Nedir

Kpss B Grubu Nedir ?

kpss b grubu nedir 6572

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev almak isteyen adayların elenmesi amacı ile gerçekleştirilen ve iş başvuruları sırasında dikkate alınan sınav türüne KPSS adı verilmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlardan biri olan KPSS sonucunda adayların belirli bir puanı alması ve başvuru gerçekleştireceği mesleğe yönelik olarak aldığı puan türünü ibraz etmesi gerekmektedir. Devlet kurumlarına alınacak çalışanların atanabilmesi için bu sınavdan belirli bir puan alınması gerekir.  KPSS B Grubu Nedir ? Sorusu sınava girmeyi planlayan adayların merak edebileceği konular arasında yer alırken bu sınava katılacak adayların lise, ön lisans ve lisans mezunları olması gerekmektedir. Genel kültür ve genel yetenek alanlarında sınava giren adaylar yeterli bir puan almaları durumunda mülakata girmeye hak kazanırlar. Devlete memur alımı yapılacağı zaman 2 senede bir yapılan bu sınava katılmak gerekmektedir. Lisans mezunlarını ilgilendiren sınavlarda öğretmen adayı ve alan mezunları için her sene sınav yapılmaktadır. Öğretmen adaylarının girdiği sınavlar arasında genel kültür, genel yetenek, alan bilgisi ve eğitim bilimleri de yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: İç Mimar Maaşları

KPSS B Grubu Meslekleri

KPSS B Grubu Nedir ? Merak edilenler arasında yer alırken bu alanda sınava girecek olan adayların sahip olduğu meslekler de farklılık arz etmektedir. Sınava lise, ön lisans ve lisans düzeyinde adayların katılması mümkün olduğundan her alanı ilgilendiren meslek grupları da birbirinden farklı olmaktadır. Kamu yönetimi, işletme, maliye, iktisat gibi branşlarda KPSS B grubu sınavına girilirken öğretmen adaylarının dil, tarih, coğrafya, edebiyat, matematik, fizik, kimya, müzik, sınıf öğretmenliği gibi birçok alanı temsil etmesi mümkün olmaktadır. Avukat, psikolog, bilgisayar işletmeni, veteriner, kimyager, biyolog, fizyoterapist, santral memuru, sağlık teknisyeni, hasta bakıcı, orman muhafaza memuru gibi birçok mesleğin yapılabilmesi için bu sınava girilmesi gerekmektedir.

KPSS B Grubu Dersleri

KPSS B Grubu Nedir ? Bu sınav A ve B grubu olarak kategorize edilmektedir ve her bölüm için farklı özellikler söz konusudur. A grubu olarak adlandırılan sınava girecek adaylar çeşitli meslekleri temsil etmektedirler. Bu adayların lise, ön lisans ya da lisans düzeyinde eğitim almış olmaları sınava katılabilmeleri için gerekli olmaktadır ve bu sınavda çeşitli konulardan sorumlu tutulmaktadırlar. Matematik, geometri, tarih, coğrafya, vatandaşlık derslerinden sorumlu tutulan adaylara da birkaç adet güncel bilgileri içeren soru yöneltilmektedir. B grubu mesleklerden birine atanmak isteyen adayların genel yetenek ve genel kültür sınavına girmesi gerekmektedir. Tüm lisans bölümleri B grubu kadroları içerisinde yer alarak A grubunun dışında kalmaktadır. Bu sınavdan alınan puanlarla başvuru yapılabilecek kadrolar çeşitlidir ve bunlardan bazıları şu şekildedir:

İlginizi çekebilir: Yazılım Mühendisliği

  • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
  • Maliye Bakanlığı
  • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
  • Polislik
  • Orman Genel Müdürlüğü
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
  • Makine Kimya Endüstrisi
  • Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
  • Gümrük Müsteşarlığı
  • TSK

Bir Yorum Yap