Maaş

İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar 2023 ?

infaz koruma memuru maasi ne kadar 2023 10309

İnfaz koruma memuru olarak adlandırılan kişiler Adalet Bakanlığı’na bağlı ıslah evlerinin yanı sıra cezaevlerinde de görev yapan çalışanlardır. Bu memurlar hükümlülere yönelik olarak yapılan çalışmalarda görev alırlar. İnfaz Koruma Memuru Maaşı merak edilirken hükümlülerin hayatlarını sürdürmesi için gerekli olan yardımların infaz koruma memurları aracılığı ile sağlandığı görülür. Tutukluların topluma kazandırılmasında da görev alan bu çalışanlar aynı zamanda asayişin sağlanması gerektiğinde de hizmet verirler. Cezaevlerinin genel nizamından ve hükümlülerin denetiminden de kendileri sorumludur. İnfaz koruma memuru olarak adlandırılan kişiler devlet memuru statüsünde çalışırlar. Bundan dolayı da görev yapacakları zaman Adalet Bakanlığı tarafından açılan işe alımlarda gerekli koşulları sağlamaları gerekir. Lise veya dengi okuldan mezun olan biri infaz koruma memuru olmak istediğinde KPSS sınavına girmek zorundadır. Bu sınavdan alınması gereken bir taban puan bulunur. 70 taban puanı alan adaylar gerekli koşulları sağladıkları takdirde Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak devlet memuru statüsünde görev alabilirler. Bazı dönemlerde ise Adalet Bakanlığı sözleşmeli personel alımı yapar. Sözleşmeli infaz koruma memurları da belirlenen oranlarda bir maaş alır. Kadrolu çalışan ile sözleşmeli personel arasında maaş yönünden bazı farklar bulunur.

Yeni Başlayan İnfaz Koruma Memuru Maaşı

İnfaz koruma memurları cezaevlerinde düzen sağlanması gerektiğinde bu görevi yerine getirirler. İnfaz Koruma Memuru Maaşı hizmet yılına bağlı olarak değişiklik gösterir. Cezaevlerinde bulunan hükümlülerin cezalarını çektikleri süre boyunca onların yaşamlarını sürdürebilmeleri için yardıma ihtiyaçları olur. Bunun yanı sıra cezaevinde bir disiplin ortamı olmak zorundadır. Oradaki yaşamın düzenli bir şekilde sürdürülebilmesi için görevli kişilere ihtiyaç duyulur. Bu görevli kişiler Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar ve infaz koruma memuru olarak adlandırılırlar. İnfaz koruma memurlarının bazı görevleri şunlardır:

  • Tutuklu kayıtlarını tutmak
  • Tutukluların eşyalarını kayıt altına alarak muhafaza etmek
  • Tutukluları koğuşlarda kontrol altında tutmak
  • Koğuş kontrollerini yapmak
  • Tutuklu sayımı yapmak
  • Koğuşlarda çıkabilecek anlaşmazlıkları gidermek
  • Koğuşta yasalara aykırı olarak bulundurulacak şeyleri tespit etmek

İnfaz koruma memurları göreve yeni başladıklarında ilk seviyeden maaş alırlar. Hizmet süreleri arttıkça da kazançlarında artış görülür. Sözleşmeli personeller kadrolu memurlara oranla biraz daha düşük maaş alır. Sözleşmeli olmaları nedeni ile de yıl sonunda sözleşmelerinin iptal edilebilme olasılığı bulunur.

Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşı

İnfaz koruma memurları Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlarken lise ya da dengi okullardan mezun olan adayların KPSS sınavına girmesi ve bu sınavdan yeterli bir puan alması gerekir. En az 70 puan almak bu sınavda gerekli olan bir durumdur. Çalışmak isteyenlerin gerekli koşulları sağlaması durumunda ise Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personel Eğitim Merkezi’nde verilen eğitime katılmaları gerekir. Kadrolu bir memur maaşının 4657 TL olarak belirlendiği görülür. Bunun yanı sıra hizmet verilen yılla doğru orantılı bir maaş artışından söz etmek mümkündür. İnfaz koruma memuru olarak görev yapan kişiler 6360 TL’ye varan miktarda maaş alabilmektedir. Memur statüsünde olan bu meslek mensuplarının aynı zamanda sözleşmeli olarak da işe alınmaları mümkün olur. Sözleşmeli infaz koruma memuru en düşük seviyeden başladığında 3760 TL maaş alabilmektedir. Memur maaşlarında her yıl yapılan belirli oranlardaki zamlar nedeni ile de her sene maaşlarda değişiklik olması söz konusu olur. Bunun yanı sıra zam yapılacağı zaman TUİK verileri dikkate alınır. Yıllık olarak açıklanan enflasyon oranları yapılacak zam oranlarının da belirleyicisidir. İnfaz Koruma Memuru Maaşı kadrolu ya da sözleşmeli olmaya bağlı olarak değişir.

İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar 2023 ?

Kadrolu bir memur maaşının 4657 TL olarak belirlendiği görülür. Bunun yanı sıra hizmet verilen yılla doğru orantılı bir maaş artışından söz etmek mümkündür. İnfaz koruma memuru olarak görev yapan kişiler 6360 TL’ye varan miktarda maaş alabilmektedir.

Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar ?

Sözleşmeli infaz koruma memuru en düşük seviyeden başladığında 3760 TL maaş alabilmektedir.

Bir Yorum Yap