İstanbul Hal Fiyatları

Hal fiyatları komisyoncular tarafından belirlenirken İstanbul halinde geniş bir komisyoncu ağı olduğu görülür. Bunda etkili olan, bu halin büyük bir bölgeye hitap etmesi olurken fiyatlar her gün güncellenir. İstanbul Hal Fiyatları birçok sebze ve meyve satışı yapılan piyasada her gün değişkenlik gösterir. Hallerde sebze ve meyve komisyoncuları faaliyet gösterirler. İnsanların gıda ihtiyaçlarına yönelik olarak hizmet verilen hallerin, oldukça eski bir tarihi geçmişi bulunur. Geçmişte zorlu koşullarda yapılan nakliye işlemleri gelişen teknolojilerin de yardımı ile daha modern yöntemlerle yapılabilirken ürünlerin taze olarak satışa sunulduğu görülür. Eski dönemlerde İstanbul’a gelen malların tren, deniz motorları ve at arabaları aracılığı ile sevkiyatı yapılırken Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren buralarda çalışanlar kabzımal olarak adlandırılmıştır. İstanbul’un çevresinden ve Anadolu’dan sevk edilen mallar buralarda satışa sunulurken komisyoncular aracılığı ile faaliyetler yürütülür.

İlginizi çekebilir: Hurda Demir Fiyatları

Hal Fiyatları İstanbul

Hal olarak adlandırılan yerler şehrin sebze ve meyve ihtiyacının karşılanmasına hizmet ede. Bunun yanı sıra sebze ve meyve hallerinden başka balık halleri de bulunur. Buralardan toptan fiyatına alınan ürünler şehrin çeşitli noktalarına dağılarak son tüketiciler ile buluşur. İstanbul Hal Fiyatları araştırılan konular arasında yer alır. Üreticilerin çeşitli ürünlerini satışa sunduğu halde sebze ve meyve satışı yapılır. İstanbul’da yer alan hal, Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında olmak üzere hizmet vermektedir. Anadolu yakasında yer alan Ataşehir Meyve Sebze Hali’nin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda daha büyük bir komplekse taşınması planlanmaktadır. Yeni yerinde yaklaşık olarak 450bin metrekare bir alana kurulması planlanan halin modern bir yapıya sahip olacağı belirtilirken kurulacak alan Tuzla’dadır. Tuzla’nın Aydınlı bölgesinde tüm ihtiyaçlara uygun bir hal oluşturulacaktır.

İstanbul Kuru Soğan Hal Fiyatları

İstanbul’da Avrupa yakasında yer alan halin ismi Bayrampaşa Meyve ve Sebze Hali olarak geçer. Burada toptancılar tarafından satış yapılırken şehrin meyve ve sebze ihtiyacı karşılanır. İstanbul Hal Fiyatları söz konusu olduğunda buradaki ücretlerin günlük olarak farklılık arzettiği görülür. Ürünlerin piyasada bulunma oranlarına bağlı olarak değişkenlik gösteren fiyatlar bazı sezonlarda yeterince üretim yapılmadığında yükselme eğilimi gösterir. Ürünlerin mevsimsel özellikler nedeni ile de fiyatlarında artış yaşanması söz konusu olurken mahsulün yeterli olmadığı dönemlerde fiyatların değişken olduğu görülür. Bolluk dönemlerinde ise fiyatlar daha makul seviyelerde seyreder. Temmuz ayında armut fiyatları 3-8 TL aralığında oluşturulurken çileğin 5-13 TL fiyata satıldığı görülür. Bunun yanı sıra elma 2-5 TL aralığındadır. Bu fiyatlandırmalar yapılırken meyvelerin türlerine bağlı olarak fiyatların değişiklik gösterdiği görülmektedir.

Erik için uygun görülen fiyat aralığı 4-10 TL, portakal 4-5 TL, vişne 5 TL, greyfurt 3 TL, incir 5 TL’dir. Sebzeler söz konusu olduğunda ise Akdeniz baharatlarının kutusu 40 TL olarak satılır. Akdeniz yeşilliği kutusu 40 TL, baklanın kilosu ise 4 TL’dir. Biber 8 TL, bezelye 3 TL, barbunya 6 TL, Bamya 15 TL’den alıcı bulmaktadır. Biber birçok türü olan sebzeler arasında yer alırken bu sebzenin fiyat aralığı 2-15 TL arasında oynamaktadır. Brokoli 6 TL, domates ise 1,5-10 TL aralığında satılır. Göbek salata tane ile satılan ürünlerden biridir ve bu sebzenin de türüne bağlı olarak 1-1,5 TL arasında değere sahip olması söz konusudur. Lahana 2-5 TL, Mantar 10 TL, marul 1-2 TL’den satılır. Patlıcan fiyatları da bostan patlıcanı ya da birinci kalite patlıcan olarak ayrılır ve 3-5 TL’den satışa sunulur. Salatalık 1-3 TL’ye alıcılarla buluşurken birinci kalite, ikinci kalite ve Çengelköy olarak kategorize edilir. Kuru soğan ise 1-1,2 TL’den satılır.

Bir Yorum Yap