Finans

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur - Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur - Eve İcra Gelir mi - Kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur ? Günümüzde kredi kartı kullanmak pek çok kişi için vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiş durumdadır. Alışveriş yaparken sağladığı kolaylıklar ve nakit çekim işlemi yapılmasına olanak sağlaması kredi kartlarını son derece cazip kılmaktadır. Fakat ödenmeyen kredi kartı borçları kişiler için büyük problemler doğurabilmektedir. Bu nedenle de kredi kartı borcu ödenmezse ne olur diye merak eden çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Modern dünyada kredi kartları olmadan günlük hayatı sürdürmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Bunun nedeni kredi kartlarının sahiplerine sağlamış olduğu birbirinden cazip avantajlardır. Bu avantajlara kapılıp kontrolsüz bir şekilde harcama yapan kart sahipleri kredi kartı borcu ödemesi yapmakta zorlanmakta ve bu durumda da kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur sorusuna yanıt aramaya başlamaktadırlar. Sizde bir süredir kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ve kredi borcu ödenmezse ne olur sorusuna yanıt arıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Sizde bu kişiler arasında yer alıyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atmalısınız. Kredi kartı borcunun son ödeme günü geçtiği halde ödenmemesi ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. İlk etapta yüksek faizli bir geri ödeme süreci başlamaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Kredi kartı faizleri normalde daha düşükken düzensiz ödeme yapanlarda faiz oranı %50’ye kadar çıkabilmektedir. Kredi kartı borcu ödenmezse olabilecek şeylerden bir diğeri de yasal takibe başlanılmasıdır. Ayrıca kişinin kredi notu da düşmekte ve sicili zarar görmektedir. Bu durumda da gelecekte doğacak kredi ihtiyaçlarında kredi çekebilmesi son derece zor bir hal almaktadır.

Kredi kartı borcunun uzun süre ödenmemesi halinde halk dilinde kara liste olarak bilinen ve Merkez Bankası tarafından tutulan bir listeye girme ihtimali artmaktadır. Uzun süre ödenmemiş kredi borçları nedeniyle kişi hakkında icra takibi başlatılabilmekte ve mallarına haciz konulabilmektedir. Ayrıca icra mahkemeleri tarafından hakkında hüküm verilebilmekte ve cezaevine gitme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerle ne olursa olsun kredi kartı borcunun ödenmesi büyük önem taşımaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi kartlarının birbirinden cazip avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların en önemlileri arasında kredi kartlarının taksitli alışveriş yapılmasına olanak sağlamaları, yapılan alışverişlerden puan kazandırmaları, çeşitli indirim ve kampanyalardan yararlanılmasına imkan vermeleri ve taksitli nakit çekimi yapılmasına fırsat vermeleridir.

Bu tür olanaklardan kredi kartı borcunu nasıl ödeyeceklerini düşünmeden faydalanan ve kontrolsüz bir şekilde harcama yapan kredi kartı sahipleri ise kendilerini giderek artan bir borcun içerisinde bulup kredi kartı borcunu ödeyemez hale gelmektedir. Peki kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Bu durumda öncelikle sizin için yüksek faizli bir geri ödeme sürecinin başlayacağını söyleyebiliriz. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi geçirdiğiniz takdirde yüksek bir faiz oranı uygulanacaktır. Ayrıca borcunuzu uzun süre ödemezseniz banka hakkınızda yasal takibe başlayacaktır. Kredi kartı borcunuzu ödememenizin bir diğer olumsuz getirisi ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunuzun düşürülecek olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Kredi notunu hızlı yükseltme 2022

Bir Yorum Yap