Finans

Kosgeb Nedir

KOSGEB Nedir, Kosgeb Nedir

İş kurmak isteyen ve araştırma yapan birçok kişi KOSGEB’den haberdardır. İstihdam sağlamak ve kendi işini yapmak isteyen kişiler KOSGEB aracılığı ile bir takım teşviklerden yararlanabilmektedir. Peki KOSGEB Nedir , kosgeb açılımı nedir ve kosgeb kredisi nedir ?

İlginizi çekebilir:

KOSGEB Nedir ? Açılımı Nedir ?

Kosgeb açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak belirtilmiştir. KOSGEB daha çok maddi yönden zorluk çeken ve istediği işi kuracak maddiyata sahip olmayan girişimcilere destek olmaktadır. Bunun sonucunda KOSGEB desteğiyle iş kuran girişimciler kurdukları işi yürütebilmek adına işçi almakta ve istihdam sağlamaktadır. Bu da işsizliğin dolaylı olarak azalmasına zemin hazırlayan bir durumdur.

İlginizi Çekebilir: SEO Uyumlu Makale

1990 yılından günümüze kendi işini kurmak isteyen girişimcileri destekleyen KOSGEB, işsizliğin azalması ve ülkedeki iş imkânlarının gelişmesi amacıyla faaliyete başlamış bir kurumdur.

KOSGEB’in Sağladığı Yararlar

KOSGEB sadece iş kuran girişimcilere değil, hâlihazırda işi olan ancak bu işi geliştirmek isteyen kişilere de destek sunmaktadır. Böylece işletmeler arasında rekabetin gelişmesine ve dolaylı olarak şirketlerin büyümelerine katkı sağlamaktadır. Bu da istihdamın artmasına ve işsizliğin de tam tersi olarak azalmasına zemin hazırlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur

AR-GE gibi konularda şirketlerin finansman bulmasına yardımcı olan KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi ve ilerlemesi için gerekli olan katkıları sunmaktadır.

KOSGEB’e Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle yeni bir işletme kuruyorsanız ve bunu destekli bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız KOSGEB eğitim programlarına katılmalısınız. Eğitim sonunda size eğitimi tamamladığınıza dair bir belge verilmektedir. Daha sonra işinizle ilgili detaylı bir proje hazırlamalı ve nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemelisiniz. KOSGEB görevlilerine sunacağınız proje istihdam sağlayacak ve başarılı olacak bir projeyse kabul görmekte ve maddi destek sağlanmaktadır. Ancak eğer yetkililer projede eksiklikler bulduysa ve başarılı olacağına inanmıyorsa destek almanız oldukça zor. Zira batacak olan bir işletmeyi kimse desteklemek istemez.

İşletmenize maddi destek almak istiyorsanız kurumun web sitesine giriş yaparak kayıt olabilirsiniz. Sisteme kayırt olduktan sonra istenilen bilgileri vererek KOSGEB desteğinden yararlanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. KOBİ Beyannamesi ve Beyanname Kontrolü süreçleri sonucunda projenizin uygun bulunması veya işletmenizin desteğe uygun görülmesi halinde KOSGEB uzmanları ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Size destek sunulup sunulmayacağı tamamen uzmanların değerlendirmelerine ve bu değerlendirmelerden önce sizin projenize bağlıdır. Bu nedenle ne kadar mantıklı ve kaliteli bir istihdam projeniz olursa destek bulmanız o kadar kolay olacak ve kısa sürecektir. KOSGEB aracılığıyla alacağınız maddi destekle mevcut işletmeler geliştirilebilir ve yeni istihdam kapılarının açılması sağlanabilir.

Bir Yorum Yap