Finans Nasıl Yapılır

İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ?

İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır

İş Bankası tarafından yapılan uygulamalar arasında müşterilerin kredi borçlarının ertelenmesi konusunda çeşitli çalışmalar vardır. Bu tür yöntemler uygulanırken gerek kredi kartı borçlarının ertelenmesi gerekse kredilerin ertelenmesi mümkün olabilmektedir. İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ? Sorusu karşısında kredi borç ertelemesi için banka şubesi ile direkt görüşmek gerekmektedir. Müşteri temsilcisi ile yapılacak görüşmenin ardından kredinin yapılandırılması ya da ertelenmesi uygun bulunması durumunda gerçekleştirilecek bir işlemdir. Bu tür işlemlerde müşterinin sicili, kredi puanı gibi birçok konu incelemeye tabi tutulur ve bu sebepten dolayı erteleme işleminin sonucu kişisel verilere göre belli olabilecek bir durumdur. Banka kredi kartlarının borçları söz konusu olduğunda da hesap özetlerinin ertelenmesi şeklinde müşterilerine ek hizmetler sunmaktadır. Tüm bu erteleme işlemlerinde ise uygulanacak faiz oranları o günkü piyasa şartlarında uygulanan faiz oranları üzerinden hesaplanmaktadır. Erteleme süresine bağlı olarak faiz oranının miktarı hesaplandığında ortaya çıkacak faiz miktarı da kişi hesaplarına bağlı olarak değişecektir.

İlginizi çekebilir: İş Bankası Kredi Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ?

İş Bankası Kredi Erteleme Hesaplama

İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ? Sorusunu yönelten müşteriler için vereceğimiz yanıtlardan biri her müşterinin borç miktarı ve erteleme koşulları değişik olduğundan çıkan sonuçların da buna bağlı olarak farklı olma ihtimalinin olduğu yönündedir. Erteleme işlemlerinin yapılabilmesi için şubeye giderek müşteri temsilcisi ile görüşmek gerekmektedir. Müşterinin şartları değerlendirildikten sonra bankanın uygun görmesi durumunda erteleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartlarında da gelen borcun asgari tutarını ödedikten sonra kalan borcun taksitlendirilmesi ya da ertelenmesi mümkün olmaktadır. Bu durumda da bankanın bir faiz uygulaması olmakta ve bu faiz oranları o günkü piyasa koşullarına göre şekillenmektedir. Her bankanın uyguladığı faiz politikası da birbirinden farklıdır. Ayrıca kredi erteleme süreleri ve miktarları da bankalar arasında farklı uygulamalar oluşmasına yol açan bir durumdur. Kredi kartında yapılan erteleme işlemlerinde son ödeme tarihinden önce asgari ödemenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından kalan borcun ertelenmesi mümkün olmaktadır. Banka erteleme süresi olarak 3 ay vermektedir.

İş Bankası Kredi Erteleme Şartları

İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ? Şeklinde oluşan sorular karşısında kredi işlemlerinde banka şubesi ile iletişime geçmenin gerekli olduğunu söylemek doğru olacaktır. Müşteri temsilcisi ile yapılacak görüşmelere bağlı olarak erteleme şartları, faiz oranları gibi konular şekillenmektedir. Bazı durumlarda bankalar kendileri ile sürekli çalışan ve hesapları aktif olan müşterilerine özel indirimler yapabilmektedir. Bu tür bir durum kişisel olarak müşterilerin karşılaşabileceği bir davranış türü olduğundan kesin bir faiz oranından söz etmek mümkün olmamaktadır. Bankalar piyasaların durumuna göre o günkü şartlara uygun faiz oranları ya da taksitlendirme seçenekleri sunabilmekte ve faiz oranları üzerinde de müşterinin durumuna göre oynamalar yapabilmektedir.

Son dönemde yaşanan pandemi nedeni ile tüm bankalar gibi İş Bankası da müşterilerine kredilerini 3 ay öteleme imkanı sunmuştur. Ve borçlarına arada oluşan farkı yansıtmıştır. Bu tür bir erteleme için internet üzerinden ya da çağrı merkezi aracılığı ile erteleme talepleri alınmış ve uygulamaya konmuştur. Bu durumun dışında da kredi kartları ile ilgili erteleme talepleri mobil uygulamalar aracılığı ile müşterinin kendi hesap bilgileri üzerinden alınabilmektedir. Müşterinin talep ettiği kredi kartı gibi borçların ertelenmesi uygun bulunduğu takdirde mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemleri arasındadır. İş Bankası’ndan kredi ertelemesi yapmak isteyen müşteriler, kredi durumlarına ve müşteri bilgilerine bağlı olarak müşteri temsilcilerinden bilgi almak sureti ile erteleme işlemlerini öğrenebilmektedir. Kredi erteleme talepleri koşulların uygunluğuna bağlı olarak değerlendirilen bir durumdur.

İlginizi çekebilir: 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Bir Yorum Yap