Güncel Haberler

İzmir Ticaret Borsası Pamuk Fiyatları 2023

izmir ticaret borsasi pamuk fiyatlari 2023 12852

Pamuk yetiştiricileri için İzmir Ticaret Borsası pamuk fiyatları 2023 yılı için oldukça önemlidir çünkü dövizdeki dalgalanmalar ya da küresel ekonomik etmenler pamuk piyasasını da doğrudan etkilemektedir.

Pamuk Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Pamuk yetiştiriciliği yapmak için öncelikle yıllık bir bitki olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanında pamuk zaten her yıl düzenli ve yüksek verimlilik vermesi için zaten tek yıllık olarak yetiştirilmektedir. Pamuk yetiştirmek için ise ticari olarak belirli yetiştirme koşullarına uygun olan bölgelerde yapılabilmektedir. Her bölgede pamuk yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Öncelikle pamuk tohumu satın alınması gerekmektedir. İkinci ve önemli bir adım ise tarlanın pamuk üretimi için hazırlanmasıdır.

Pamuk tohumu ekimleri ilkbahar ayarlarında yapılmaktadır. Gübre, sulama, böceklere karşı ilaçlama gibi gerekli olan tarımsal işlemler yapılır. Pamuk üretmek için en önemli nokta ise yabani otlara karşı dikkatli olunmasıdır. Pamuk bitkisi, kendisini saran yabani otlara karşı oldukça hassas olup onlar tarafından ele geçirilebilmektedir. Bu yüzden tarlanın düzenli kontrolü ve bakımının yapılması önemlidir. Asıl pamuk denilen lifler, su ve besin ihtiyaçlarının doğru şekilde karşılanması ile yaz aylarında üretilir ve Ağustos ile Ekim ayları arasında hasatları gerçekleştirilir.

İlgili: İzmir ticaret avukatı

Pamuk Yetiştiriciliği İçin Önemli Noktalar

Pamuk yetiştiriciliği için önemli noktalar sayesinde daha özenli ve verimli pamuk alarak satış fiyatlarınızı yüksek tutabilirsiniz;

  • Pamuk yetiştirmek için öncelikli olarak uygun iklim ve toprak koşullarının olması gerekmektedir. Pamuk sert topraklarda yetişmez ve mineral bakımından zengin olan toprakları sever. Bu bakımdan Ege bölgesi pamuk yetiştiriciliği için uygundur.
  • Pamuklar kendi aralarında farklı türlere ayrılmaktadırlar; genelde erbacea grubunda G. Arboreum L. ve G. Herbaceum L pamukları yaygın olarak üretilen ve farklı alanlarda da kullanılan pamuk çeşitlerini oluşturmaktadır.
  • Pamuk hasadı için zaman açısından dikkat edilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla bekletilen pamuklar zarar görebilmekte ya da yağışlar ile birlikte telef olabilmektedir. Bu yüzden pamuk türü açısından uygun olan zamanda hasadın yapılması önem taşır.

Ayrıca fiyat farkı faturası nedir, nasıl kesilir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Pamuk Yetiştiriciliği Kârlı Mıdır?

Pamuk yetiştiriciliği kârlı bir ziraat alanı olup esasında yapılan ekime ve pamuk türüne bağlıdır. Eğer piyasada, özellikle konfeksiyon için uygun olan pamuk yetiştiriciliği yapıyorsanız hem ürününüzü kolayca satabilir hem de yüksek kârlar elde edebilirsiniz. Ancak pamuk üretimi için dikkatli sulama, gübreleme ve bakım gerektiği için bu süreç içinde de harcama yapmanız gerektiğini, pamukların alınırken ton üzerinden de hesaplama yapılabildiğini göz önünde tutmanız yararlı olacaktır.

İzmir Ticaret Borsası Pamuk Fiyatları 2023 Yılı İçin Nedir?

İzmir Ticaret borsası pamuk fiyatları 2023 :

4 Şubat 2023 itibariyle fiyat tespitimiz:

 ALICI FİYATLARISATICI FİYATLARI
41 RENK 40,00 EN ÇOK  41,00-42,00 TL
51 RENK 38,50 EN AZ 39,00-40,00 TL
42 RENK 38,50 EN AZ 39,00-40,00 TL
43 RENK 35,00-35,50 TL37,00 EN ÇOK
53 RENK 35,00-35,50 TL37,00 EN ÇOK

Pamuk Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Pamuk fiyatları belirlemek için şu adımlar takip edilmektedir;

  • Tüm fiyatların belirlenmesi için tüccardan tüccara ve tüccardan sanayiciye ya da ihracatçıya ait olan fiyatlar tespit edilmektedir.
  • Borsada işlemlerin olmadığı durumlarda o güne ait fiyat ilan edilmemektedir. Böylesi durumlarda önceki zamana olarak fiyat belirlenmektedir.
  • Fiyatların belirlenmesi için tespit heyeti karar vermektedir.
  • Pamuk, lüks bir tüketim ürünü olduğu için borsalar sayesinde belirlenmektedir. Tıpkı kakao ya da kahve gibi pamuk fiyatları üzerinde de döviz ve dünya piyasalarının etkisi bulunmaktadır.
  • Borsada işlem yapılan günlerde fiyat açıklaması yapılırken öncelikle peşin işlemler dikkate alınmaktadır. Eğer peşin işlemler yoksa vade süresi 2 ayı geçmeyen fiyatlar pamuk fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Bir Yorum Yap