Nasıl Yapılır

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama, İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim kart İzmir’de geçerli olan ve bu şehirdeki otobüs, metro, vapur gibi ulaşım araçlarında seyahat etmeyi kolaylaştıran bir kart uygulamasıdır. Bu karta bakiye yüklemek koşulu ile çeşitli vasıtalardan yararlanmak mümkündür. Kartla seyahat edildiğinde hem daha hızlı hareket etmek mümkün olmakta hem de toplu taşımanın avantajlarından yararlanılabilmektedir. İzmirim Kart Bakiye Sorgulama karta bakiye yükleyen kullanıcıların seyahatleri sırasında merak edeceği bilgiler arasındadır. Yolculuk sırasında taşıtları rahat kullanabilmek ve bakiye durumunu öğrenmek isteğine bağlı olarak sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür. İzmirim kart bu şehirde yaşayan vatandaşların seyahat hizmetlerini rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesi için geliştirilmiş bir belediyecilik uygulamasıdır. Bu tür bir karta sahip olan kullanıcıların otobüs, vapur ve metro dışında da kullanabileceği vasıtalar vardır. Bu vasıtalar arasında teleferik, buz pisti, bisim, akıllı tuvalet ödemeleri de yapılabilmektedir. Bisim uygulaması için kullanıcıların üye olması gerekli olan bir durumdur.

İzmirim Kart Bakiye Yükleme

İzmirim karta sahip olan vatandaşların seyahatlerinde ya da çeşitli ihtiyaçlarında bu kart aracılığı ile bakiyelerinin yeterli olması durumunda birçok hizmet alınabilmektedir. Ödemeleri kart ile gerçekleştirmek sureti ile hem zamandan tasarruf edilmekte hem de bozuk paranın bulunmadığı durumlar açısından kolaylık yaşanmaktadır. Ayrıca birkaç vasıtaya binileceği zaman da uygulama açısından kolaylık ve indirim sağlaması İzmirim karta sahip olmayı gerekli kılmaktadır. İzmirim Kart Bakiye Sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. İzmirim karta yapılan online ödemeler ödeme işleminin ardından yaklaşık olarak bir saat içerisinde kartın ilk kullanımı esnasında yüklenmektedir. Bu karta yüklenebilece ücret miktarı 1-200 TL aralığında olabilmektedir. İnternet üzerinden ödeme yapmak isteyen kullanıcılar için 3D Secure özelliğine sahip olan kredi kartları ile ödeme yapılabilmektedir. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemi karta yapılan ödemenin ardından ilk vasıtaya binildiğinde otomatik olarak aktif hale gelmektedir.

İzmirim Kart Bakiye Öğrenme

İzmirim kart şehir kartı projesi olarak toplu ulaşımda ve diğer ulaşım araçlarında kullanılan bir karttır. Ulaşım vasıtalarının yanı sıra belediyeye ait bazı hizmetlerde de bu kartın kullanılması mümkün olmaktadır. İzmirim Kart Bakiye Sorgulama kartına para yükleyenlerin nasıl yapıldığını merak edecekleri bir konudur. İzmirim kart şehirde yer alan tüm satış noktalarından alınabilmektedir. Ayrıca dolum gişeleri de bu kartın alınabileceği satış noktalarıdır. Bu kart resmi bayiler aracılığı ile satılmaktadır ve bunun dışında gerçekleştirilen satışları yasal olmamaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın salgınla mücadele hizmetleri kapsamında çıkarılan bir genelge ile toplu taşımalarda HES kodu kontrolü yapılmaktadır. Bundan dolayı İzmirim kartların kişinin T.C kimlik numarası ve HES kodu ile eşleştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda yolcular toplu taşıma araçlarından ve bu kart aracılığı ile gerçekleştirdikleri belediye hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Karta bakiye yüklemesi yapan kullanıcılar bakiyelerini öğrenmek istediklerinde yüklemenin ardından yaklaşık olarak bir saatlik süre içerisinde ve ilk toplu taşıma aracına binileceği zaman otomatik olarak ücretin yüklendiğini görebilecektir.  Yükleme işlemi belediyeye ait herhangi bir hizmetten yararlanılacağı zaman devreye girmektedir. Belediye tarafından verilen hizmetlerden olan ve yolcular açısından kolaylık yaratan İzmirim kart uygulamasına online olarak da para yüklenebilmektedir.  Kartta bakiye görünmemesi ama bekleyen dolum işlemi olması durumunda internetten yükleme yapılmışsa kart kullanılabilir hale gelmiş demektir. Kartın vasıtaya binerken okutulması durumunda öncelikli olarak bakiye güncellemesi olacaktır. Ardından ise kullanıma ait olan miktar bakiyeden düşülmektedir. İnternetten bakiye yüklendiğinde ise kişinin elektronik posta adresine yükleme yapıldığına dair bilgi gönderilmektedir.  Sistemde bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirildiğinde ise yükleme nedeniyle bekleyen kayıt hakkında bilgi verilmekte ve yüklenecek miktar müşteriye gösterilmektedir. Yolcuların kart bakiyesi yüklenecek olan miktardan ayrı olarak sistemde gösterilmektedir.

İlginizi çekebilir: Hangi Banka Ne Kadar Promosyon Veriyor?

Bir Yorum Yap