Nedir Nasıl Yapılır

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020

Müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmeyen bankalar 2020 yılında bankacılık sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte pek çok banka müşterisi tarafından en çok araştırılan konuların başında yer almaktadır. 2020 yılı içinde bireysel müşterilerinden hesap işletim ücreti almayan bankalar listesini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Enpara
 • Senin Bankan
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • CEPTETEB
 • Yapı Kredi

Görüldüğü üzere müşteri memnuniyeti odaklı faaliyetleri ile bankacılık sektöründe adından sıkça söz ettirmeyi başaran hem kamu bankaları hem de özel bankalar arasında müşterilerinden bankacılık işlemleri için hesap işletim ücreti almayan bankalar bu şekilde sıralanmaktadır. 2020 yılında müşterilerine ücretsiz hizmet veren bu bankaların, Türkiye bankacılık sektöründe kaliteli bir banka arayışında bulunan bireysel müşteriler tarafından yoğun ilgi gördüğü dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bankalar Neden Hesap İşletim Ücreti Alıyor?

Bankaların hesap işletim ücreti alması, özellikle bankacılık sektöründe yeterli deneyimi bulunmayan yeni müşterilerin merak ettikleri bir konudur. Bilindiği üzere bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren bazı kuruluşlar müşterilerinden hesap işletim ücreti talep ederken, bazıları da bireysel müşterilerinden böyle bir talepte bulunmamaktadır. Bankaların genellikle hesap işletim ücreti alma sebebi, vadeli ya da vadesiz hesap sahibi müşterilerin yararlandıkları bankacılık hizmetlerine karşılıktır. Bankalarda genellikle vadeli hesap bulunduğunda hesap sahibi banka müşterisinden belirli oranlarda işletim ücreti talep edilmektedir.

Ayrıca esnaf kefalet kredisi bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Banka Hesap İşletim Ücretini Ne Zaman İster?

Banka hesap işletim ücreti ödeme zamanı, bankanın müşterilerine sunduğu profesyonel bankacılık hizmet seçeneklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü işletim ücretinin banka hesabından kesilmesi bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Hesap işletim ücretinin kesilmesi genellikle;

 • Aylık
 • 3 aylık
 • 6 aylık
 • Yıllık

şeklinde gerçekleşmektedir. Banka hesabınızdan ne zaman hesap işletim ücreti kesildiğini öğrenmek için hemen müşterisi olduğunuz bankanın bireysel müşteri hizmetleri telefonu numarasını kullanarak sizin için önem teşkil eden sonuçlara ve çözümlere ulaşabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmeyen bankalar da özellikle son yılarda bankacılık alanında en popüler kuruluşlar olarak isimlerinden sık sık söz ettirmeyi başarmaktadır. Fark edilebileceği gibi müşterilerine tamamen ücretsiz bankacılık işlem hizmetleri sunan bu bankalarda, herhangi bir şube de bulunmamaktadır. Genellikle dijital bankacılık olarak adlandırılan şubesiz bankacılık hizmetlerini tercih eden bireysel müşterilerden bankacılık sektöründe hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Şubesiz bankacılık hizmetleri dendiğinde akla ilk gelen kuruluşlarda muhakkak şunlardan oluşmaktadır:

 • Yapı Kredi
 • Enpara
 • CEPTETEB
 • Türkiye Finans
 • Albarak Türk
 • Senin Bankan

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Yapılması Gerekenler

Hesap işletim ücretinden kaçınmak için yapılması gerekenler tahmin edildiği kadar zahmetli değildir. Özellikle kalıcı olarak maaş hesabına geçiş yapan bireysel banka müşterilerinden hesap işletim ücreti alınmadığı bilinmektedir. Siz de bankanızda maaş hesabı oluşturarak hesap işletim ödemeden bankacılık hizmetlerinizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bilginiz dahilinde olamadan sizden hesap işletim ücreti talep edilmişse, müşterisi olduğunuz bankanın müşteri ilişkileri departmanı ile irtibata geçerek çözüm üretebilirsiniz.

Maaş Hesabından Hesap İşletim Ücreti Kesilir Mi?

Bankada maaş hesabından hesap işletim ücreti kesilmesi mümkün değildir. Türkiye bankacılık sektöründe müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gösteren pek çok özel ve kamu bankasının, maaş müşterilerinden bankacılık işlemleri için hesap işletim ücreti talep etmediği bilinmektedir. Siz de bankanızdan memnunsanız ve aynı zamanda hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız, bankanızın maaş müşterisi kategorisine kayıt olup bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Bir Yorum Yap