Nedir

Kredili Mevduat Hesabı Nedir ?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir, Kredili Mevduat Hesabı Nedir ?

Bankalarda açılan hesap türlerinden biri olan kredili mevduat hesabı hesapta para olmasa bile kullanılabilme özelliğine sahip bir hesap türüdür. Kredili Mevduat Hesabı Nedir ? Merak edilirken belirli bir limit dahilinde tanımlanan bu hesaptan ödeme talimatları verilerek birçok ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda hesaptan bankanın verdiği nakit çekim kartı ile para çekilebilmekte havale, eft gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Hesap üzerinden mobil uygulamalar kullanılarak çeşitli ödeme işlemleri de yapılabilmektedir. Kredili mevduat hesabı ile kullanıcıların birçok kolaylığı bir arada bulduğu görülür. Müşteri hangi banka ile çalışıyorsa o bankadan belirlenen limit dahilinde hesap açılabilmektedir. Hesabın açılabilmesi için müşterinin kredi notunun de yeterli düzeyde olması gerekir. Bu hesap kapatılmak istendiğinde kullanılan kredinin tümünün yatırılması gerekmektedir. Kredili mevduat hesabının bazı avantajları şu şekildedir:

  • Hesapta para olmasa dahi nakit çekilebilir
  • Otomatik ödemeler yapılabilir
  • Havale, EFT gibi işlemler yapılır

İlginizi çekebilir: Laborant ve Veteriner Sağlık Nedir

Kredili Mevduat Hesabı Gecikmeye Girmesi

Nakit kartı kullanılarak ATM cihazlarından kredili mevduat hesabından para çekilebilmektedir. Ayrıca pos cihazlarından da işlem yapılması bu hesap üzerinden mümkündür. Hesaba otomatik ödeme talimatı verilebilmekte ve buradan ödemeler yapılabilmektedir. Her banka müşterilerine uygun olarak belirlediği limitleri onaylamaktadır. Bazı durumlarda başvuruların müşterinin bankadaki kredi notuna bağlı olarak reddedilmesi de mümkündür. Kredili Mevduat Hesabı Nedir ? Birçok kişinin yanıtını merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu hesaba ait limit belirlenirken genellikle aylık gelirin 3 katı şeklinde hesaplama yapılmaktadır. Faiz oranının yüksek olması bu tür bir hesabın kullanımı sırasında dikkatli bir yaklaşım gerektirirken kullanılan limitin kısa süreli zaman dilimlerinde kapatılma şansı olduğunda kullanıcılar açısından kurtarıcı bir yönü olmaktadır. Hesabın kapatılmasında gecikme yaşanması durumunda işletilen faiz oranları oldukça yüksektir. Bankaların daimi müşterilerine özel uygulamalarının olması bu hesaplara yönelik faiz oranlarında değişiklik olmasına yol açabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Kredili mevduat hesabına ait faiz oranlarının yüksek olması hesap kullanılacağı zaman dikkatli olmayı gerekli kılar. Bu hesaplarda uygulanan faiz oranları kanunlar gereği Merkez Bankası tarafından açıklanan azami faiz oranlarını geçememektedir. Kredili mevduat hesabı faizleri hesaplanırken ayın son günü baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Hesaptan yapılan günlük çekimlerde faiz oranı paranın çekildiği süre kadar yansıtılmaktadır. Kredili Mevduat Hesabı Nedir ? Araştırılan sorular arasında yer almaktadır ve bu hesapta faiz hesaplaması yapılırken resmî tatiller ya da hafta sonları da hesaplamaya dahil edilir. Hesapta bankanın uygulama durumuna bağlı olarak taksitlendirme seçeneği de bulunabilmektedir. Kredili mevduat hesabının ödenmemesi durumunda faiz işletilmekte ve 2 ay ödenmediğinde yasal takip başlatılabilmektedir. Taksitlendirme işlemi yapılmak istendiğinde müşterinin bu konuya istinaden bankası ile görüşmesi gerekir. Müşterinin banka ile olan ticari alışverişinde kredi puanları, hesap hareketleri gibi durumlar dikkate alınır. Bundan dolayı bazı durumlarda müşteriye uygun faiz oranları ayarlaması da yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Aöf Yaz Okulu Nedir

Bir Yorum Yap