Taban Puanları

Kamu Yönetimi Taban Puanları 2022

Kamu Yönetimi Taban Puanları

Kamu yönetimi bölümü devletin yönetici kadrolarına öğrenci yetiştirir. Genel olarak hükümetlere ait karar mekanizmalarının halka nasıl çalıştığını açıklamak adına eğitim alan öğrenciler alınan kararların yerine getirilmesi aşamasında ihtiyaç olan projelerin yönetiminde çalışacaklardır. Kamu yönetimi bölümleri öğrencilerini hükümet ve kar amacı gütmeyen işlerde kariyer yapabilmesi adına hazırlar. Bu alanda kariyer hedefleri olan bireyler kamu yönetimi taban puanları araştırmaları yaparlar. Her üniversitede kamu yönetimi bölümü bulunur. Hatta açık öğretim bölümleri arasında da en popüler seçenektir. Bu alandan mezun olan gençler kamu programlarının yönetimi kadrolarında yer alabilir. Özellikle siyasetin vatandaşların her gün gördüğü gerçeğe çevrilmesinde etkin çalışmaları olan kamu yöneticileri hükümetin karar alma çalışmaları içerisinde de yer alırlar.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi taban puanları

Kamu yönetimine yakın bir bölüm olan Siyaset bilimi, siyasetin alt dallarını inceler. Bunlar toplumsal olgular, davranışlar, siyasi sistemler, teoriler olmaktadır. Siyaset bilim bölümünde eğitim alan öğrencilerin amacı siyasi alanda yaşanan değişimlerin, alınan kararların, hayatımız içerisinde rolünü analiz etmektir. Özellikle toplumsal olgu ve olayları okuyabilecek bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen bu bölüm siyasal bakış açısına sahip öğrenciler yetiştirmek ve onlara bu bakış açısına kazandırma amaçlı eğitimler verir. Bu alanda tercihler yapmak isteyen bireylerin politikaya, siyaset tarihine ilgili olması önemlidir. Disiplinli, sorumluluk sahibi, lider olan bireylerin siyaset bilimi ya da kamu yönetimi bölümlerine yönlendirilmesi faydalı olacaktır. Bunun için kamu yönetimi taban puanları araştırmaları yaparak farklı üniversitelerin sunduğu imkânları değerlendirmek mümkün olabilir.

Kamu yönetimi bölümü hükümet politikasının uygulanmasında görev alan memurlar yetiştirir. Bölümün genel amacı hükümetin işleyebilmesi için yönetimi ve politikaları ilerletmek olacaktır. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamında yer alan bu bölümler 4 yıllık lisans uygulamasıdır. Hukuk, uluslararası ilişkiler, iktisat, sosyoloji, felsefe, siyaset psikolojisi, sivil toplum, demokraside siyasal partiler ve oy verme sistemleri gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenciler kamu yönetimi taban puanları araştırmaları yaparak bu bölümde okuyabilmek için çalışmalarını planlarlar. Bölüm mezunu olan gençler hükümetin ürettiği ve ardından yürürlüğe koyduğu projeleri halka açıklanmasında görev alır. Bu alandan mezun olan gençler halk ile hükümet arasında köprü olarak görev yapmaktadır.

Kamu Yönetimi

Bu alanda yetişen gençler daha çok hükümet politikaları ve programlarının organizasyonunda görev alır. Resmi olarak görev alan gençler, yetkililerin davranışları ile merkezi olarak ilgilenir. Görev yapacakları bölümler arasında belediye bütçe müdürleri, seçilmeyen birçok kamu görevlisi, şehir müdürleri, insan kaynakları yöneticileri, il-ilçe- bölge ya da federal bölüm başkanlıkları bulunur. Farklı alanlarda kamu yöneticilikleri yapabilen bu gençler, hükümetin her kademesinde ajanslarda ve kamu dairelerinde de görev alabilirler. Üniversiteye hazırlanan gençler kamu yönetimi taban puanları araştırmaları yaparak kendilerine hedefler belirlerler. Bu şekilde çalışmalarına yön verir, daha motivasyonu yüksek bir şekilde çalışırlar.

Üniversitelerin taban puanları yıllara göre farklılık arz eder. Her yıl farklı başarı oranlarında öğrenciler sınava girer. Bu nedenle belirlenen taban puanlarında öğrenci alımı yapan üniversiteler sonraki yıl taban puanlarını talebe ve öğrenci puanlarına göre yükseltebilir ya da düşürebilir. Bu alanda kamu yönetimi taban puanları incelendiğinde en yüksek puan aralıkları Yeditepe Üniversitesinin İngilizce olarak okutan burslu bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi yer alıyor. Bölüm eşit ağırlık puanı ile öğrenci kabul etmektedir. Üniversitelerin farklı kontenjanları bulunuyor. Özellikle burslu bölümlerin puan aralıkları çok yüksek olmaktadır. Ve belirli kontenjanlarda öğrenciler kabul etmektedir. Devlet üniversitelerinde 90, 100, 120, 60 gibi kontenjanlarda öğrenci alımı yapılıyor.

2022 Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi taban puanları nedir ?

Kamu yönetimi taban puanları incelendiğinde en yüksek puan aralıkları Yeditepe Üniversitesinin İngilizce olarak okutan burslu bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi yer alıyor.

Kamu Yönetimi nedir ?

Kamu yönetimi bölümü devletin yönetici kadrolarına öğrenci yetiştirir. Genel olarak hükümetlere ait karar mekanizmalarının halka nasıl çalıştığını açıklamak adına eğitim alan öğrenciler alınan kararların yerine getirilmesi aşamasında ihtiyaç olan projelerin yönetiminde çalışacaklardır.

Bir Yorum Yap