Advertorial

Lastik Bakım Onarımcısı Nasıl Olunur?

Lastik Bakim Onarimcisi Nasil Olunur

Lastik bakım onarımcısı olmak isteyen bireylerin öncelik olarak bu alanda eğitimler alması gerekir. Ancak bu alana yatkınlık, bilgi ve eğitim lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak için yeterli değildir. Gerekli eğitimleri alan ve bu sektörde hizmet vermek isteyen kimselerin öncelik olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından zorunlu tutulan lastik bakımcısı ve onarımcısı MYK belgesi alması gerekmektedir.

Bunun için de bireylerin yine öncelik olarak çeşitli eğitimlere girmesi, belge başvurusu yapması ve son olarak MYK sınavlarından başarıyla geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak mümkün değildir. Ayrıca bu alanda hizmet vermek isteyen bireylerin MYK belgesi olmadan iş yapmaları durumunda çeşitli cezalar da verilebilmektedir.

Lastik Bakım Onarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Lastik bakım onarımcısı hem otomotiv hem de diğer motorlu araçların ihtiyaç duyacağı meslek alanlarından biridir. Bu meslek alanı adından da anlaşılabileceği gibi otomotiv ve diğer araçların lastik bakımını, onarımını ve tamirini yapmaktadır. Bu alanda hizmet vermek isteyen kişilerin de yapması gereken işler arasında lastik bakımı, tamiri ve onarımı yer almaktadır.

Sadece bu tamir işlemlerinin yapılması değil aynı zamanda tüm bakım ve onarım işlemlerinin kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmesi de bu alanda önem taşımaktadır. Bu sebeple lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak isteyen kişiler, öncelik olarak bu alanda yatkınlık kazanmalıdır. Bu da çeşitli kurslar ve eğitimler ile mümkün olmaktadır.

Lastik Bakim Onarimcisi Nasil Olunurs
Lastik Bakım Onarımcısı Nasıl Olunur? 3

Lastik Bakım Onarımcısı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak ve bu sektörde hizmet vermek isteyen bireylerin öncelik olarak MYK belgesi alması gerekir. MYK belgesi almadan bu alanda herhangi bir kimsenin hizmet vermesi yasaktır. Lastik bakım onarımcısı olmak için genel olarak aşağıdaki adımlar takip edilebilir;

·       Öncelik olarak MYK belgesi veren bir kurum bulunmalıdır.

·       Ardından kurum tarafından verilen eğitimlere katılmak gerekmektedir.

·       Ardından lastik bakımcısı ve onarımcısı belgesi almak için başvuru yapılmalıdır.

·       Sonrasında kurum tarafından düzenlenen MYK sınavlarına girilmelidir.

·       Son olarak sınavlardan başarılı sonuç alan bireylerin belgelerini almaları gerekir.

Yukarıdaki adımların takip edilmesi ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Bu aşamada lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak isteyen kişilerin pek çok noktaya dikkat etmesi de gerekebilir.

Lastik Bakımcısı ve Onarımcısı MYK Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastik bakım onarımcısı MYK belgesi olmadan herhangi bir hizmet verememektedir. Bu sebeple öncelik olarak MYK belgesi alınmalıdır. Ancak MYK belgesi almak isteyen kişilerin hem belgenin işlevini yitirmemesi hem de bireylerin bu sektörde hizmet verebilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Bunlar;

·       MYK belge başvurusu yapılan kurumun yetkisi olup olmadığına dikkat edilmeli,

·       Kurumun verdiği eğitimlerin yeterli olup olmadığına dikkat edilmeli,

·     Bu sektörde görev alacak kimselerin bu alanda yeterli olup olmadıklarını kontrol etmeleri ve yeterli olmamaları durumunda kendilerini geliştirmeleri,

·       MYK belgesi için tercih edilen kurumun güvenilir olup olmadığı,

·       MYK belgesi başvurularının eksiksiz bir şekilde yapılması,

Yukarıdaki her nokta alınan belgelerin geçerliliğini yitirmemesi ve bireylerin bu alanda uzun süre hizmet verebilmeleri için önem taşımaktadır.

Lastik Bakım Onarımcısı MYK Belgesi Nedir?

Belirlenen yükümlülükler doğrultusunda birçok mesleğin MYK belgesi olması zorunlu hale getirilmiştir. Bu mesleklerden biri de lastik bakım onarımcısıdır. Bu sebeple lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak isteyen bireylerin MYK belgesi alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu alanda hizmet verebilmek mümkün değildir.

Lastik onarımcısı olmak ve belge almak isteyen kişilere bu hizmet çeşitli akademiler, firmalar ve kurumlar tarafından verilmektedir. Sizde lastik bakımcısı ve onarımcısı olmak için bu kurumları tercih edebilir MYK belgesi alabilirsiniz. 

Bir Yorum Yap