Kpss Alan Bilgisi Nedir ?

Kamu personeli seçme sınavı olarak bilinen KPSS’ye girişte adayların çeşitli soruları yanıtlamasına gerek olurken alan bilgisi adayın eğitim gördüğü alana yönelik olarak yapması gereken soruları içermektedir. Örneğin öğretmen adaylarının branşını ilgilendiren konuları içeren soruları yapması zorunluluk olarak adayın karşısına çıkmaktadır KPSS Alan Bilgisi Nedir ? Sorusu sınava katılan adayların merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak öğretmenlik kadrolarına başvurmayı planlayan adayların genel yetenek ve genel kültür konularında hazırlanan soruları yanıtlaması gerekirken ayrıca eğitim bilimlerine yönelik olarak hazırlanan sınava da girmeleri gerekir. Eğitim bilimleri alanında hazırlanan sorular pedagojik formasyon eğitimi alan adayların bilgi seviyeleri baz alınarak hazırlanmaktadır. Üniversitelerin öğretmenlik bölümlerinde branş eğitimlerine ek olarak pedagojik formasyon eğitimi de verilmekte ve sınava girecek olan adaylar bu sebeple eğitim bilimlerinden de sorumlu tutulmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yedek Astsubay Maaşları

KPSS Alan Bilgisi Sınavına Kimler Girebilir ?

KPSS Alan Bilgisi Nedir ? Merak edilen konulardan biridir. KPSS alan bilgisine girecek adayların öğretmenlik alan bilgisi testini yapması gerekirken bu sınavlardan sorumlu tutulanlar öğretmenlik eğitimi alan adaylardır. Bunun yanı sıra fen-edebiyat fakültelerinde okurken pedagojik formasyon eğitimini ek olarak alan adaylar da öğretmenlik yeterliliğine sahip olduklarından bu mesleği yapabilmek için alan bilgisi sınavına girmek zorundadır. Adaylar hem genel kültür hem de genel yetenek sınavlarına girmekte ve ardından da alan bilgisi sınavına da katılmak zorunda olmaktadırlar. Öğretmenlerin dışında alan bilgisi sınavına hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebe bölümlerinden de girilmektedir. Bunun dışında ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, din hizmetleri konusunda da alan bilgisi sınavı yapılmaktadır.

KPSS Alan Bilgisi Sınavı Ne Zaman ?

KPSS Alan Bilgisi Nedir ? Sorusuna aranan yanıtların yanı sıra sınavın tarihine yönelik olarak da bazı bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Buna göre 2023 yılı için sınav takvimine bakıldığında genel yetenek ve genel kültür oturumları ile eğitim bilimleri sınavlarını 1 Ağustos tarihinde yapılması planlanmaktadır. Alan bilgisi 1. Oturumun 7 Ağustos’ta 2. Gün oturumlarının ise 8 Ağustos’ta yapılacağı açıklanmıştır. Öğretmenlik alan bilgisi sınavı 15 Ağustos’ta olurken başvuru tarihleri ise 28 Mayıs-14 Haziran arasındadır. Sonuçların 16 Eylül’de açıklanacağı tahmin edilmektedir. KPSS sınavı kamu personeli seçme sınavı olarak adlandırılan bir sınavdır ve kamu görevine ilk defa atanacak olan adayların tespiti için bu sınavın yapılması gerekli görülmektedir.

Lisans düzeyinde eğitim alanların başvuru sırasında mezun olmaları ya da mezun olabilecek durumda bulunmaları gereklidir ve yüksek lisans ya da doktorası olan adayların başvuru sırasında dikkate almaları gereken konular bulunmaktadır. Bu adayların başvuruları lisans alanlarından yapılabildiğinden başvuru sırasında bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sınavdan alınacak puanların 2 yıllık geçerlilik süresi bulunduğundan adaylar bu zaman dilimi içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Gardiyan Maaşları

Bir Yorum Yap