Finans

Kara Listede miyim?

kara listede miyim, Kara Listede miyim?

Kredi ihtiyacı olanlar ve kredi çekmek isteyenlerin şuan yaptıkları işi veya kazandıkları parayı önemsemeden ekarte eden ve kredi çekmelerine engel olan bir sıkıntılı durum var ki ona da kara liste deniliyor. Eğer bu listeye bir kez girdiyseniz durumlar sorunlu demektir. Kara listede olup olmadığını herkes sorgulamak isteyebilir, kara listede miyim diye düşünülebilir.

kara listede miyim, Kara Listede miyim?

Kara Liste Nedir?

Kara liste kelime anlamı olarak finans sektöründeki ismi ile yasal takip sürecinde olan müşteri demektir. Yasal takip süreci ise, kredilerin veya kredi kartlarının belirlenmiş dönem içerisinde ödenmemesinden dolayı, yasal yollar ile tahsil edilme işlemine denmektedir. Kredi kartı veya kredi ödemeleri için yasal takip aşamasında olan ya da daha önce böyle bir süreçten geçmiş olan ve doğal olarak kredi notu düşük olan müşteriler için, kara listede yer alıyor denmektedir. Ayrıca kredi veya kredi kartı ödemelerini zamanında ödemeyen kişiler için de, kara listede yer aldığı bilinir. Bankalar kara listede olan bireylere kredi kolaylığı sağlamaz ve kredi notunu yükseltmesini isterler.

Sicil Kaydı Nasıl Tutuluyor?

Sicil kaydını genel olarak, bireyin kredi notu olduğunu söyleyebiliriz. Bireyin geçmiş süreçte kullanmış olduğu finansal ürünlerin, ödemelerindeki düzenine göre belirlenir. Sicil kaydına detaylı olarak bakarak, geçmişteki tüm ödemeler ve yapılan harcamalar gözükür. Eğer bankadan çekilmiş olan kredilerde veya kullanılan kredi kartlarında ödemeler düzenli olarak yapılmadı veya düzensiz ise, kötü bir sicil kaydınız var diyebiliriz. Fakat ödemelerinizi düzenli ve zamanında yaptıysanız, olumlu bir sicil kaydınız var demektir. Bu kaydı da, Kredi Kayıt Bürosu tutar. Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulan sicil kayıtlarına, aktif olarak çalışma gösteren tüm bankalar ulaşmaktadır. Doğal olarak siciliniz bozuksa hiç bir bankadan kredi alamazsınız.

Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz için girmeniz gereken site, Findeks’tir. https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu adresine giriş yapmanız durumunda, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için düşük tutarda bir ücret vermeniz gerekiyor fakat bu tutar son derece azdır. Ayrıca siteye giriş yapılmasının ardından, kayıt olmanız ve telefonunuza gelen onay kodunu ekrana yazmanız gerekiyor. Bunun dışında en yakın banka yetkili şubesine gidip, kredi notunuz hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. Bankanın bireysel müşteri temsilcisine kredi almak istiyorum ve kara listede miyim gibi bir soru yöneltirseniz, sizlere kredi notunu hakkında detaylı bilgiler verecektir.

Bir Yorum Yap