Finans

İş Bankası Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ?

iş bankası kredi başvuru sonucunu nasıl öğrenebilirim

Kredi başvuruları bankalara yapıldığında bazı durumlarda hemen sonuçlanabilmektedir. Düşük miktarlardaki krediler müşterinin kredi puanına bağlı olarak bazı durumlarda anında hesaba aktarılabilirken bazen bankaya gitmeye bile gerek kalmadan hesaba kredi alınan miktarın geçmesi söz konusu olabilmektedir. İş Bankası Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ? Sorusunu merak eden müşteriler için başvuru yapılan kredi miktarı da önemli hale gelen bir konudur. Kredi miktarının yüksek olması durumunda bankanın onaylama süreçleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kredi miktarları aynı gün içinde onaylanabilirken miktarın yüksek olması durumunda onaylama genel merkezden yapıldığı için bankanın iş yüküne bağlı olarak süreçlerde uzama yaşanması mümkün hale gelmektedir. İş Bankası da kredi veren bankalar arasında yer almakta gerek kişisel gerekse kurumsal olarak kredi başvurularına yanıt vermektedir. Kredi türlerinin de birden fazla olması ya da müşteri için uygulanılacak faiz oranlarının değişkenlik gösterebilmesi gibi nedenler kredi sonuçlarının belirlenme süreçlerinde değişiklik oluşmasında etkili olabilmektedir. Bankalar kredi sonuçları ile ilgili olarak müşterilerini mesaj uygulaması ile bilgilendirebilmektedir. Müşteri dilerse kendisi de banka ile irtibata geçerek bu sonuçlara ulaşabilir.

İş Bankası Kredi Başvuru Takip Sorgulama

İş Bankası’na kredi başvurusu yapıldığında belirli bir iş akışının ardından kredi başvurusunun onaylanması mümkün olmaktadır. Bu süreci belirleyen birçok faktörün olması kredilerin onaylanma aşamalarında farklılıklar olmasına yol açmakta bu durumun müşterilerin banka ile çalışma periyoduna bağlı olarak da değişkenlik göstermesi mümkün olmaktadır. İş Bankası Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ? Merak edenler için düşük miktarlarda olan ve tüketici kredisi şeklinde bankaların ön onaylı olarak dijital mecralardan verdiği kredilerin birkaç dakika içinde sonuçlarının öğrenilmesi mümkün olmakta ve bu tür krediler hemen hesaba aktarılmaktadır. Bunun dışında ticari ya da konut kredisi türündeki kredilerde süreç farklı işlemektedir. Konut kredisi alınacağı zaman banka herhangi bir gayr-ı menkule ipotek koyacaksa bunun için ekspertiz talep edilecektir. Ekspertizinin gelmesi birkaç günlük bir süre içerisinde gerçekleşebileceğinden bu süre kredinin sonuçlandırılmasına ilave edilmesi gereken bir zaman dilimidir. Ekspertizin incelemesinin ardından ipotek koyulacak gayr-ı menkulün uygunluğu varsa bir değer biçilecek ve buna istinaden de bankanın krediyi onaylaması mümkün hale gelecektir. Bu işlemler yaklaşık olarak bir haftalık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek türde çalışmalardır. Taşıt kredisi gibi kredilerin 1 veya 2 gün içerisinde sonuçlanması daha olasıdır ve tüketici kredisi gibi krediler de bazı durumlarda 1-3 iş günü içerisinde neticelenebilmektedir. Bu tür sonuçlar bankaların SMS sistemleri aracılığı ile ya da şubenin direkt bilgi vermesi ile öğrenilebilmektedir.

İnternetten Kredi Başvurusu İptali

İş Bankası Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ? Merak eden müşteriler banka şubesi ile irtibata geçerek ya da müşteri temsilcilerinden bilgi alarak sonuçları öğrenebilmektedirler. Kredi başvurularında müşterinin kredi notu da başvuru süreçlerinde etkili olduğundan banka tarafından dikkate alınacak konulardan biridir ve bu durum kredinin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasına etkili olabilecek derecede önemli bir etkendir. Kredi başvurularının öğrenilmesinde telefonla çağrı merkezi aranabilmekte, müşteri temsilcisinden direkt bilgi alınabilmekte ya da bankanın dijital mecralarda kullandığı uygulamasından sorgulama yapılabilmektedir. Kredi başvurusu iptal edilmek istendiği zaman müşteri temsilcisi ile irtibata geçmek en kesin sonuca kısa sürede ulaşılmasına yardımcı olurken mobil uygulamalar kullanılarak yapılan başvuruların iptalinde müşteriye verilen başvuru referans numarası üzerinden işlem iptali gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için başvuru yapan kişinin kimlik bilgileri üzerinden girdiği mobil uygulamada yönergeler üzerinden hareket etmesi ve kendisine başvurusu sırasında verilen referans numarası ile iptal işlemini gerçekleştirmesi gerekecektir.

İlginizi çekebilir: Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücretleri

Bir Yorum Yap