Teknoloji

iPhone 6 Ne Zaman Çıktı ? 

iPHONE 6 Ne Zaman Çıktı

iPhone 6 ne zaman çıktı , iPhone 6 hala güncel mi?  iPhone hayatımıza girdiği ilk andan itibaren getirdiği pek çok ayrıcalığı ile birlikte en sevilen telefon oldu. iPhone 6 gelişen APP Store ile büyük bir satış patlaması geçirdi. Çıktığı ilk haftalarda 5 milyonun üzerinde satış gerçekleştirip iPhone dünyasında bir ilke imza attı. Küçük ekranı, kavrama kolaylığı, sağlam kasası, kullanışlı arayüzü, IOS işletim sistemi gibi farklılıkları hala eski model iPhone’ları kullanılabilir tutuyor. 25 Eylül 2015’te piyasaya sürülen iPhone birçok özelliği beraberinde getirmişti.  Örnek olarak Apple’ın ilk çıkan akıllı telefonlarında yaptığı en önemli değişiklik 3G bağlantı hızıyla entegre olarak, telefonların hafızasında da değişikliğe gitmesi olmuştu. IPhone 6 ile ilk defa bir duvarı aşan şirket aynı zamanda ilk defa büyük ekran bir telefon çıkaran firmaydı. Ortalama bir akıllı telefonun ekranı 4.5 inç iken iPhone 6 Plus 5.5 inç ekran ile ilk büyük ekran olarak tanıtıldı. Üstelik ilk HD çözünürlük bu modellerle alıcılara sunuldu.

iPHONE 6 Çıkış Tarihi

iPhone  6 ne zaman çıktı , özellikleri nelerdir? IPhone 6’lar 19 Eylül 2014’te ilk çıktığında içerik olarak pek bir değişiklik getirmese de görünüşte pek çok farklılığı getirmişti. IPhone 6’lar iPhone S’lere göre daha büyük atılımlar yapmaya eğilimliydi. iPhone S serileri iPhone’un artan hafıza ihtiyaçları ile ortaya çıktı. İlk çıkan iPhone modellerde yükseltilmiş versiyonlar “S” serileri ile tanıtıldı; iPhone 5 ve iPhone 5s gibi. İlk çıkan yükseltilmiş iPhone telefonlarda farklılık çoğunlukla kamera ve hafıza ile ilgiliydi. Telefon uygulamalarının çoğalması ve fotoğraf piksellerinin artmasıyla, ortaya çıkan hafıza sorununa Apple sürekli olarak çözümler geliştirdi. iPhone 6 S Plus  (5.5 inç) ekranıyla çıktığı tarihlerde ilk büyük ekran telefon olarak gururla ilan edildi.

iPHONE 6 Türkiye Çıkış Tarihi

19 Eylül 2014’te ilk siparişler alındıktan sonra Türkiye’de ilk defa iPhone 6 ne zaman çıktı ?  Dünya genelinde tanıtılmasının ve Amerika’da piyasaya çıkmasının ardından yalnızca bir hafta sonra iPhone 6 Türkiye’de tanıtıldı. iPhone 6’nın devrim niteliğinde ki özellikleri telefonun çıktığı hafta 10 milyonun üzerinde satılmasıyla sonuçlandı. Temel modeli iPhone 6’nın Türkiye satış fiyatı 2 bin 349 Tl olarak belirlenmişti. iPhone 6 Plus modeli  300 Tl farkla almak mümkündü. iPhone’un başarısı ilk olarak iPhone 6 sürümüyle kendini gösterdi  3 ay içinde 74 milyon telefon satan Apple böylece iPhone 5s’ten %40 daha fazla başarı elde etti.

iPhone’ların tercih edilme sebeplerinin başında uygun ekran boyutunu devam ettirmesi geliyordu. Ayrıca telefonun kavrama kolaylığı ve kolay taşınması hala iPhone 6’ları kullanılabilir kılıyor. A8 yongalı işletim sistemi yeterince hızlıydı ve öncekilere göre gücün yalnızca yarısını tüketiyordu. Yani iPhone 6’lar hem daha hızlıydı hem de şarj ömrü daha uzundu bu da iPhone 6’ları daha cazip hale getirdi. 2022 itibariyle iPhone 6’ların hala kullanılabilir olmasının en büyük nedenlerinden birisi hala çoğu uygulamayı destekliyor oluşu. Çok zorlu oyunlar olmadığı sürece pek çok uygulamayı hala iPhone 6’da kullanabileceksiniz.

iPhone 6 için olumsuz olan durum şu: Yeni gelen IOS 13 güncellemesiyle birlikte artık iPhone 6’lar için yeni güncelleme gelmeyeceği duyuruldu.

İlginizi çekebilir: iPhone 11 Ne Zaman Çıktı ? 

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*