Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ?

Bu rahatsızlık kronik bir hareket bozukluğu olarak tanımlanabilecek türde ortaya çıkmaktadır. Hastalık ortaya çıktığında kontrol edilemeyen  hareketler olarak kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kontrolü zor olan bir dürtüye bağlı olarak oluşabilen hareket bozukluğu aniden ortaya çıkabilir. Hareket edilmesi durumunda rahatsızlık hissinde hafifleme görülmesi mümkün olur. Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ? Merak edilirken bu tür bir rahatsızlığın her yaşta ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile hastalıkta artış görülebilir. Rahatsızlığa ait kesin bir nedenden söz etmek zordur ve bununla birlikte beynin salgıladığı dopamin maddesindeki dengesizliğe bağlı olarak oluştuğu tahmin edilmektedir. Ortaya çıkma nedenleri arasında çeşitli hastalıklar, demir metabolizmasındaki olumsuzluklar veya kronik hastalıklar vardır.

İlginizi çekebilir: Akademisyen Maaşları

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne İyi Gelir ?

Bu tür bir rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyeceğinden ortaya çıktığı durumlarda endişe oluşmasına yol açar. Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ?  Sorusu birçok kişi tarafından merak edilirken bu tür rahatsızlıklarda ilaç tedavisi uygulanarak da belirtiler hafifletilebilmektedir. Nöroloji bölümüne başvurulmak sureti ile ya da psikoloji bölümü ile görüşüldüğünde hastalığın tanısının konması mümkün olmaktadır. Rahatsızlık çeşitli yaş aralıklarında görülebilen türde bir hastalıktır ve 40 yaş öncesinde karşılaşılması durumunda genetik faktörlere bağlı olarak oluşma ihtimali artmaktadır. Belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda gerinme, ayakları sallama ya da yürüme faaliyeti ile hafif bir rahatlama yaşanması mümkün olur.

Hastalığın teşhisinde yapılan kan tahlillerinde demir eksikliği çıkması durumunda demir takviyesi yapılması belirtileri azaltırken farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda yaşam tarzında değişiklik gerekli olabilmektedir. Bunların yetersiz kaldığı durumlarda ise doktor tavsiyesine uygun olarak verilecek ilaçlarla rahatsızlık tedavi edilmeye çalışılır. Ilık banyo ve masaj bacaklara iyi gelen yöntemlerden biridir. Sıcak ve soğuk kompres yapmak, kaliteli bir uyku uyumak için uygun ortam yaratmak, hafif egzersizler belirtilerin hafifletilmesinde yararlanılan bazı yöntemlerdir. Bu metotların uygulanması kişide hafif de olsa bir rahatlama hissi yaratmaktadır

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ? Merak edilirken rahatsızlığa ait belirtiler bacakların hareket ettirilmesi ile ilgili olarak oluşmaktadır. Rahatsızlıkta ortaya çıkan semptomların yoğun olarak gece görülmesi söz konusudur. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra yapılacak bazı hareketler rahatlama sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bacakların seğirmesi belirtiler arasında yer alır. Ayrıca ayaklarda ortaya çıkan bazı hisler bu sendroma eşlik edebilmektedir. Kaşıntı, elektriklenme, ağrı ya da çekilme hissi gibi durumlar ortaya çıktığında kişide rahatsızlık yaratır. Rahatsızlığın ortaya çıktığı durumlarda kişi huzursuzluk duygusu yaşarken genellikle bireylerin tıbbi yardım talebinde bulunmadıkları görülür. Bu tür belirtilerin varlığı hissedildiğinde nöroloji uzmanından yardım almak tedavi edilme açısından oldukça önemlidir. Fiziki ve nörolojik muayene ile tanı konulması mümkün olurken kan tahlilleri de teşhis konma aşamasında talep edilecek tetkikler arasındadır.

İlginizi çekebilir: GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Bir Yorum Yap