Nasıl Yapılır

İzmir Kent Kart Bakiye Sorgulama

izmir kent kart bakiye sorgulama 5877

İzmir’de belediyecilik hizmetlerinden yararlanmak için kullanılan kent kartlar temassız işlemlerin yapıldığı ve yolculara kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Bu kartlara yüklenmiş olan bakiyeler aracılığı ile yolcular birçok vasıtaya binebilmekte ve ikinci vasıtaya biniş sırasında belirli bir süre içerisinde seyahat gerçekleştiriliyorsa indirim uygulamasından yararlanmaktadır. İzmir Kent Kart Bakiye Sorgulama vatandaşların kartlarına bakiye yüklediklerinde öğrenmek isteyecekleri bir bilgidir. İzmir kent kart sahibi olan yolcular bu kart sayesine otobüs, vapur, metro gibi toplu ulaşım vasıtalarından yaralanırlarken ayrıca akıllı tuvalet uygulamaları ya da Bisim gibi hizmetlerden de faydalanabilmektedirler.

Bisim için üye olmak da ayrıca gerekli olmaktadır. Bu karta sahip olan yolcular gidecekleri yere daha hızlı bir şekilde ulaşma şansına sahip olmaktadırlar. Kartın kullanımı için içerisinde bir bakiyenin olması gerekirken bu bakiye miktarı 1 TL ile 200 TL aralığında değişebilmekte ve ödeme internet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işlemleri için ödeme yapıldıktan yaklaşık olarak bir saat içerisinde ilk vasıtaya biniş sırasında otomatik olarak hesap açılmaktadır. Dolum bayilerinden de ödeme yapılabilmekte ve ödemenin gerçekleşmesinin ardından kişinin sistemde kayıtlı olan e posta adresine de mesaj gönderilerek bilgilendirilmektedir.

İlgili: İzmir Ceza Avukatı

İzmir Kent Kart Yükleme

İzmir kent karta sahip olan kullanıcılar toplu taşımaların dışında da belediyenin vatandaşlar için sunduğu bazı hizmetlerden yararlanabilmektedir. Bu kartın şehir kartı projesine bağlı olarak oluşturulduğu bilinirken vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarını kolaylaştırmak amacı ile oluşturulmuş bir karttır. Bu karta sahip olmak isteyen kullanıcılar şehirdeki satış bayilerinden kartı alabilmektedir. Kartta son kullanma tarihi bulunmamakta ve bir kereye mahsus olarak alınmaktadır. Bakiye yüklemek sureti ile süresiz kullanıma sahip olan bir kart türüdür.

 İzmir Kent Kart Bakiye Sorgulama nasıl yapılır ? Suali kullanıcıların online olarak para yüklediklerinde merak edebilecekleri bir durumdur ve kişilere e posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Bu bilgilendirme sırasında hem kartın bakiyesi hem de yüklenen miktar ayrı olarak gösterilmektedir. Son günlerde ortaya çıkan pandemi sebebi ile HES kodu uygulaması getirilmiş ve kartını kullanacak olan kişilerin T.C kimlik numaraları ile HES kodlarını eşleştirmeleri bir gereklilik olmuştur. Aksi durumda kartın HES kodu ile eşleştirilmemesi yolcuların seyahat etmesinde engel olarak karşılarına çıkmaktadır.

İzmir Kent Kart Fiyatları

İzmir kent kart şehirde yaşayan insanların yaşamını kolaylaştırma amacı gütmektedir. Bundan dolayı da kolay bir kullanıma sahiptir. Karta sahip olan vatandaşların bunu bir kez gerçekleştirdikten sonra bir daha yenilemesi gerekmemektedir. Zira bu kartlar süresiz bir kullanıma sahiptir ve para yüklemek koşulu ile sürekli kullanılabilmektedir. Online olarak para yüklendiğinde karta bakiyenin görünmemesi buna rağmen karta dolum işlemi olması durumunda taşıtlara binildiğinde kartın okutulmasının ardından bakiye güncellemesi gerçekleşmekte ve kullanılan miktar kartın bakiyesinden düşülmektedir.

İzmir Kent Kart Bakiye Sorgulama işleminde ödemenin ardından sistem müşteriye e posta adresine bilgilendirme maili atmaktadır. İzmir’de toplu ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanan vatandaşlar arasında 65 yaş üzeri kişiler, basın kartı sahipleri, şehit ailesi kartı sahipleri, emniyet hizmetlerinde görevli olanlar, posta dağıtıcıları, gazi kartı sahipleri, TUİK kartı sahipleri yer alır. İzmir’de dolum makinaları aracılığı ile 3 kullanımlık kartların da alınması mümkün olmaktadır. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstü için içi ilk kart başvurusu 10 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret bir kereye mahsus alınmakta ve kart süresiz olarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Sonraki kullanımlar için karta bakiye yüklemesi yapılarak istenildiği kadar vasıtaya binilebilmektedir. Kartın kaybolması ya da çalınması durumunda tekrar alınması da mümkündür. Bunun için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

Bir Yorum Yap