Nasıl Yapılır

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama, İstanbul Kart Bakiye Sorgulama

İstanbul kart yoğun trafik koşullarında kullanıcıların hayatına kolaylık getirmek amacı ile oluşturulmuş bir ödeme seçeneği ve bu yöntemle elektronik ödeme gerçekleştirilebiliyor. Karta para yüklenmesi ya da bakiye kontrolleri de bu sebeple elektronik ortamlar aracılığı ile kolayca yapılabilirken İstanbul kart Bakiye Sorgulama işlemlerinde birkaç farklı yöntem de kullanılabiliyor. Kartta bakiye olmadığı durumlarda validatör adı verilen cihazlara kartın okutulması sırasında geçiş izni alınamadığından kartlarda mutlaka bakiye olması taşımacılık hizmetinden yaralanabilmek için gerekli oluyor. Bundan dolayı da yolcular vasıtaları kullanacakları zaman kart bakiyelerini önceden bilmek isterler. Bu tür sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesinde ise telefonla ya da mobil uygulamalar aracılığı ile bilgi almak mümkün olabiliyor. Ayrıca kartların satıldığı anlaşmalı bayilerden de dolum işlemi veya bakiye öğrenme mümkün olduğundan bu tür bir seçenek de bakiye öğrenmek için kullanılabiliyor. Bu tür kartlar ulaşımda birçok hizmetten yararlanılmasını sağlıyor. Uygulamaların telefona indirildiği durumlarda araç güzergahları ya da duraklara varış saatleri gibi bazı bilgiler hakkında da bilgi sahibi olunabiliyor.

İstanbulkart Yükleme

İstanbul kart başvuru merkezlerinden çıkarılabilen bir kart ve müracaat sırasında son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraflarla kimlik bilgilerinin verilmesi de gerekiyor. Kart ücreti bir kez alınırken alınması ya da kaybolması durumunda da yenilenme şansına sahip olan bir uygulama. İstanbul kart indirimli seçeneği olan bir uygulama fakat indirimli tarifeden yaralanacak olanların başvuru sırasında bu bilgilerini beyan etmeleri isteniyor. 65 yaş üstü yolcular taşımacılık hizmetlerinden ücretsiz yaralanırken aktarmalı seferlerde indirim uygulaması da karta ait bir diğer özellik. İstanbul kart Bakiye Sorgulama işlemi yapılacağı zaman yolcuların tercih edecekleri yöntemler kişisel tercihlerine bağlı olarak değişiyor. Bu yöntemler arasında resmî web sitesinden bilgi alınabilirken telefonla çağrı merkezi de aranabilir ya da kart dolum merkezlerinden bakiye sorgulaması yapılır. İstanbul kart sadece toplu taşıma sırasında değil son dönemde BiTaksi uygulamasında da kullanılabilmektedir. Kartta yeterli bakiye olması durumunda ödeme işlemi kart vasıtası ile yapılabilir.

İstanbulkart Online

İstanbul kart Bakiye Sorgulama işlemlerinden biri de uygulama telefonlara indirildikten sonra online olarak yapılır. Bu sayede kart bilgileri, bakiye bilgileri ya da karta para yükleme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir. İstanbul Büyükşehir belediyesine ait iştiraklerden olan BELBİM AŞ ile yapılan anlaşmaların bir sonucu olarak BiTaksi uygulamasından yararlanmak isteyen kullanıcılar ulaşım aracı olarak taksi seçeneğini tercih ettiklerinde BiTaksi’ye bağlı olarak hizmet veren taksileri kullanırlar ve ödemelerini de İstanbul kart ile yapabilirler. İstanbul kart çeşitli müzelerde, restoranlarda ya da halka açık tuvaletlerde kullanılabilen bir uygulamadır ve kullanılabilmesi için yeterli bakiyeye sahip olması gerekir. Karta para yüklemesi yapılacağı zaman telefonlara indirilen uygulamalardan, kart dolum bayilerinden ya da otomatik para yükleme makinelerinden yaralanılabilmektedir.

İstanbulKart Bakiye Sorgulama

Para yüklemesi sırasında aynı zamanda kart bakiyesinin öğrenilmesi de mümkün olduğundan birkaç işlemin birlikte yapılabilmesi söz konusudur. Karta ilk kez sahip olacak kişilerin merkezlerde bulunan başvuru yerlerine gitmesi ve kartı talep etmesi gerekmektedir. Kart başvurusu sırasında bir kereye mahsus olmak üzere 10 TL ücret alınmakta ve kartın kullanım süresinde bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kart zarar görmediği sürece yükleme yapılıp kullanılabilmektedir. Kartın yıpranması, kullanılamaz hale gelmesi ya da kaybolması durumlarında yeniden alınması gerekmektedir. Karta ait bir diğer özellik arasında ise aktarma sırasında gerçekleştirilen indirimli tarifedir. Karta tanımlanan özellikler kullanıcı dostu bir yaklaşımla belirlenmekte ve belediyecilik hizmetleri arasında yer almaktadır. Son dönemlerde yapılan anlaşmalara bağlı olarak İstanbul kart Migros ve Şok Marketlerde de kullanılabilme özelliğine sahiptir. Çeşitli kurumlarla yapılan anlaşmalara bağlı olarak da kartın kullanım alanlarında bir genişleme olması söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Akbank günlük para çekme limiti 

