Nedir

Köpek Dış Parazit Damlası Nedir , Ne İşe Yarar ?

Köpek Dış Parazit Damlası

Parazitler dış ve iç parazit olarak iki ana başlık altında ele alınır. Dış parazit aşılarının uygulaması ense damlası şeklinde olurken iç parazitlerde tablet ya da enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Dış parazit olarak adlandırılan canlılar pire ve kene türleridir. Bunun yanı sıra köpeğin ensesinden yapılacak dış parazit aşısı sayesinde kene ya da pire gibi canlıların hayvanın vücuduna yerleşmesi engellenir. Var olan canlıların ortadan kaldırılması da aşılar sayesinde mümkün olur. Ayrıca BKZ: Ankara Köpek Pansiyonu  Köpek Dış Parazit Damlası hem hayvanın sağlığı için gereklidir hem de onunla temasta bulunanlar açısından önemlidir. Ortalama olarak 2 aylık bir koruma süreci olan dış parazit aşıları yaz aylarında daha sık tekrarlanması gereken bir aşı türüdür. Yaz aylarında ortalama uygulanma süresi ise bir aydır. Köpeklerde yer alan parazitler insanlara da geçebilme özelliği taşımaları nedeni ile engellenmesi gerekirken aynı zamanda da hayvanın sağlığı için de bu korumanın uygulanması zorunludur.

İlginizi çekebilir: Paxil Fiyat

Köpeklerde Dış Parazit Nedir ?

Köpek Dış Parazit Damlası hem hayvanın sağlığı hem de temasta bulunacağı insanların sağlığı için yapılması gereken bir uygulamadır. Bu aşı sayesinde dış parazit olarak adlandırılan canlılar köpekten uzaklaştırılır. Köpeklerin sağlığı açısından bir tehdit oluşturan kene, pire türü canlılar aşılama sayesinde engellenir. Parazit taşıma riski bulunana köpeklerin temizliğine dikkat edilmesi gerekirken sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çeşitli aşıların belirli dönemlerde yapılması gerekir. Parazit aşıları da bu açıdan önemlidir ve 2 ayda bir uygulanırlar. Yaz mevsimlerinde havaların ısınması nedeni ile bu aşıların ayda bir yapılması gerekli olur. Köpekler için dış parazit damlası gerekli olduğunda birçok markanın ürünlerinin satıldığı görülürken evcil hayvanların düzenli olarak veteriner kontrolünde olması gerekir. Bu sayede çeşitli hastalıkların önüne geçilmesi mümkün olur. Köpekler için parazit aşıları da veteriner hekimin önerisine göre takip edilmesi gerekir.

Köpeklerde Dış Parazit Nasıl Önlenir ?

Köpek Dış Parazit Damlası enseden uygulanır. Bu uygulama sayesinde tüylere yerleşmiş olan kene, pire gibi canlıların hayvandan uzak tutulması mümkün olur. Köpeklerin iç organlarında yaşayan tenya ya da solucan gibi canlılar da sağlıkları açısından tehdit oluşturacağı için hem dış parazit hem de iç parazit aşıları önem taşır. Bundan dolayı da belirli aralıklarla aşılama yapılır. Kedi ya da köpekler çeşitli gıdaları tüketirler. Doğuştan gelebilen parazitler gıdalar aracılığı ile de hayvanlarda yaşayabilme imkânı bulan canlı türleri arasında yer alırlar. Tek hücreli ya da çok hücreli olan parazitlerin köpeğin vücudunda yaşaması sağlık açısından bir tehdit oluşturur. Yapılan aşılar sayesinde de var olanlar engellenirken yeni oluşumların da önüne geçilmiş olur.

Köpeklerde Dış Parazit İlaçları

Köpeklerdeki parazitler için kullanılması gereken ilaçlar olurken bunlar Köpek Dış Parazit Damlası ya da iç parazit aşıları olarak adlandırılır. Dış parazit damlası enseden uygulanır ve köpeklerin tüyleri arasına serpilir. İç parazit aşıları ise tablet şeklinde olur. Bunun yanı sıra enjeksiyon yöntemi de kullanılan bir diğer uygulamadır. Parazitler çeşitli hastalıklara yol açarlar ve bunlardan bazıları ise aşağıdaki adlarla bilinir:

  • Kalp kurdu
  • Askarit enfeksiyonu
  • Kancalı kurt enfeksiyonu

İnsanlarda ortaya çıkabilecek bazı hastalıklar ise kurtlanma, saçkıran, giardiyaz, toksoplazmoz gibi adlarla bilinir. Havaların ısınması ile birlikte dışarısı ile temasa geçen evcil hayvanlarda parazit tehlikesi daha fazla söz konusu olurken bunun önlenmesi için hayvanların aşılanması gerekir. Yaz aylarında dış parazitin daha çok önemsenmesi gerekirken normal zamanda 2 ayda bir yapılan bu aşıların yazın ayda bir kez uygulanması önerilir.

Köpek Dış Parazit Damlası Nedir ?

Dış parazit aşılarının uygulaması ense damlası şeklinde olurken iç parazitlerde tablet ya da enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Dış parazit olarak adlandırılan canlılar pire ve kene türleridir.

Köpeklerde Dış Parazit Nasıl Önlenir ?

Doğuştan gelebilen parazitler gıdalar aracılığı ile de hayvanlarda yaşayabilme imkânı bulan canlı türleri arasında yer alırlar. Tek hücreli ya da çok hücreli olan parazitlerin köpeğin vücudunda yaşaması sağlık açısından bir tehdit oluşturur. Yapılan aşılar sayesinde de var olanlar engellenirken yeni oluşumların da önüne geçilmiş olur.

Bir Yorum Yap