Nedir

Isı Pompası Nedir

Isı Pompası Nedir ? Isı Pompası Nasıl Çalışır ? Ne İşe Yarar ? Bileşenleri nelerdir ? Teknobilgi nedir kategorisi sizlere en güncel bilgileri sunuyor.

Isı Pompası Nedir ? Aldığı enerji ile düşük sıcaklıklardan aldığı ısı enerjisini daha yüksek sıcaklıklara aktarma işlemine gerçekleştiren cihazlardır.


Isı Pompası Nedir Ne İşe Yarar ? 


Kış aylarında sıcaklığı yükseltmek için kullanılan sistem yaz aylarında ortamı soğutmak için kullanılır. En bilindik ısı pompası örneği klimadır. Klima soğutma maksadıyla belli bir bölgeyi çevresel sıcaklıkların daha altında tutmak için kullanılır. Klima kullanıldığı yerdeki ısı enerjisini alarak ısının daha yüksek olduğu dışarıya atar. Kısacası içerideki ısıyı dışarıya pompalar. Buzdolabı da soğutma işlemini ısı pompası sayesinde gerçekleştirmektedir. Asli görevi enerjiyi transfer etmektir.

Elektrik enerjisi sağlayan ısıtıcılara oranla daha düşük enerji ile daha yüksek seviyede ısı sağladıkları için tercih edilme alanları endüstride oldukça geniştir.

Isı Pompa Parçaları Nelerdir ? 

  • Yoğuşturucu (Kondansör)
  •  Genişleme vanası
  •  Buharlaştırıcı (Evaporatör) :
  •  Kompresör

Isı Pompası Nasıl Çalışır ? 


Sistemin dört adet bileşeni vardır. Soğuk yada sıcak tutulması gereken ortamdan havayı emen ısı pompası havanın ısısını yoğuşturucu ve buharlaştırıcı sistemlerinin yardımı ile emer yada yükseltir ve farklı bir ortama aktarır. Bu arada soğutulan yada ısıtılan hava tekrar içeri pompalanır. Bu sayede ortamın istendiğinde ısıtılmasını yada ihtiyaç duyduğunda soğutulmasını sağlar. Kısacası ortamda ki ısıyı bir yerden bir yere transfer eder.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*