Kısa çalışma ödeneği nereden alınır

05.04.2020
Kısa çalışma ödeneği nereden alınır

Koronavirüs destek paketleri kapsamında işkur geçtiğimiz günlerde kısa çalışma ödeneği sistemini açıklamıştı. Ancak şuan akıllardaki sorulardan biri de Kısa çalışma ödeneği nereden alınır sorusu. Öncesinde kısa çalışma ödeneği nedir bakalım.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir ?

Kısa çalışma Ödemeği genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini azaltmak için alınan tedbirler kapsamında kısa çalışma ödeneği hem işverene hem de işçilere önemli avantajlar getiriyor. İş yerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta durduran işverenler, kısa çalışma başvurusu yapabiliyor.

Kısa çalışma ödeneği nereden alınır

Kısa çalışma ödeneği nereden alınır sorusuna cevap vermeden önce bilmeniz gereken birkaç husus var. Kısa çalışma ödeneğinde herhangi bir sınır veya şart yok 1 çalışanı olan da alabiliyor daha çok çalışanı olan da. Kısa çalışma ödeneği işkur üzerinden alınıyor.

Ödeneği almak için https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/basvuru-icin-gerekli-belgeler-ve-il-iletisim-adresleri/ adresinden başvuru talep formu ve işçi formlarını indirip doldurup işkura başvurmanız gerekiyor.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Salı sallanır çarşamba çarşafa dolanır
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.