Maaş

Hostes Maaşları

hostes maaslari 6423

Uçaklarda, yolcu alınacağı zaman ve uçuş esnasında hostes olarak adlandırılan çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Hostes Maaşları 2023 merak edilen konulardan biridir ve hostes olmak için gerekli olan bazı şartlar vardır.  Hostesler uçağa yolcu alınması sırasında ve yolcuların içeri alındıktan sonraki tüm ihtiyaçlarında sorumluluk alan kişilerdir.

Hostes Maaşları 2023

  • Türk Hava Yolları (THY) hostes maaşları: 14 bin TL – 24 bin TL
  • Onur Air Hava Yolları hostes maaşları: 10 bin 580 TL – 19 bin 500 TL
  • Pegasus Hava Yolları hostes maaşları: 12 bin 100 TL – 20 bin 500 TL
  • SunExpress Hava Yolları hostes maaşları: 11 bin 300 TL – 17 bin 700 TL
  • Anadolu Jet Hava Yolları hostes maaşları: 12 bin TL – 20 bin 500 TL

Yolcuların emniyetinin sağlanmasından güvenlik tedbirlerinin anlatılması ve uygulanması ile ilgili tüm süreçlerde hostesler sorumludur. Sürekli seyahat etmeyi gerektiren mesleklerden biri olan hosteslik gelir düzeyi yüksek meslek grupları arasında yer almaktadır.

Hostes olmak için gerekli olan bazı sınavların aşılması zorunludur ayrıca hosteslerde aranan özelliklerden biri de iyi derecede yabancı dil bilgisidir. Ayrıca hosteslerin bazı fiziki özellikleri taşımaları da bu mesleği yapabilmek için gerekli olan koşullar arasındadır. Hostes maaşlarında da 2023 yılı için bazı düzenlemelerin yapıldığı görülürken yeni işe başlayan bir hostes yaklaşık olarak 17.000 TL maaş almaktadır.

İlginizi çekebilir: Eshot Bakiye Sorgulama

THY Hostes Maaşları 2023

  • Türk Hava Yolları (THY) hostes maaşları 2023: 14 bin TL – 24 bin TL

THY hostes maaşları yeni başlayan ve hizmet yılı fazla olan hostesler arasında farklılık göstermektedir. Hostes Maaşları 2023 dikkate alındığında maaşların 17.000 TL aralığında değiştiği görülmektedir ve bu değişkenin sebebi hizmet yılına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hostes olabilmek için çeşitli sınavlardan geçmek, yabancı dil bilgisine sahip olmak ve bazı fiziksel özellikleri taşımak gerekirken bu özelliklerden biri de boy sınırıdır.

Hava yollarında host veya hostes olarak çalışacak olan kişiler aynı zamanda kabin memuru olarak da adlandırılırlar ve belirli bir boy sınırına sahip olmaları gerekmektedir. Kadınlarda bu sınır 1.60cm-1.75cm aralığındadır erkeklerde ise 1.75cm-1.85cm boy sınırı söz konusudur. Bu koşulları sağlamanın yanı sıra istenen başka fiziksel özellikler de vardır. Boy ve kilo arasındaki uyum, vücudun görünen yerlerinde yara ya da dövme olmaması bunlar arasındadır. Ayrıca adaylardan istenenler arasında erkek adayların askerliğini bitirmiş olması, adli sicil kaydının temiz olması, sağlık raporu gibi belgeler de yer almaktadır.

Sunexpress Hostes Maaşları 2023

Kabin memuru ya da hostes olarak adlandırılan çalışanlar havayolu şirketlerinde görev almaktadırlar. Hostesler uçuş hostesi ya da yer hostesi olarak adlandırılırken kabin memurlarına düşen birçok sorumluluk olmaktadır. Uçaktaki yolcuların uçuş esnasındaki güvenlikleri ve tüm ihtiyaçları hosteslerin sorumluluğu altındayken uçuş sırasında yolculara verilecek tüm hizmetlerden hostesler sorumludur. Hostes Maaşları 2023 merak edilirken sürekli seyahat etmeyi gerektiren bir meslek olan hosteslik farklı firmalarda yapılabilmektedir.

THY dışında birçok hava yolu şirketinde hostes olarak çalışmak mümkündür ve bu şirketlerden biri de Sunexpress olarak adlandırılan hava yolu şirketidir. Burada çalışan hosteslerin maaşları da 11.300 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Havayolu şirketleri farklı fiyat politikaları uyguladıklarından dolayı çalışanlarına da buna bağlı olarak ücretlendirme yapmaktadırlar. THY dışında tüm havayolu şirketlerinin çalışanlarına benzer maaşlar ödediği görülürken ilk işe girişte THY’nin daha yüksek bir maaş ödediği fark edilmektedir.

Bir Yorum Yap