Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

İnsan vücudunda meydana gelen rahatsızlıklar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilirken karpal tünel sendromu da bir sağlık sorunudur. Median sinir üzerinde oluşacak baskı sendromun ortaya çıkışında etkili olabilmektedir. Elin avuç kısmında yer alan karpal tünel adı verilen bölgede kemikler ve bağlar bulunur. Karpal Tünel Sendromu Nedir ? Bu tür bir sağlık problemi olanların merak ettiği konular arasında yer alırken median siniri üzerine uygulanan baskı neticesinde ortaya çıkan sendromda oluşan belirtiler ellerde oluşan karıncalanma ve kollarda oluşan uyuşmadır. Rahatsızlığın ortaya çıkmasında tek başına bir nedenden söz etmek doğru olmamaktadır.

Bilek anatomisi, farklı sağlık problemleri belirli hareketlerin sürekli tekrarlanması gibi durumlar bu sendromun ortaya çıkışında etkili olan nedenlerden bazılarıdır. Hastalığın ortaya çıkışında median sinirde baskı oluşmasına yol açabilecek her tür durum etkili olabilmektedir. Sinir üzerinde baskı oluşmasında etkili olan faktörler arasında el bileğinde oluşan kırık ve çıkıklar, romatoid artrit gibi etkenler, diyabet gibi kronik hastalıklar, obezite, böbrek yetmezliği gibi durumlar yer alır. Çalışma koşullarına bağlı olarak da bu rahatsızlık oluşabilmektedir. Sürekli aynı el hareketinin tekrarlandığı işler, titreşimli aletlerle çalışmak median sinir üzerinde bir baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Oluşan baskıya bağlı olarak ellerde uyuşma benzeri belirtiler oluştuğunda bu durum dikkate alınmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kpss A Grubu Nedir

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi için kesin bir çözümden söz etmek mümkün olmamaktadır. Karpal Tünel Sendromu Nedir ? Merak edilirken bu tür bir rahatsızlıkta hastada görülen belirtiler rahatsızlık vericidir. Ellerde şişme hissi yaşanması ve uyuşukluk belirtisi sürekli ellerin sallanarak rahatlatılmaya çalışılmasına yol açar. Elde yaşanan uyuşmaların huzursuz edici nitelikte olması nadir olarak kol ve boyuna doğru da bu etkilerin görülmesi ile sonuçlanabilir. İlerleyen süreçlerde hastada yaşanan kuvvet kaybı yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Hastalığın ilaçla tedavi edilmeye çalışılması mümkün olurken fizik tedavi gibi yöntemler de kullanılan metotlar arasındadır. Tedaviye yanıt vermeyen hastalar için cerrahi müdahaleler de gerekli olabilmektedir. Sinir üzerindeki baskının cerrahi yöntemler kullanılarak yok edilmesi mümkün olurken sinir harabiyetinin de ortadan kaldırılmış olması hasta açısından rahatlatıcıdır.

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri

Karpal Tünel Sendromu Nedir ? Merak edenler bu hastalığa ilişkin belirtilerle karşılaşılması durumunda vakit kaybetmeden tedavi olmalıdır. Erken teşhis konulduğunda cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulmadan şikayetlerin tedavi edilmesi mümkün olurken ilerlemiş olması durumunda cerrahi müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Şikayetlerde gerilemenin olmaması durumunda en son başvurulan yöntem olan cerrahi müdahaleden önce yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı egzersizler başlangıç aşamasında tedavi edilme şansını arttırmaktadır. Soğuk kompres uygulanması, ellerin sık aralıklarla dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu tür bir rahatsızlıkta mutlaka hekim tavsiyesi alınarak hareket edilmelidir. Ellerdeki ağrı için bileklik kullanılması da doktor tarafından önerilebilmekte ve basit el egzersizleri, bileği zorlayıcı aktivitelerin yapılmaması, germe egzersizleri şikayetleri azaltma yönünde etkili olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kpss B Grubu Nedir

Bir Yorum Yap