Nasıl Yapılır

Izgara Köfte Nasıl Yapılır

izgara kofte nasil yapilir 4585

Izgara Köfte Nasıl Yapılır; Herkes tarafından çok iyi bilinir biz ülke olarak yemek yemeyi çok severiz. Ülkemizin yedi bölgesinde birbirinden farklı ve lezzetli çeşit çeşit yemekler yapılmaktadır. Hatta yemek konusunda ilerlememiz dünya üzerinde de bilinmektedir.

2015 yılında ülkemizin güzide şehirlerinden olan Gaziantep’in “Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı”na seçilmiş olması Türk mutfağını dünyaya tanıtma konusunda ilk adım olmuştur. Ardından 2017 yılında Hatay’ın, 2023 yılında ise Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri olarak seçilmesi, ülkemizim lezzet ve yemek konusundaki yerini açıkça gözler önüne sermektedir.

Bu yemeklerin arasında ise en büyük pat et yemeklerine verilmiştir. Kavurmalar, soteler, köfteler ve daha sayamayacağımız çeşit çeşit ev yemekleri 7’den 70’e bir çok kişi tarafından sevilerek yenmektedir.

Et yemeği denince ise akla ilk olarak yapımı ve yenmesi kolay olan köfteler gelmektedir. Köfte özellikle çocukların eti daha rahat yiyebilmesi için özellikle anneler tarafından sıkça yapılmaktadır.

En Güzel Izgara Köfte Nerede Yenir

Izgara köfte sağlık açısından en çok tercih edilen yemeklerden bir tanesidir. Fakat her köfte her yerde yenmemektedir. Sağlıklı pişirme, kullanılan malzemelerin sağlıklı ve temiz olması, pişirilen yerin ve pişiren kişinin temizliği ve titizliği de son derece önemlidir.

Eğer tercihiniz evde yapmak değil de dışarıda köfte yemekten yana ise ucuz, gözünüze kötü görünen ve bilmediğiniz yerlerde yememelisiniz. Herkesin bu konuda ince eleyip sık dokuması ve ciddiyetle mekan seçmesi sebebiyle bir çok köfte yapan yer temizliği ve lezzetine dikkat ederek kendi çapında bir üne sahip olmuştur.

Bu yerlerden bir tanesi de Köfteci Yusuf’tur. Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere bir çok şehirde de şubesi bulunan Köfteci Yusuf Fiyatları ile de cepleri çok yormayan bir mekandır.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda tadı ve görüntüsüyle önce gözleri sonra mideleri doyuran nefis bir Izgara Köfte tarifi vermeye çalışacağız.

Izgara köfte nasıl yapılır sorusunun ardından ise herkesin merak ettiği, Sağlıklı Et pişirme Yöntemleri, En Güzel Izgara Köfte Nerede Yenir gibi başlıkları ele almaya çalışacağız.

izgara kofte
Izgara Köfte Nasıl Yapılır 3

Izgara Köfte Nasıl Yapılır

Izgara köfte özellikle ev hanımları tarafından oldukça sık yapılan sağlıklı ve besleyici yemeklerden bir tanesidir. Özellikle çocuklar tarafından sevilerek yenen bu köftenin yaklaşık olarak 291 çeşit tarifinin olduğu söylenmektedir.

Köfte yapma ise oldukça kolay ve zahmetsiz yemeklerden bir tanesidir. Bu tarifte önemli olan püf nokta köfte harcını elinizden geldiğince iyi yoğurmaktır.

Izgara Köfte Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • 750 Gram Dana Kıyma
 • 1 adet orta boylarda soğan
 • 3-4 diş sarımsak
 • 1 buçuk çay bardağı kurutulmuş ve ufalanmış bayat ekmek, eğer yoksa galeta unu da kullanabilirsiniz.
 • 1 adet yumurta fakat bu isteğe bağlı
 • Maydanoz
 • Damak tadınıza göre dilediğiniz baharatlar. Özellikle kimyon, karabiber ve çay kaşığı ucu ile katacağınız karbonat etin yumuşaklığı için oldukça önemlidir.
 • 1 çay bardağının yarısı kadar sıvı yağ
 • Son olarak ise tuz

Izgara Köfte Yapılışı

 • Öncelikle soğan ve sarımsak köfte içinde piştikten sonra ağıza gelmemesi için güzelce rendelenir, maydanoz ince ince doğranır.
 • Bu sebzeler yoğurma kabına alınarak diğer köfte malzemeleri de içerisine eklenir ve yoğurmaya başlanır.
 • En az 5 dakika süre ile yoğurmanız köftenizin lezzeti açısından son derece önemlidir.
 • Elinizle köfte şekli verdikten sonra köftenin kendini toparlaması için ızgarada pişirilmeden önce mutlaka 2 saat kadar buz dolabında dinlendirilmesi gerekmektedir.
 • Ardından ızgarada dilediğiniz kıvamda pişirerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Sağlıklı Et Pişirme Yöntemleri

Dünya üzerinde sıklıkla tüketilen et herkesin bildiği gibi demir, magnezyum, çinko, fosfor ve daha bir sürü faydalı içeriğe sahiptir. Doğru pişirildiğinde son derece besleyici olan et, yanlış pişirmemiz halinde sağlığa zararlı hale gelmektedir.

Bu etleri en iyi pişirme yöntemleri; haşlama, ızgara, fırında, buğulama şeklinde hazırlayabiliriz. Özellikle kaçınmamız gereken pişirme yöntemi ise kızartma ve kavurmadır.

Fakat eti kavurma şeklinde tüketmek isterseniz içerisine ekstra herhangi bir yağ koymadan mutlaka kendi yağı ile ve kısık ateşte yapmanız gerekmektedir.

 • Pişireceğiniz etleri mutlaka ama mutlaka yüksek yerine daha kısık ateşte pişirmelisiniz.
 • Etler pişirilirken çok sık ters yüz şekilde çevirmeniz halinde etin içinin çiğ kalmasına sebep olabilirsiniz.
 • Etin içerisindeki sağlıklı suyun yine içerisinde kalmasını istiyorsanız etinizi çatal ile değil maşa ile pişirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü eti çatalla delmeniz durumunda içerisindeki su dışarıya çıkar
 • Çok fazla pişmiş ya da çok az pişmiş etler sağlığınızı olumsuz etkileyeceğinden bu tarz pişirme derecesindeki etleri tercih etmemelisiniz. Çünkü az pişmiş et bakteri barındırırken, çok pişmiş et kanserojen etkiye sebep olabilir.

Bir Yorum Yap