Nedir

İlk ve Acil Yardım Nedir ?

İlk ve Acil Yardım Nedir, İlk ve Acil Yardım Nedir ?

Paramedik olarak da bilinen ilk ve acil yardım bölümünde çalışan bireyler hastaların acil müdahale gereken durumlarında problemin engellenmesi için ilk anda görev alan sağlık çalışanlarıdır. Hastanın acil servise yetiştirilmesinde de bu çalışanlar hizmet verir. İlk ve Acil Yardım Nedir ? Araştırılan bir konudur ve bu alanda çalışanlar paramedik olarak da adlandırılmaktadır. Acil tıp teknikeri ya da ambulans teknikeri gibi birden fazla tanımlamaya sahip olan bu meslekte çalışanların 2 yıllık ön lisans bölümlerinde okumaları gerekmektedir. Üniversitelerde yer alan 2 yıllık bölümlerden biri İlk ve Acil Yardım bölümüdür. Mesleği yapmak isteyen adaylar bölümden mezun olduktan sonra acil tıp teknikeri olarak göreve başlayabilmektedir. Bu bölüm mezunlarının 112 acil servislerinde ve ambulanslarda çalışması mümkün olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Karpal Tünel Sendromu Nedir

İlk ve Acil Yardım Bölümü

İlk ve Acil Yardım Nedir ? Öğrencilerin mesleki anlamda merak ettikleri sorular arasındadır. Bu bölümde 2 yıllık bir ön lisans eğitimi almak sureti ile ambulans teknikeri ya da paramedik olarak da adlandırılan mesleği yapmak mümkün olmaktadır. İlk ve Acil Yardım bölümü üniversitelerde yer alan bir ön lisans programıdır. Ambulanslarda çalışan bireylerin tekniker olarak görev yaptıkları görülmektedir. Ambulansta doktor olmaması durumunda yetkili kişi paramedik olmaktadır. Hastaya acil durumda ilk müdahale paramedik tarafından yapılır. Hastanın ambulansla hastaneye sevk edilmesi gerekli olan durumlarda bu süreci yöneten kişi acil tıp teknikerleridir. Hastanın her tür güvenliği ve taşınması onun kontrolünde gerçekleştirilir. Bu görevi yerine getiren kişilerin üstlendikleri sorumluluklar da oldukça fazladır. Bazı durumlarda helikopter kullanma yetkisine de sahiptirler. Hasta ile ilgili yapılan tüm müdahaleler ve nakil işlemlerinin ardından tutulan belge kayıtlarından da bu meslek çalışanları sorumludur.

İlk ve Acil Yardım Maaşları

Üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım bölümünü bitiren bireyler ambulans teknikeri veya acil tıp teknikeri sıfatı ile vazife yaparlar. Bu bölümden mezun olanlar özel sektörde ya da devlet kurumlarında çalışabilmektedir. İlk ve Acil Yardım Nedir ? Şeklinde oluşacak sorular için verilebilecek yanıtlardan biri de bu bölümü bitirenlerin paramedik olarak görev yaptığıdır. Mezun olan adaylar devlet kurumunda görev yaptıkları takdirde maaşları hizmet yılına bağlı olarak değişmektedir. Devlet kurumlarında ya da özel sektörde çalışan paramediklerin maaşlarında farklılıklar olurken hastanelerde çalışanlar döner sermayeden de maaşlarına ek ücret alırlar. Devlet kurumunda çalışan bir paramedik yaklaşık olarak ek ödemelerle birlikte 5000 TL maaş alabilmektedir. Bunun yanı sıra özel sektörde bu rakam daha aza olmaktadır. Hastaya ilk anda müdahale eden sağlık çalışanı olan paramedikler hayat kurtarma ve ilk yardım gerçekleştirme konusunda oldukça önemli sorumluluklar yüklenmektedirler. Bundan dolayı mesleğin çeşitli zorluklarının olması kaçınılmazdır. Bu mesleği tercih edecek olan bireylerin özverili çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir

Bir Yorum Yap