Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kediler ev ortamında kolaylıkla bakılabilen canlılardır. İnsanlarla birlikte yaşamaya alışkın olan bu hayvanlar çok sık ve sürekli yavrulama özelliğine sahiptir. Bundan dolayı kısırlaştırılmaları gerekli olabilir. Kedi Kısırlaştırma Ücreti bu sebeple merak edilir. Kısırlaştırma işlemi yapılacağı zaman kedinin yaşı, sağlık durumu, dişi ya da erkek oluşu gibi birçok faktör devreye girer. Bundan dolayı da bir veteriner hekime danışarak hareket etmek gerekir. Ayrıca bkz: Ankara Kedi Oteli

Erkek ve dişi kediler açısından kısırlaştırmanın ne gibi etkileri olabileceği konusunda bilinçli olmak gerekirken bu işlemler sokak hayvanları için de yapılabilmektedir. Sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol altında tutulabilmesi için de gerekli olan kısırlaştırma işleminin hayvan sağlığı için hem avantajlı hem de dezavantajlı bir durum olduğu görülür. Kısırlaştırılan hayvanların daha uzun bir ömre sahip olması söz konusudur ayrıca bu işlem yaşamlarını da daha kaliteli hale getirebilmektedir. Dişi kediler yaklaşık olarak 4-5 aylık oldukları dönemde kısırlaştırma işlemi açısından uygun hale gelir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması çeşitli rahim hastalıklarının görülme oranını azaltır.

İlginizi çekebilir: Yavru Kedi Fiyatları

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kedilerin kısırlaştırılmadan önce hormonlarında oluşan değişim sürekli dışarı çıkma isteğini arttırır. Bu durum da evde bakılan kediler açısından kaybolma endişesi yaratır. Kaçan bir kedinin dışarıda zarar görme ihtimali yükselir. Bundan dolayı kısırlaştırma işlemi uygulanır. Erkek kediler açısından kısırlaştırma işlemlerinin bazı hastalıkları önlediği görülmektedir. Bunan dolayı da Kedi Kısırlaştırma Ücreti kedisi olanların merak edeceği bir konudur. Bunun yanı sıra kediler kısırlaştırıldıklarında beslenmelerine daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Kısırlaştırılmış kedilerde obezite problemlerinin daha sık görülmesi söz konusu olurken kediler bu tür cerrahi operasyonlardan sonra kilo almaya müsait hale gelirler. Kediler kısırlaştırıldıklarında daha az hareket eder hale gelirler. Hareketsiz ve durağan bir yaşam onların kilo almalarına yol açarken enerji gereksinimlerinde de düşme söz konusu olur. Beslenmeleri sırasında verilecek mamaların kısır kedilere uygun olarak üretildiği görülür. Bu durumda kedilerin sağlıklarının korunması için önlem alınmış olur. Kısırlaştırma çalışmalarının veteriner hekim kontolünde uygulanması gerekir. Ayrıca bu operasyondan sonra hayvanların birkaç günlük iyileşme dönemleri olur. Bu süreçte iyi koşullarda bakılmaları hızlı bir iyileşme için lüzumludur.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kediler cana yakınlıkları ve sevimlilikleri ile birçok kişinin severek beslediği canlılar arasında yer alır. İnsanlarla yaşama konusunda problemsiz bir tür olmaları da onların ev ortamlarında kolay bakılmalarına imkân yaratır. Bunun yanı sıra evde bakılan kedilerin aşırı üremesini engellemek gerekli olabilir. Kısırlaştırma işleminin yapılma gerekçesi hem kedilerin sağlığına yöneliktir hem de doğan yavruların sağlıklı bir şekilde bakılabilmesi kedi sahipleri açısından zordur. Kedi Kısırlaştırma Ücreti bu nedenle araştırılır. Birçok kuruluş tarafından yapılabilen bu işlemlerin sokak hayvanları söz konusu olduğunda da uygulandığı görülür. Sokak hayvanlarının bakımı belediyeler tarafından yapılabilirken ayrıca kısırlaştırma işlemleri için de hizmet verilir. Bunun yanı sıra sahipli kediler için veteriner klinikleri ya da hayvan hastaneleri aracılığı ile kısırlaştırma işlemleri yapılabilmektedir. Bu konuda kedinin sağlık problemi olup olmaması dikkate alınırken ortalama olarak dişi kediler 600-750 TL aralığında kısırlaştırılır. Erkek kediler içinse bu rakam 350-500 TL aralığında değişir. Sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemi çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından ya da belediyelerin çalışmaları sonucunda yapılabilmektedir. Ev kedilerinin kısırlaştırılması sahipleri açısından daha sağlıklı bakılmalarına yol açarken hayvanlar için de ileriki dönemlerde karşılaşılabilecek problemlerin önüne geçilir. Kedilerin bu yöntem sayesinde daha uzun ve sağlıklı bir ömre sahip oldukları görülmektedir. Bundan dolayı da kısırlaştırma işlemleri genellikle evde beslenen tüm evcil hayvanlar için uygulanır.

Kedi Kısırlaştırma Ücreti 2023 Ne Kadar ?

Dişi kediler 600-750 TL aralığında kısırlaştırılır. Erkek kediler içinse bu rakam 350-500 TL aralığında değişir.

Dişi Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır ?

Dişi kediler yaklaşık olarak 4-5 aylık oldukları dönemde kısırlaştırma işlemi açısından uygun hale gelir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması çeşitli rahim hastalıklarının görülme oranını azaltır.

Bir Yorum Yap