İmam Maaşı

Arapçada önder anlamına gelen imam kelimesi, İslam dininde cemaate namaz kıldıran kişiler için kullanılmaktadır. Genellikle camilerde görev alan imamlar vaizlerle beraber çalışmaktadır. Cami ve mescit gibi yerlerde öğüt verici konuşmalar yapan vaizler, dini sohbet ve dini bilgilendirmeler kapsamında vaaz verirler. Vaizlerin yaptığı güzel dilli konuşmalar, cemaatin aydınlatılmasının yanı sıra insanları doğru yolu bulmaya teşvik etmek amacıyla yapılmaktadır. Her iki meslek grubu da Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlıdır. İslam Dininin inançlarını ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmekle sorumlu olan Diyanet İşleri, aynı zamanda ibadet yerlerinin yönetiminden de sorumludur. Yapılan son düzenlemelere göre 2023 yılında vaiz ve imam maaşı, asgari ücretten fazladır.

İlginizi çekebilir: Zabıt Katibi Maaşı

İmam Maaşı

Türkiye’de son yıllarda pek çok imam hatip lisesi kurulmuştur. Bu liselerden mezun olan kişiler imam veya vaiz olabilmenin yanı sıra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni de olabilirler. Resmi kuruluş amacı imam ve hatip yetiştirebilmek olan İmam Hatip Liseleri, ilkokul 5. Sınıftan itibaren öğrenci kabul etmektedir. İmamlar, camilerin yanı sıra hastane ve cezaevi gibi alanlarda da çeşitli görevleri yerine getirebilirler. Günümüzde imam maaşı, vaizlerin aldığı 6.285 TL’den daha düşük olmakla beraber asgari tutarın üzerindedir.

İmamların görevler arasında; vakit, cuma, bayram, teravih ve cenaze namazlarının kıldırılması; cuma ve bayram hutbelerinin usulünce okunması, Kur’an kurslarında hocalık yapmak, namazdan önce ve sonra Kur’an-ı Kerim okumak, gerektiğinde dini gün ve geceler de düzenlenecek programlarda görev almak ve cami işleyişini yönetmek gibi çeşitli maddeler bulunmaktadır. Cami içerisinde imamın yazı sıra müezzin, vaiz ve kayyımlar görev almaktadır. 2023 yılı itibarıyla yukarıda verilen cami görevlilerinin maaşları şu şekildedir:

  1. İmam Maaşı:  3.751 TL
  2. Vaiz Maaşı: 6.285 TL
  3. Müezzin Maaşı: 4.911 TL
  4. Kayyım Maaşı: 4.356 TL
  5. Emekli İmam-Hatip Maaşı: 3.751 TL

2022 Yılında yapılan 7,36 oranında zam ile imam maaşı 291 TL vaiz maaşı ise 431 TL yükselmiştir. Günümüzde imam olabilmek için iki farklı seçenek mevcuttur. Birinci seçenek, imam hatip liselerini bitirerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği Din Hizmetleri ve Alan Bilgisi Sınavı (DHTB)’ ye katılma sürecini kapsamaktadır. DHBT sınavı, din ile alakalı görev almak isteyenlerin girmek zorunda olduğu KPSS sınav aşamasıdır. Sözlü ve yazılı olmak üzere iki farklı oturumda yapılan DHBT sınavından gerekli puanları alan kişiler imam olmaya hak kazanarak atanırlar. İkinci seçenek ise herhangi liseden mezun olduktan sonra yüksek lisans alanını ilahiyat tercih etmektir. İlahiyat bölümü dört yıllık olmakla beraber imam hatip liselerinin verdiği temel bilgileri kapsamaktadır. Üniversitede bu bölümden mezun olan kişiler yine DHBT sınavına katılarak imam olabilirler. İlahiyat fakültesinden veya imam hatip liselerinden mezun olan kadın imamlar, yalnızca kadın cemaatin namazını kıldırıp onlara vaaz verebilmektedir.

Günümüzde Din Hizmetleri ve Alan Bilgisi sınavının sözlü ve yazılı mülakatlarını başarıyla tamamlayan kişilerin yaptığı imamlık mesleğinin pek çok görevi bulunmaktadır. Namazları kıldırmanın yanı sıra Kur’an kurslarında öğretmenlik yapan imamlar cami işleyişini de yönetmektedir. Camide görev alan kişilerden bir diğeri ise vaizlerdir. Vaizlerin genel anlamda görevi, hoş sohbetle insanlara İslam dinin güzelliklerini anlatmaktır. Asgari ücretin 3.577 TL olduğu dönemde imam maaşı 3.751 TL’dir. Cami görevlileri arasında en düşük maaş imama aitken en yüksek maaşı alan kişiler 6.228 TL ile vaizlerdir. Cami çalışanlarının kıdem yılları arttıkça aldıkları ücrette artmaktadır. Emekli imam maaşı 3.751 TL ile emeklilik maaşları içerisinde yüksek bir rakama sahiptir.

İmam maaşları 2023 yılında ne kadar ?

İmam maaşı 2023 yılında 3.751 TL dir.

İmam ne kadar maaş alıyor ?

İmam maaşı 3.750 TL dir.

Bir Yorum Yap