İcraya Düşen Borç

Bu yazımız, icraya düşen borç hakkında gelen, icraya düşen borç ne kadar artar , icraya düşen borç taksitlendirme nasıl yapılır , icraya düşen borç nereye ödenir, icraya düşen borç nasıl ödenir soruları hakkında olacaktır.

Öncelikle icra hakkında bilgi sahibi olmanız için icra konusunu açalım.

İcra Nedir ?

Bir alacak sahibinin borcunu tahsil etmek için başlattığı sürece icra denir. İcra Müdürlüğüne takip açarak başlar. Hukuki adı icra takibidir. İcra takibi bu anlama gelmektedir.

İcraya düşen borç ne kadar artar

İcraya düşen borç ne kadar artar ? İcra takipleri faiz konusunda oldukça yüksek tutarlı paraların ödenmesine neden olmaktadır. 2018 yılında Kanuni Faiz ve Temerrüt oranları 3095 sayılı Kanun hükümlerine göre düzenlenmiştir. Temerrüt faizi ise sözleşme ile kararlaştırılmamış olup belirtilen oranların üzerinde olması durumunda temerrüt faizi aksi faizden az olamamaktadır. 2018 yılında kanuni faiz oranın sözleşme ile belirtilmediği durumlarda faiz %9 olup temerrüt faiz oranı sözleşme ile belirtilmemiş ise %9 olmaktadır. Ticari işlerde ise %9,75 yıllık oranında olmaktadır.

Kaynak

İcraya Düşen Borç Taksitlendirme Yapılabilir mi ?

İcraya Düşen Borç Taksitlendirme Yapılabilir mi ? Borçlu, haciz işlemlerini durdurmak için borcunun tamamını ödeyebileceği gibi; borcunu taksitle ödemeyi de taahhüt edebilir. Taksitli ödeme talebi verilecekse borçlunun ilk taksiti hemen ve peşin olarak ödemesi istenir. İcra borcunun taksitli ödenmesi için iki yöntem uygulanabilir. Bu hususlar iki tarafın anlaştığı durumlarda taksitli ödeme ile sadece borçlunun tek taraflı talebi ile taksitli ödeme şekli olarak açıklanabilir.

İcraya Düşen Borç Nereye Ödenir ?

Adalet Bakanlığı, icra dosyalarına kredi kartı ile tek çekim ve taksitli olarak ödeme kolaylığı getirdi. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler, ‘vatandas.uyap.gov.tr’ adresine girerek e-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imza ile girip işlemi yapabiliyor. Adalet Bakanlığı’nın 27 Mayıs 2016’dan itibaren hayata geçirdiği uygulama icra borcu olanlara büyük kolaylık getiriyor.

Bir Yorum Yap