Güncel Fiyatlar

İnşaat Demiri Fiyatları 2022

İnşaat Demiri Fiyatları

İnşaat demiri Türkiye Ekonomisinin lokomotifi durumundadır. Genel olarak inşaat demiri fiyatları günlük değişir. Bu nedenle ani artışlar ya da çakılışlar yaşayabilir. Gerek üreticiler gerekse de kullanıcılar bu durumlardan dolayı ciddi zararlara uğramaktadır. Altın ve döviz gibi kendine has bir piyasası bulunan inşaat demiri fiyatları kontrol edilirken fiyatlar bir ton üzerinde KDV dahil bir şekilde verilir. İnşaat demiri fiyatları hesaplanırken demir birim fiyatı ve ağırlığı dikkate alınır. İnşaatlarda en çok kullanılan nervürlü demirler fiyat aralıkları en çok araştırılan seçenekler arasında yer alır.

Bugün İnşaat Demiri Fiyatları

Betonarme yapılarda çekme ve kayma gerilimlerini karşılamak amacı ile kullanılan inşaat demiri, özel olarak şekillendirilmiş bir çeliktir. Tüm metaller içerisinde ne çok kullanılan çeşittir. Yüksek mukavemeti ve düşük fiyatı ile gemi gövdesi, otomotiv, Ninaların yapısal bileşenlerinde kullanılır. Nervürlü inşaat demiri standart olarak 12 metre boyunda üretilmektedir. Yüzeyindeki nervürler soğukta burularak bu şekilde inşaat demirleri üretilmektedir. Bu alanda anlık olarak inşaat demiri fiyatları değişir. Demir fiyatları Londra Metal Borsası’nda takip edilmektedir. LME olarak bilinen bu piyasada demirin hareketleri doların hareketine bağlı olarak değişir. Demirin fiyatındaki değişimlerin tek nedeni dolar değildir.

İnşaat Demiri Fiyatı

Demirin fiyatını etkileyen dolar dışında farklı kategoriler bulunur. Bunlar arasında hurda fiyatı, dolar kuru, yurt içi talepleri ve yurt dışı talepleri yer alır. Demir borsasında inşaat demiri fiyatları anlık olarak takip edilir. Borsada bin ton demir üzerinden fiyatlar verilir. Ancak kullanıcılar demir satın alırken bu fiyatlardan direk demir alamaz. Bu fiyat üzerine yüzde 18 KDV eklenir. Bunun yanında demirin nakliyesi içinde nakliye tutarı demir fiyatı üzerine eklenir. Türkiye’de demir çelik fabrikalarının ağırlıkta bulunduğu iller arasında Çanakkale, Kocaeli, Karabük, Osmaniye, İskenderun, İzmir bulunur. Bu bölgelere yakın alanlarda nakliye ücreti daha az olacağı için demir fiyatları daha ekonomik aralıklarda olacaktır. Mesafe uzadıkça ödenecek tutar artar.

Güncel İnşaat Demiri Fiyatları

İnşaat alanlarında kullanılan demir fiyat tarifeleri statik projeler üzerinden tespit edilir. İnşaat demirlerinin çap oranları baz alınır. Adet bazında toplanır. Sonrasına ince ve kalın olarak iki farklı çeşide ayrılır. İnce demirler Q12, kalın demirler Q14 adlarda isimlendirilir. Demir piyasalarında alınan ton fiyat tarifeleri ile çarpılır ve maliyet elde edilir. Demir fiyatlarındaki belirsizliklerin yaşanması farklı sebeplere bağlı olmasından dolayıdır. Bir malın fiyatı arz ve talebin kesiştiği noktada oluşmaktadır. Bu alanda inşaat demiri fiyatları bu arz talep dengesinde ortaya çıkar. Bu dengenin kontrol altında kalması sağlıklı bir fiyat dengesinin oluşmasında etkili olacaktır. Bu kontrol sayesinde fiyat istiktarı oluşur. Fiyatların yükselmesi talebi karşılamayan arz nedeni ile ortaya çıkar.

Uzun ve kısa vadeli faktörler nedeni ile de inşaat demiri fiyatları değişir. Uzun vadeli faktörler arasında dünya ülkelerinin içinde bulunduğu ekonomik durumlar yer alır. Demir çelik sektörü genel anlamda ülkelerin lokomotif sektörüdür. Otomotivden inşaata tüm sektörlerde demir çelik ürünleri kullanılır. Büyük devlet projelerinde kullanılan demir çelik talebin artması anlamına gelir. Devlet projelerin ülkelerin ekonomilerinin yükselişte olduğu dönemlerde artar. Bu da ülkelerin ekonomileri arttıkça inşaat demiri fiyatlarının artması anlamına gelir. Kısa vadeli faktörler arasında ise mevsim etkisi sayılabilir. Kar yağışı gibi olumsuz hava koşullarında inşaat demiri satışları olumsuz etkilenir. Bu da fiyatların doğrudan etkilenmesi anlamına gelir. İlkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleri inşaat yapmaya elverişli zamanlar olduğu için bu zamanlarda talep artar ve buna bağlı olarak ta inşaat demiri fiyatları artar.

2022 İnşaat Demiri Fiyatları Ne Kadardır ?

Demir borsasında inşaat demiri fiyatları anlık olarak takip edilir. Borsada bin ton demir üzerinden fiyatlar verilir. Ancak kullanıcılar demir satın alırken bu fiyatlardan direk demir alamaz. Bu fiyat üzerine yüzde 18 KDV eklenir.

Bugün İnşaat Demiri Fiyatları Nedir ?

Demir fiyatları Londra Metal Borsası’nda takip edilmektedir. LME olarak bilinen bu piyasada demirin hareketleri doların hareketine bağlı olarak değişir. Demirin fiyatındaki değişimlerin tek nedeni dolar değildir.

Bir Yorum Yap