Hukuk

Kadın Evi Terk Ederse Erkek Ne Yapmalı

Kadın Evi Terk Ederse Erkek Ne Yapmalı

Evlilik ailenin yapı taşını oluşturacak emel bir adıma karşı bir başlangıç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı olumsuz durumlarda bir sebebi bulunan geçimsizlik meydana gelebilmektedir.  Bazı evlilikler eşlerden birinin terk etmesi ile hatta boşanma ile sonuçlanabilmektedir. Türk medeni kanunu eşlerden her iki bireye de karşı tarafın evi terk etmesi durumunda boşanma hakkı vermiştir. Peki kadın evi terk ederse erkek ne yapmalı?  

kadın evi terk ederse erkek ne yapmalı , kadın evi terk ederse nafaka alabilirmi, kadının evi terk etmesi suç mu, evi terk eden kadın tazminat alabilir mi
kadın evi terk ederse erkek ne yapmalı , kadın evi terk ederse nafaka alabilirmi, kadının evi terk etmesi suç mu, evi terk eden kadın tazminat alabilir mi

Öncelikli olarak geçimsizlik ya da tartışma nedeni ile ayrılıkların bir kısmı barışma ile sonuçlanabilmektedir. Eşi evi terk etmiş olan bir erkeğin, evliliğe dair beklentisi sonucunda adım atması daha uygun olacaktır. Barışmaya yanaşmayan ve evi terk etmesi hususunda kararlı olan kadın ya da eşi evi terk ettiği gerekçesi ile ayrılık kararı almak isteyen bir erkeğin yapması gereken hukuki süreçleri yazımızdan takip edebilirsiniz.

Kadının evi terk etmesi, evliliğin gereğinin yerine getirilmediği gerekçesi ile boşanma hakkını erkeğe vermektedir. Bunun için bir takım kurallar vardır. Terk edilen evin ortak bir arada yaşanılan konut olması gereklidir. Kadının evi erk etmesi için haklı bir sebebinin olması gerekmektedir. Bu durumlar; şiddet, darp, psikolojik veya maddi bir takım yaptırımlara zorlanma gibi kadını haklı gösteren nedenlerde karşı tarafa Aile hukuku mahkemesi bünyesinde farklı bir fava konusu açılmaktadır.

Ortak evin kadın tarafından sebepsizce terk edilmesinin ardından ve eşinin de eve dönmesini sağlayan çağrılarına yanıt vermeyen kadına öncelikli olarak noterden sonrasında da hakim tarafından ihtar çekilir. Kadının ortak yaşam alanını terk etmesinin ardından minimum 6 ay geçmiş ise ve yapılan ihtarlar da sonuçsuz kalmış ise, erkeğin kadına boşanma davası açabilme hakkı bulunmaktadır.

Terk etme sebebi ile boşanma davaları oldukça kısa sürede sonuçlanmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, terk sebebini ortaya çıkaran eşin, kadını eve gelmemesi için zorlamadı, tehdit etmesi, geldiğinde darp ederek yeniden evden kaçırması, haklı ve geçerli bir sebebi olmadan kadını evden uzaklaştırması da tek sebebi olarak görülmektedir.

Burada ise bu durumları kadına yaşatan erkek terk etmiş sayılır. Erkeğin ortak yaşam alanında bulunmasının hiçbir önemi yoktur. Evi terk etme gerekçesi ile boşanma davası açabilme hakkı otomatikman kadının olmaktadır.

Noter ve Hakim İhtarı Nasıl Olur?

Kadın Evi Terk Ederse Erkek Ne Yapmalı 2022 . Evi terk eden kadına eşinin çağrısının noter ve hakim tarafından sağlanması, prosedürün kayıt altında işlemesine yardımcı olmaktadır. Bu süreçte dava açma hakkına sahip olan erkeğin başvurusu üzerine hakimin ya da noterin öncelikli olarak inceleme sonucu gerçekleştireceği ihtar vermesi uygundur.

Bu ihtarda, eşin evi sebepsiz yere terk etmesinden kaynaklı iki ay içerisinde evine dönmesinin çağrısı yapılmaktadır. 2 ay içinde eve dönmemesi hakkında doğacak hukuki sonuçlar hakkında kadın bu ihtarda bilgilendirilir. İhtar açılmasının ardından 2 ay geçilmesi gerekmektedir. Boşanma davası bu iki ayın sonunda ihtar süresinin dolması ile birlikte açılabilmektedir.

kadın evi terk ederse nafaka alabilirmi, kadının evi terk etmesi suç mudur, evi terk eden kadın tazminat alabilir mi

2 Yorum

  • Eşim daha önce 1 defa kadın sığınma evine gitti ve daha sonra tartışma çıkarıp abisinin evi Ne gitti habersiz bir şekilde ve 3 de ise evi bi adamla çocuklarımı alıp kaçıp gitti bi adamla kaçıp gitmeden önce dava açtım dava açtıktan 2 ay sonra kaçtığı adamın eşi bana ulaştı ve eşimin eşiyle gittiğini söyledi bu durum lehime mi aleyhimemi işler cevabı niz için şimdiden tsrler

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*