DOLAR

8,5102$%1.03

EURO

10,2807%1

GRAM ALTIN

499,04%1,54

ÇEYREK ALTIN

7.515,81%1,35

BİTCOİN

416501฿%-8.96388

ETHEREUM

31480Ξ%-7.41008

a

Fransa’da Covid19 tedavisinde kullanılan klorokinin hastaların %91.7’sini 10 gün içerisinde iyileştirdiği haberi tüm dünyada hızla yayılıyor. Sokağa çıkma yasağı ile boğuştuğumuz ve dünya olarak iyice tadımızın kaçtığı son günlerde covid ilacı bulunma haberleri bile bizleri heyecanlandırmaya yetiyor. Klorokin ilacı nedir , klorokin yan etkileri nelerdir , klorokin piyasa adı klorokin fiyat nedir birlikte inceleyelim.

Fransız basınında yer alan haberlerde, Marsilya’daki Akdeniz Enfeksiyon Enstitüsü Genel Direktörü Prof. Dr. Didier Raoult’un yaptığı bir çalışma sonucu sıtma tedavisinde başvurulan klorokinin virisü taşıyan 1061 kişide kullanıldığı kaydedildi. 

Bu kişilerin yüzde 91,7’si 10 gün içinde virüsü atlattı, 74-95 yaşlarındaki hastaların yüzde 0,5’i hayatını kaybetti.

Ülkede Kovid-19 tedavisinde klorokinin kullanımını savunan doktor olarak bilinen Dr. Raoult, 9 Nisan’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüştü.

Fransa’da Başbakanlık Kararnamesiyle klorokinin Kovid-19 tedavisinde kullanılmasına izin verilmişti. Fransız hükümeti, klorokinin ihracatını yasaklamıştı.

Bu ilacın koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) olan hastalarda kullanımı hakkında ek bilgi için ASHP’nin COVID-19 Kaynak Merkezi’ndeki “COVID-19 ile İlgili Tedavilerin Kanıtlarının Değerlendirilmesi” belgesine bakın. Bu dokümanı görüntülemek için lütfen buraya tıklayın:

FDA, bazı hastanede yatan hastaların tedavisi için COVID-19 salgını sırasında klorokin ve hidroksiklorokin mevcudiyetini kolaylaştırmak için bir acil kullanım izni (EUA) yayınladı.

CDC, uygun olmayan klorokin ve hidroksiklorokin kullanımı ile ilgili bir sağlık danışma belgesi yayınlamıştır.

Yazı İçeriği

Klorokin İlacı Nedir

Klorokin, sıtmanın etkin olduğu bölgelerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.[1] Bazı sıtma tipleri, dirençli soylar ve karmaşık vakalar tipik olarak farklı veya ek ilaç gerektirir. İlaç bazen romatoid artritlupus eritematozus ve bağırsakların dışında meydana gelen amebiyaz için kullanılabilir. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca 2020 itibariyle COVID-19 enfeksiyonlarını tedavi etmek için deneysel olarak kullanılmaktadır.[2]

İlacın yaygın yan etkileri arasında kas problemleri, iştahsızlık, ishal ve deri döküntüsü yer alır.[1] Ciddi yan etkiler arasında görme problemleri, kas hasarı, epileptik nöbetler ve düşük kan hücresi seviyeleri bulunur. Hamilelik sırasında kullanım için güvenli olduğu düşünülmektedir.[3] Klorokin, 4-Aminokinolin ilaç sınıfının bir üyesidir. Kırmızı kan hücresi içinde yer alan aseksüel sıtmaya karşı etkilidir.

Klorokin 1934 yılında Hans Andersag tarafından keşfedilmiştir.[4][5] Bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar olan Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır. Jenerik olarak mevcuttur.[1] Gelişmekte olan dünyadaki toptan maliyeti yaklaşık 0.04 ABD$ olmaktadır.[6] Amerika Birleşik Devletleri’nde, doz başına yaklaşık 5,30 ABD$ tutmaktadır.

Klorokin Ne İşe Yarar Klorokin Fosfat Kullanımları

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) † için araştırılmakta ve kullanılmaktadır.

SARS-CoV-2 (bkz. Eylemler ve Spektrum) vitro aktivite kanıtlarına ve küçük deneylerden ilk anekdot raporlarına ve ön bilgilere dayalı olarak araştırılması hedeflenmiştir.Ayrıca, 4-aminokinolin türevleri (klorokin, hidroksiklorokin) viral enfeksiyonu olan hastalarda teorik olarak antienflamatuar yanıtlara katkıda bulunabilecek immünomodülatör aktiviteye sahiptir.

Etkililik ve güvenlik açıkça belirlenmese de, 220 224 klorokin, COVID-19. tedavisi için bir seçenek olarak bazı kılavuzlara dahil edilmiştir.

ABD’de ve diğer ülkelerde klorokin kullanımını (tek başına veya diğer antiviraller veya diğer ilaçlarla birlikte) değerlendiren çeşitli klinik çalışmalar başlatılmıştır. COVID-19’un tedavisi veya önlenmesi için klorokin değerlendiren bazı klinik çalışmaların durumu hakkında bilgi [Web] .200’de mevcuttur

28 Mart 2020’de FDA, klorokin ve hidroksiklorokinin sadece COVID-19 pandemi sırasında ilaçların bulunmasını kolaylaştırmak için Stratejik Ulusal Stoktan (SNS) kamu sağlığı yetkililerine dağıtılmasına izin veren bir acil kullanım izni (EUA) yayınladı. klinik denemesi bulunmayan veya katılımı mümkün olmayan ≥50 kg ağırlığındaki hastanede yatan yetişkinlerde ve ergenlerde. 2 ciddi solunum yolu hastalıkları da dahil olmak üzere ciddi veya hayatı tehdit eden bir hastalığa veya duruma neden olabilir; FDA tarafından sunulan bilimsel kanıtların toplamına dayanarak, ilaçların COVID-19’un tedavisinde etkili olabileceğine ve EUA koşulları altında kullanıldığında, bilinen ve potansiyel faydaların bilinen ve potansiyel risklerden daha ağır bastığına inanmak mantıklıdır; ve COVID-19 tedavisi için klorokin ve hidroksiklorokinin acil kullanımına yeterli, onaylanmış ve mevcut alternatifler yoktur. ABA kapsamında klorokin ve / veya hidroksiklorokin istemek için sağlık hizmeti sağlayıcıları yerel veya eyalet sağlık departmanlarına başvurmalıdır; devletler Hazırlık ve Müdahale Genel Sekreterliği (ASPR) ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) tarafından yönetilecektir. Bu onaylanmamış kullanımın risklerini azaltmak için, ABA bazı zorunlu gereklilikleri (olumsuz olay raporlaması dahil) içermektedir. Ek bilgi için, FDA web sitesinde bulunan EUA, sağlık hizmeti sunucuları için EUA bilgi formlarına, ve hastalar ve ebeveyn / bakıcılar için EUA bilgi formlarına bakınız.

Klorokin Yan Etkileri

Oküler etkiler; iskelet kası miyopatisi veya nöromiyopati; GI etkileri (anoreksiya, bulantı, kusma, ishal, karın krampları); dermatolojik etkiler (pleomorfik cilt döküntüleri, cilt ve mukozal pigment değişiklikleri)

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Buse İsminin Anlamı Nedir? Buse Ne Demek ?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0