Hurda Demir Fiyatları

Hurda olarak adlandırılan ürünler işlevini yitirmiş ve kullanım ömrünü tamamlamış malzemelerdir. Her tür malzeme hurda olarak değerlendirilebilir. Metallerden oluşan hurdalar değerli olarak kabul edilirlerken birçok hurda malzeme geri dönüştürülebilir. Hurda Demir Fiyatları bu tür ürünlerin tekrar dönüştürülebilir olması nedeni ile merak edilir. Demir doğada nadiren element halinde olan bir malzemedir. Demir dünya üzerinde bulunana metaller arasında yer alırken yaygın olarak kullanılan bir üründür. Birçok sektörün demir kullanımına ihtiyacı olur. İnşaat, gemi ya da farklı sektörler söz konusu olduğunda demir kullanma konusunda öncü oldukları görülmektedir. Demir birçok sektör için hayati önem taşıyan bir metal olması nedeni ile fiyatları da merak edilen bir malzemedir. Bunun yanı sıra hurda demirin de kullanım alanları vardır. Hurda demir kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılır. PİK döküm, PİK talaşı ya da hurda demir talaşı bu türler arasında yer alırken her ürün için farklı bir fiyat uygulaması yapılır.

İlginizi çekebilir: İstanbul Hal Fiyatları

Hurda Demir Boru Fiyatları

Demir özellikle gemi sanayiinde kullanılan bir malzeme olurken inşaatların yapımı sırasında da ona ihtiyaç duyulur. Demirin önemli bir malzeme olması nedeni ile demir borsası oluşmuştur. Bu borsanın fiyatlarındaki değişkenliği ise enflasyon oranları ile birlikte döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar belirler. Bundan dolayı da demir fiyatları inişli çıkışlı bir seyir halindedir. Hurda Demir Fiyatları da demirin türüne göre değişir. Hurda demir boru fiyatları ise ölçülere bağlı olarak değişebilirken 1,2mm ölçüsünde olan 20’lik ve 30’luk borular 2,5 TL’den satılır. Ekstra hurda demir kilosu 3,35TL’dir. Bunun yanı sıra farklı türlerin sıralaması ise şu şekilde olur:

  • Hurda demir PİK döküm: 3,30 TL
  • Hurda demir PİK talaşı: 2,70 TL
  • Hurda demir karışık: 3,10 TL
  • Hurda demir talaşı: 2,75 TL
  • İnşaat yıkım hurdası: 2,80 TL
  • İnşaat demir çubuğu: 3,40 TL

Demir Hurda Fiyatları

Demir, hurda hali ile de para eden bir malzemedir. Bundan dolayı da hurdacılar aracılığı ile alınan bu metalin fiyatlarında türlerine göre değişiklik olur. Hurda Demir Fiyatları merek edildiğinde çeşitli firmaların fiyatları benzer özellikler gösterir. Hurda borsası olarak adlandırılan uygulama demir için de geçerlidir. Hurda olarak adlandırılan demirler birçok alanda tekrar kullanılabilirlerken dönüştürülmeye müsait malzeme olması nedeni ile alıcı bulurlar. Demir çelik sanayisinde kullanılan bu tür malzemeler ekonomik çözüm üretilmesine fırsat yaratır. Hurda fiyatları günlük olarak değişiklik göstermesi nedeni ile güncel takibi yapılması gereken bir piyasada işlem görür. Hurda demir fiyatlandırması yapılırken bazı kriterlere göre hareket edilirken malzeme cinsi ve miktarı da bu ücretlendirmede etkili olur.

Güncel Hurda Fiyatları

Hurda piyasası olarak adlandırılan ortamlarda demir fiyatları belirlenirken dikkate alınan kriterler; geri dönüşüm oranı, piyasada yer alan arz talep miktarı, hurda malzemeye ait olan işçilik miktarıdır. Hurda Demir Fiyatları bundan dolayı farklılık gösterebilir. Hurda olarak adlandırılan malzemelerin değer görebilmesi için geri dönüştürülebilir olması istenir. Bazı hurda ürünler işlevini tamamen yitirdiğinde bir işe yaramaz. Bundan dolayı da değersiz bulunur. Geri dönüşüm aşamasında hurda olarak adlandırılan ürünlerde saflık oranı dikkate alınır. Malzemenin saflık oranındaki artış fiyatındaki yükselme ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı da hem malzemenin niteliği hem de dönemsel olarak ortaya çıkan sektörel ihtiyaçlardaki artışlar hurda demirin fiyatlandırmasında doğrudan etkilidir. Demir birçok sektör için önemli bir malzemedir. Bundan dolayı da gerek kullanılmamış demir gerekse hurda demir her zaman için değer gören bir malzemedir. Fiyatlarındaki değişkenlerin ise güncel olarak takip edilmesi önerilir. Bu sayede uygun fiyatlı ürünler hakkında da bilgi sahibi olmak mümkün hale gelir.

Bir Yorum Yap