Finans

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2021

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2021, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2021

Bankalar yaptıkları işlemler karşılığında müşterilerinden belirli tutarlarda ücret talep ederler. Ancak hesap işletim ücreti alma hakları yargı kararı ile yürütmesi durdurulmuştur. Bazı bankalar farklı isimler altında bu ücretleri tekrardan talep edebiliyor. Bazı bankalar ise bu ücreti hiç almıyor. Hatta EFT ve havale gibi işlemleri bile masrafsız olarak yapan bankalar bulunuyor. Bu alanda hesap işletim ücreti almayan bankalar 2021 listesinde seçenekler gün geçtikten artıyor. Bankalar farklı işlemlerden müşterilerinden kestikleri masraflar nedeni ile bireyler kullandıkları bankalarını değiştirebiliyor.

Vadesiz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hemen hemen her banka kendi bünyesinde açılan tüm vadesiz hesaplarda yapılan masraflar ve yıllık ücretler karşılığında belirli ücretler keserler. Genel itibari ile bu masraflar hesap işletim ücreti olarak tanımlanır. Ancak bankalar tercih edilebilir olmak için bu şekilde hesap işletim ücreti almamaya başladı. BDDK her yıl EFT ve havale masrafları alanında tavan ve taban sınırlar belirlenmiştir. Ancak hesap işletim ücreti almayan bankalar 2021 listesinde bu masrafları müşterilerine yansıtmayan bankalarda bulunuyor. Bankanızın aldığı hesap işletim ücretlerini gerekli yerlere başvuru yaparak geri almanızda mümkündür. Ancak bu tür sorunlarla uğraşmak yerine masraf almayan bankaları tercih ederek işlemlerinizi masrafsız bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Genel itibari ile hesap işletim ücreti almayan bankalar 2021 listesinde ilk sırayı Enpara.com adresi çekiyor. Aktif ya da pasif olsun bu banka üzerinden hiçbir masraf ödenmiyor. Genel itibari ile dijital bir platform olan enpara.com, şubesiz banka özelliği taşıyor. Bu nedenle de müşterilerinden hiçbir masraf almıyor. QNB Finansbank müşterilerinin işlemlerini kolaylaştırmak için hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında yer alır. CardFinans Nakit Banka Kartı da bu şekilde bir kullanıma sahiptir. Döviz hesabı dahil bu kart üzerinden vadesiz hesaplarda yıllık ücreti ve hesap işlem ücreti almıyor. Bu kart üzerinden para puan kazanma imkanı da bulunur.

Havale Ücreti Almayan Bankalar

Dijital bankacılıklardan biri olan Cepte TEB Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2021 listesinde yer alıyor. Hesap işletim ücreti ve yıllık üyelik ücreti talep etmeyen bu banka döviz hesabı üzerinden de hesap işletim ücreti talep etmez. Bunların yanında faizsiz bankacılık sistemi olan Albarak Türk Katılım Bankası da müşterilerinden bu masrafları almayan bankalar arasında yer alıyor. Döviz hesabı dahil hiçbir hesabından masraf almıyor. Türkiye Finans Katılım Bankası da müşterilerinden hesap işletim ücreti almaz. Kuveyt Türk katılım bankası da işletim ücretini kaldırmış bir banka olmaktadır. Ülkemizde 30’dan fazla banka bulunuyor. Bu sayılan bankalar herhangi bir ücret almaz. Diğer bankalar üzerinden de otomatik ödeme talimatları vererek hesap işletim ücretlerinin alınmamasını sağlayabilirsiniz.

Hesap işletim ücretinin yanı sıra havale ve EFT gibi işlemler içinde herhangi bir masraf almayan pek çok banka bulunuyor. Bu alanda Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2021 listesinde olan pek çok banka enpara, Kuveyt Türk, seninbankan.com, Albaraka Türk, Fibanka, Cepte TEP bankaları üzerinden de EFT ve havale işlemleri için herhangi bir ücret alınmıyor. Bu bankalar dışında tüm bankalar para gönderme işlemleri için ücret alırlar. Bazı bankalar sadece özel müşterileri için ücret almaz. Hatta hesabınız aktif olduğu süre boyunca kart aidatı da alınır. Bankanız ile iletişime geçerek bu masrafların alınmamasını talep edebilirsiniz. Hesabınız bulunduğu bankada maaşınız yok ise masraf almayan bankalar üzerinden işlemlerinizi yapmak için hesabınızı taşıyabilirsiniz. Daha avantajlı hizmet sunan bankaları tercih ederek masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz. Listede yer alan bankalara üzerine hesaplarınızı taşıyarak bankacılık işlemlerinizde masrafları azaltabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaşlı Bakımı Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2021

Bir Yorum Yap