Güncel Haberler

Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı

corona seks ana gorsel

Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı ? Dünyayı ve ülkemizi saran bu corona virüs nedeniyle, devlet zorunlu sokağa çıkma yasağı getirmese de insanlar bir nevi evlerinde karantina hayatı yaşıyor. Son günlerde gelen 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile de ülkenin belirli bir kısmı zaten istese de çıkamıyor. Hal böyle olunca evlerde ister istemez yakınlaşmalar olabiliyor. Evli çiftlerin son zamanlarda çok yönelttiği sorulardan birini yanıtlayacağız: Corona virüs cinsel ilişki yoluyla bulaşır mı ?

Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı ?

Corona virüsü salgınında partnerinizle seks yapabilir msiniz? Riskleri nelerdir? Bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? Veya ne kadar araştırma yaptınız ? Partneriniz dışarı çıkmıyor ve evde duruyor, siz iş veya farklı amaçlarla dışarı çıkıp geliyorsunuz. Veya tam tersi durum oluyor. Bu durumda cinsel ilişki koronavirüs’ü tetikler mi ?

Washington Üniversitesi’nden cinsel sağlık uzmanı Carlos Rodriguez-Diaz; bu soru hakkında şunları söylüyor; “Corona virüsünün vajinal veya anal ilişki yoluyla bulaşabileceğine dair bir kanıt yok. Bununla birlikte, öpüşme cinsel ilişki sırasında çok yaygın ve virüs tükürük yoluyla bulaşabilir. Bu nedenle virüs öpüşerek bulaşabilir.

Zaten düz mantık düşündüğümüzde kim olursa olsun aramıza 1.5 metre sosyal mesafe koymaktan bahsediyoruz. Sebebi ise öksürük tıksırık hıçkırık aksırık veya eğer doğruysa nefes yoluyla yayılan koronavirüs’ün 1.5 metreden az mesafelerde etkili olması.

Cinsel birliktelik esnasında böyle bir mesafe söz konusu değil elbette. Bu nedenle ister istemez nefes, tükürük, ter, temas vb. yollarla bulaşacaktır, ki bu muhtelemen %100’dür.

Sonuç olarak, evet müneccim olmaya gerek yok; Koronavirüs cinsel yolla bulaşır.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*