Maaş

Hemşire Maaşları 2022

Hemşire Maaşları

Her yıl yapılan açıklamalara bağlı olarak TUİK enflasyon verilerine göre memur maaşlarına yapılacak zamlar belirlenir. Memur maaşları tespit edilirken hizmet yılı, görev yerleri memurların evli olup olmamaları gibi durumlar dikkate alınarak rakamlar ayarlanmaktadır. Hemşireler açısından da göreve yeni başlamış olmaları, nöbetleri, hizmet verdikleri bölgelere bağlı olarak maaşlarının belirlenmesi söz konusudur. SSK ve Bağ-kur emekli aylıklarının yanı sıra memur maaşlarına yapılan düzenlemelerde oranlar birbirinden farklı olurken emekliler için uygulanan zam oranı 8,36 oranında, memur maaşlarının oranı ise 7,36 oranında belirlenmiş durumdadır. Sağlık hizmetleri konusunda önemli sorumluluklar üstlenen hemşirelerin de maaşlarına yapılan zamlara bağlı olarak bazı değişiklikler söz konusu olmaktadır. Buna göre Hemşire Maaşları 2022 yılı için geçerli olan en düşük miktar 2500 TL’ye yükseltilmiş durumdadır.

İlginizi çekebilir: OGS Bakiye Sorgulama

Üniversite Mezunu Hemşire Maaşları 2022

Hemşire olarak görev yapmak isteyen kişilerin üniversitelerin hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca sağlık meslek lisesinde okuyan öğrenciler de mezun olmalarının ardından hemşire olarak çalışabilmektedir. Üniversitelere giriş sınavı sırasında sağlık meslek lisesinden mezun olan öğrencilere hemşirelik bölümlerinde okumaları açısından kolaylık tanınmaktadır. Bundan dolayı da hemşirelik mesleğini üniversite mezunu olarak yürütecek olan çalışanların yükselme şansları daha fazla olur. Üniversite mezunu olarak göreve başlayan hemşireler için maaş 5.893 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Hemşire Maaşları 2022 dikkate alındığında artışların söz konusu olduğu görülürken mesleğe yeni başlayan hemşirelerin 2500 TL maaşla göreve başladıkları bilinmektedir buna bağlı olarak hizmet yılı arttıkça bu rakamın da artması söz konusudur.

Hemşire Maaşları 2022 Ne Kadar ?

Pek çok meslek dalında görülen zamların hemşirelerin maaşları için de geçerli olması söz konusudur ve buna bağlı olarak da yeni başlayan hemşirelerin özel sektörde 2500 TL maaş aldıkları görülmektedir. Hemşire Maaşları 2022 konusunda hemşirelerin hizmet yılları ya da hizmet bölgeleri gibi unsurlar maaşlarında değişiklik oluşmasında etkilidir. Hizmet süresi artan bir hemşirenin yeni başlayan bir hemşirenin yanında daha fazla maaş alması söz konusudur. Ayrıca hemşirenin üniversite mezunu olması da alacağı maaş miktarı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir.

Üniversite mezunu bir hemşire 5893 TL maaş alırken nöbet ücretleri de maaşları etkileyen unsurlardan biridir. Hemşirelerin hizmet süreleri de maaşlarda değişkenlik görülmesinde etkilidir ve 5 yıl meslekte görev yapan bir hemşire ile 20 yıl hizmet veren bir hemşirenin maaşı arasında fark olmaktadır. Sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan hemşirelerin oldukça önemli sorumluluklar üstlenmesi söz konusu olurken maaşlarındaki değişkenlikler de birçok nedenden kaynaklanır. Ayrıca aile sağlığı merkezlerinde çalışan hemşireler daha düşük maaş alırken özel sektörde görev yapan hemşirelerin maaşları da farklı olmaktadır. Maaşların dışında nöbetler de ek ücretlendirmelere imkân tanıdığından bireysel olarak taşınan vasıflara ve üstlenilen sorumluluklara bağlı olarak da hemşirelerin maaşlarında farklılıklar olması mümkün hale gelmektedir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*