Sağlık

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

iltihapli dis agrisina ne iyi gelir 12053

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir, iltihaplı diş ağrısını ne keser, iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel, iltihaplı diş etine ne iyi gelir konularına değindiğimiz yazımızla sizlerleyiz.

Ağız bakımına özen göstermemek, dişleri bir gün fırçalayıp ertesi gün fırçalamamak veya ağız hijyeni için ayrılan süreyi vakit kaybı olarak görmek, bakkaldan veresiye alışveriş yapmak gibidir. Gün gelir bakkal veresiye borçlarını yüzünüze kakar. İşte dişte iltihap başlayınca, sıcağa soğuğa hassasiyet başlayınca durum bundan beter olur. Diş etiniz iltihaptan şişince iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir diye sağdan soldan medet umarsınız.

İşin kötü tarafı diş hekimleri ile hastaları arasında bir serinlik olmasıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğu vakit, doktora gidersiniz, reçetedeki ilaçlar sizi tedavi eder. Ama diş ve diş eti rahatsızlıklarında durum biraz başkadır.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir

Çocukluğumuzun erken evrelerinde diş hekimleri ile yaşadığımız talihsiz dakikalardan mıdır, yoksa yaramazlık yapınca iğne ile korkutan pratik zekalı ebeveynlerden midir bilinmez ama doğum sancısı gibi şiddetli ağrıları çekip de diş tamamen çürüyene kadar diş tabibine gitmeyen yığınla kişi vardır.

Keşke her çareyi rakıda aramasaydık. Kafası bozulunca içenler, mutluluktan kafayı bulanlar dişinde iltihap olunca da şişede durduğu gibi durmayan alkollü zehirlerde arıyor çareyi. Alkolün uyuşturucu etkisi hem dişi hem de kafayı uyuşturuyor.

Alkolün bu denli faydası var da peki madem doktorlar diş ağrısına ne iyi gelir diye dert yanana çek kafayı gitsin demiyorlar ? Çünkü yok öyle bir şey ! Hem mikrobu kırar, hem ağrıyı dindirir diye başvurulan bu ilkel metot sorunu göz ardı etmekten başka bir işe yaramıyor. Her gün ağrıyan dişe her gün alkol mü basacaksınız ?

İltihaplı diş ağrısını ne keser

Rivayete göre nar suyu antioksidan olduğu için iltihabı tez zamanda kurutur. Fakat diş ağrısından hoplaya zıplaya gezindiğiniz durumlarda bitkisel tedaviler ne derece etkili olur, düşünmek gerekir. Diş ağrısı için uygulanan bitkisel tedaviler hafif durumlarda işe yarayabilir ama ciddi diş ağrıları için tesirsiz kalır.

Karanfil yağının da benzer etkisi vardır. Yağı parmağınıza sürüp diş etinizin üzerinde gezdirirseniz, masaj yaparsanız işe yarayabilir.

Boğaz ağrıları için uyguladığınız adaçayı gargarasını ağız içi hijyenini sağlamak için de kullanabilirsiniz. Fakat tuzlu su ile gargara yapmak ve dişleri olması gerektiği gibi fırçalamak tüm bu sayılanlardan daha fazla etkilidir. Doktora gitmek istemiyorsanız evde diş ağrısı için yapabileceğiniz en iyi şey bunlardır.

İltihaplı diş etine ne iyi gelir

Dişte iltihap olduğunda hekiminiz dişe müdahale etmek yerine antibiyotik ile kurutmayı tercih eder. Yani dişinizde iltihap oluştuğunda hekim doğrudan dişinizi çekecek veya kanal tedavisi gibi bir tedaviye başlamayacaktır. Doktora gidiniz ve iltihabı bu şekilde hallediniz.

Bazı cingöz vatandaşlarımız hastaneye gitmekle vakit kaybetmek yerine doğrudan eczacıya gidip derdini anlatarak antibiyotik kullanmayı tercih ederler. Bu kadarına da üşenip evde bulduğu her tür antibiyotiği diş ağrısını geçirmekte kullanan insanlar da vardır.

Antibiyotiğin imal edildiği maddelere alerjiniz olabilir, bu türlü bilinçsiz antibiyotik kullanımı ölümlere veya alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Ayrıca her antibiyotiğin etki alanı farklıdır. Bu nedenle iltihaplı diş ağrısına en iyi diş doktoru gelir!

Diş iltihabı ne kurutur?

Diş eti iltihabına iyi gelen bitkisel ve doğam çözüm önerileri:

  • Zerdeçal.
  • Elma sirkesi.
  • Çilek.
  • Sarımsak.
  • Deniz tuzu.
  • Yoğurt.
  • Çay poşeti ile kompres uygulamak.
  • Yaban mersini suyu.

İltihaplı diş ağrısına hangi ağrı kesici iyi gelir?

Ağrı kesici içmek iltihaplı dişin ağrısını geçirmeye yardımcı olabilir. Ağrı kesicileri kesinlikle aşırıya kaçmadan, prospektüsünde yazdığı şekilde kullanmak gerekir. Apranax, cataflam, majezik, arveles gibi ağrı kesiciler olabilir ama çoğu zaman ağrı kesici pek fayda etmez.

Bir Yorum Yap