Nedir

Kanal İstanbul Projesinin Amacı Nedir ?

Kanal İstanbul Projesinin Amacı Nedir

Kanal istanbul projesinin amacı nedir ? Kanal İstanbul Projesi neden yapılıyor ? 2011 yılından bu yana gündemde olan Kanal İstanbul projesi İstanbul Boğazı’nı ilgilendirmektedir. Bu projeye bağlı olarak yapılması planlanan çeşitli imar faaliyetleri söz konusudur.

Kanal İstanbul Projesinin amacı nedir ?

Proje hakkında merak edilenlerden biri de Kanal İstanbul Projesinin Amacı Nedir ? Şeklinde olurken Kanal İstanbul projesinin amacı Boğaz trafiğini rahatlatmak, güvenli bir geçiş koridoru yaratmak gibi gerekçeler yer almaktadır. Bu sayede İstanbul Boğazı’nda ortaya çıkma ihtimali olan gemi kazalarının önüne geçilmek planlanmaktadır.

Geçiş güzergahında yapılacak çalışmaların yanı sıra lojistik merkezlerin ve yat limanlarının varlığından da söz edilirken proje sayesinde İstanbul Boğazı’na alternatif bir geçiş güzergahı yapılması planlanmaktadır. Çalışmaların 4 yıllı, kazı aşaması olmak üzere planlanırken 7 yılda bitirilmek üzere zamanlama yapılmaktadır. Proje ile ilgili olarak yap işlet devret modeline göre hareket edileceği yönünde bilgiler paylaşılmaktadır.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı

Kanal İstanbul projesi için düşünülen güzergâh Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçeleri olurken Karaburun Karadeniz’e bağlantı noktası olarak planlanmış durumdadır. Marmara denizi için bağlantı noktası olarak ise Küçükçekmece gölü düşünülmektedir. Kanala ait özellikler ise uzunluk ölçüsü olarak 40-45 km gibi bir mesafeden söz edilirken yüzey genişliği için 360 m öngörülmektedir. Tabandan genişlik mesafesi olarak verilen ölçüler ise 250 m’dir. Suyun derinlik mesafesi için planlanan ölçü ise 25 m’dir.

 Kanal İstanbul Projesinin Amacı Nedir ? Sorusu merek edilmektedir ve İstanbul Boğazı için alternatif bir geçiş güzergahı olarak planlandığı yapılan açıklamalar arasındadır. Projenin yürürlüğe girmesi durumunda amortisman bedelleri hakkında net bir bilgi olmaması sebebi ile çeşitli kesimler tarafından eleştirildiği görülürken bazı kesimler tarafından projenin yapılması istenmemektedir. Ayrıca projenin uygulanması durumunda bölgede ada oluşumlarından da söz edilmektedir. Projenin uygulanabilmesi için imar kanununda da değişikliklerin yapılması gerekmekte ve bu konu ile ilgili çalışmalar da yapılmaktadır.

Kanal İstanbul Projesi Ne Aşamada

Bu proje ile ilgili inşaat çalışmalarının 7 yılda tamamlanması öngörülmektedir. Bu sürecin 4 yılı kazı çalışmalarına ayrılırken projenin geçeceği arazilerin R’lik kısmının tarım arazilerinden oluşması endişelerin artmasına yol açarken yatırım bedelinin geri dönüş süresi hakkında da kesin bir veri bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara bağlı olarak çalışmaların içinde bulunduğumuz yılda hızlanması planlandığından 2022 yılında bu konuya yönelik olarak yapılacak faaliyetler hakkında yetkili birimlerden gelecek bilgiler beklenmektedir. 

Kanal İstanbul Projesinin Amacı Nedir ? Birçok kişinin yanıtını merak ettiği bir soru olurken İstanbul Boğazı için planlanan bir proje olması ile bu çalışma dikkat çekmektedir. Kanal Avrupa yakasında hayata geçirildiğinde İstanbul Boğazı’na alternatif bir geçiş güzergahı olmasının yanı sıra çeşitli kıyı yapıları ve lojistik merkezlerle de desteklenen bir planlamaya sahip. Tüm bu özelliklerine bağlı olarak da toplumun çeşitli kesimlerinde fikir ayrılıklarının oluşmasında etkili bir proje olarak hayata geçirilmeyi beklemektedir. 

Kanal istanbul projesinin amacı nedir ?

Kanal istanbul’un amacı , Boğaz trafiğini rahatlatmak, güvenli bir geçiş koridoru yaratmak olarak belirtilebilir.

Kanal İstanbul Projesi Ne Zaman Başlayacak?

Yapımına 2022 yılında başlanması planlanmaktadır.

Kanal İstanbul Uzunluğu Ne Olacak?

Kanal İstanbul’un 40-45 km olması planlanmaktadır.

Kanal İstanbul Projesi Fikri İlk Ne Zaman Ortaya Atıldı?

Kanal İstanbul Projesi ilk olarak 2011 yılında gündeme geldi.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*