Toplu taşıma araçlarında uygulanan kartlar İstanbul ilinde de kullanılmakta ve İstanbul kart şeklinde geçmektedir. Birçok şehirde bu tür uygulamaların olması ulaşımı kolay hale getirirken zamandan kazanmak ve hızlı bir ulaşım tecrübesi yaşamak için gerekli olmaktadır. İstanbul Kart Bakiye Sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi de birçok yöntemle mümkündür. Kartın yeterli miktarda para içermemesi durumunda vasıtalara binmek mümkün olmadığından bakiye yüklemesi yapılması bir zorunluluktur. İstanbul kart ile ilgili kullanım koşulları UKOME tarafından belirlenmektedir. Bu karta sahip olmak isteyen bireyler bir fotoğrafları ile başvuru yapabilmektedirler. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekirken İstanbul kart başvuru merkezine yapılacak olan müracaatlarda kimlik kartı ve bir adet vesikalık fotoğraf ile kişinin merkeze gitmesi gerekmektedir. Bu işlem sırasında abonelik yeni gerçekleştirilecekse 10 TL ücret ödemek gerekirken kartını kaybeden ya da çeşitli nedenlerle bulamayan aboneler için ise ücret 20 TL olarak belirlenmiştir.

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Online

İstanbul kart vapur, otobüs ya da metro gibi toplu ulaşım sırasında kullanılan vasıtalarda geçerlidir. Online olarak da bu kartın sorgulaması yapılabilmekte ve bu durumda da https://www.istanbulkart.istanbul/ üzerinden sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Mobil uygulamalar da bu tür kartlarda kullanılan yöntemlerden biridir ve kullanıcıların daha fazla bu metodu tercih ettikleri görülmektedir. Mobil platformlar içinse İstanbul kart uygulamasının indirilmesine gerek duyulur. İstanbul kart kullanarak toplu taşımanın dışında da son zamanlarda BiTaksi uygulamasından yararlanmak da mümkün hale gelmiş durumdadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan BELBİM AŞ’nin yaptığı anlaşma sonucunda BiTaksi ile iş birliği yapılmış ve bu tür bir araç tercih edecek olan kullanıcılar bundan dolayı takside İstanbul kartlarını kullanabilmektedirler. İstanbul kartlarında yeterli bakiye bulunan kullanıcılar taksi uygulamasının yanı sıra diğer toplu taşıma araçlarından da yaralanabilmektedir. İstanbul Kart Bakiye Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek istediklerinde ise bunu online olarak da yapabilmektedirler.

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Uygulaması

Telefonlara uygulamanın indirilmesi ile bakiye sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilirken İstanbul Kart Bakiye Sorgulama için uygulamanın aktif hale getirilmesi gerekmektedir. BiTaksi uygulamasında temassız ödeme imkanının olması kullanıcı kolaylığı sağlama açısından düşünülmüş bir detaydır ve bu uygulama da hayata geçirilmiş durumdadır. İstanbul kart, kullanıcılarına toplu taşımanın dışında da birçok hizmetten yararlanma imkanı yaratırken marketlerde, müzelerde, restoranlarda ve birçok alanda temassız ödeme kolaylığı ile yararlanılabilen bir kart olma özelliği taşır. BELBİM AŞ tarafından hayata geçirilen İstanbul kart sürdürülebilir hizmet anlayışına bağlı olarak ortaya konan bir çalışmadır ve şehrin birçok alanında bu karttan yararlanılabilmektedir. Karta bakiye yüklemesi kart dolum merkezlerinden yapılabilirken toplu taşıma vasıtalarının bulunduğu noktalarda da kart dolum makinaları aracılığı ile ödeme yapılarak karta bakiye yüklenebilmektedir. Bunun yanı sıra online mecralardan da yükleme yapmak mümkündür. İstanbul kart bakiye sorgulama için Android ve IOS telefonlar için geliştirilen uygulamanın indirilmesi gerekmektedir.

Bu karta sahip olan kişilerin Migros ya da Şok marketlerde de kartı kullanması ve bakiye yüklemesi mümkün olabilmektedir. Kart ulaşım hizmetlerinin dışında da kullanılabilmektedir. Kullanım alanları arasında umumi tuvaletler, marketler, restoranlar yer almaktadır. Anlaşma sağlanan kurumların hizmet verdiği sektörlerde geçerli olan kartın bakiyesinin yeterli olması durumunda bu hizmetlerden yararlanılabilirken şehrin yaşamına kolaylık getirmek amacı ile oluşturulan İstanbul kart, kullanımı kolay bir üründür. Kaybolması ya da çalınması durumlarında tekrar çıkarılması mümkündür. Kartın talep edilmesi için kart merkezlerine başvurmak gerekmektedir. Kart merkezleri şehrin çeşitli noktalarında bulunmakta ve kısa sürede müşterilere talep edilen hizmet sunulmaktadır.

İlginizi çekebilir: Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir ?

Bir Yorum Yap