Güncel Fiyatlar Otomobil

Lpg Ruhsata İşletme 2021

LPG Ruhsata İşletme, Lpg Ruhsata İşletme 2021

Benzin fiyatlarının 6 TL’yi geçtiği günümüzde LPG çok ucuz olmasa da benzinin hemen hemen yarı fiyatı olduğu için araç sahiplerinin hayatını kurtarıyor diyebiliriz. Bu yazımızda eğer aracınıza LPG taktıracaksanız ve henüz yeni takdırdıysanız, lpg ruhsata nasıl işletilir , lpg ruhsata işletme ücreti nedirlpg işletme nerede yapılır ve lpg geç işletme cezası nedir bu gibi sorulara yanıt vereceğiz. Yazımızda Lpg işletme aşamaları 2019 yılı için nelerdir , lpg ruhsata işletme ücreti 2021 yılında ne kadar öğrenebilirsiniz. Detaylıca yer vermiş olacağız.


Yazımızı okuduktan sonra ruhsata lpg işletme ile ilgili aklınızda kalan herhangi bir soru olursa veya yazıda bahsetmediğimiz noktalar kalırsa. yorum bölümünden sorularınızı yazabilirsiniz anında cevaplandırılacaktır.

Lpg ruhsata işletme aşamaları 2021

Öncelikle, Lpg Ruhsatma İşletme Aşamaları 2021 yılı için sadece 4 basamakta gerçekleştirilir. Bu adımları takip ederseniz siz de taktırdığınız veya taktıracağınız LPG’yi kolayca işletebilirsiniz.

Lpg ruhsata işletme ücreti 2021

Her yıl herşeyde olduğu gibi lpg ruhsata işletme fiyatlarında da değişiklikler olmaktadır ve devletimiz bu ücretleri belirlemektedir. Örnek olarak 2017 yılında tüm lpg ruhsata işletme ücreti 349 TL iken, 2019 lpg ruhsata işletme ücreti 400 TL’yi geçmiştir.

LPGyi Geç İşletme Cezası 2021

Normal şartlar altında aracınızda herhangi bir değişiklik yaptığınızda, bu değişiklik aracın ruhsatında yazanlardan farklı olarak herhangi birşey olabilir, 30 gün ruhsata işletme süreniz vardır.

Lpg ruhsata işletme aşamaları 2021

Öncelikle, Lpg Ruhsatma İşletme Aşamaları 2021 yılı için sadece 4 basamakta gerçekleştirilir. Bu adımları takip ederseniz siz de taktırdığınız veya taktıracağınız LPG’yi kolayca işletebilirsiniz. LPG’yi satın aldığınız mağaza veya yerden fatura ve gerekli tüm belgeleri aldığınıza emin olunuz. İlk iki adımı sorunsuzca hallettikten sonraki adımınız da aracınızın muayenesi. Son olarak bulunduğunuz il veya ilçenin emniyet müdürlüğündeki Trafik Tescil bölümüne giderek ruhsata işletme işlemlerini tamamlamalısınız.

Lpg ruhsata işletme ücreti 2021

Her yıl herşeyde olduğu gibi lpg ruhsata işletme fiyatlarında da değişiklikler olmaktadır ve devletimiz bu ücretleri belirlemektedir. Örnek olarak 2017 yılında tüm lpg ruhsata işletme ücreti 349 TL iken, 2021 lpg ruhsata işletme ücreti 400 TL’yi geçmiştir. Aşağıda detaylı olarak madde madde yukarıdaki aşamaların ücretleri bulunmaktadır. Aracınıza LPG taktıracağınız zaman LPG satın alma, takma ücretinin dışında bildiğiniz gibi LPG ruhsata işletme ücreti de bulunmaktadır. En uygun fiyatlı LPG takma ücreti 1200 TL civarındadır. Sızdırmazlık raporu artık olmadığından dolayı 35 TL ücret artık ödenmemektedir. Yukarıda 4. maddede olan araç muayene ücreti 2021 yılı için 279.66 TL’dir. Ekzos emisyon ücret 65 TL’dir. Noter Ruhsat işlem ücreti 224 TL’dir Toplamda LPG Ruhsata İşletme ücreti 2021 yılı için 279.66 + 65 + 224 = 513 TL’dir.

LPGyi Geç İşletme Cezası 2021

Normal şartlar altında aracınızda herhangi bir değişiklik yaptığınızda, bu değişiklik aracın ruhsatında yazanlardan farklı olarak herhangi birşey olabilir, 30 gün ruhsata işletme süreniz vardır. Eğer bazı şartlardan dolayı bu maddi olabilir, işinizden veya zaman bulamamanızdan dolayı olabilir. 30 gün içerisinde lpg ruhsata işletmeyi yapamazsanız ve 30 günü geçirdikten sonra işletecekseniz. Lpgyi ruhsata geç işletme cezası ödersiniz. LPG geç işletme cezası 2019 yılı için 95 TL’dir , eğer cezayı hemen öderseniz indirimi ile birlikte 71 TL olarak ödemeniz gerekir, ayrıca yeni puanlama sistemine göre ehliyetinize de 10 puan ceza puanı işlenmektedir. Bazı araç sahipleri 2 kere muayene olmaması ve ücret ödenmemesi için örnek olarak aracın muayenesine 3 ay varsa ve o gün LPG taktırılacaksa ruhsata işletmeyip muayene gününün gelmesini bekleyebiliyor. Bu durumda ruhsata geç işletme cezası doğduğu gibi, eğer trafikte bu şekilde yakalanacak olunursa aracın bağlanma riskini de bulunmaktadır.

Adım Adım LPG Ruhsata İşletme 2021

 1. LPG’yi takdırdığınız LPG bayisinden, ürünü aldığınıza dair faturanızı, ürünün garanti belgesini ve LPG projesini almanız gerekmektedir.
 2. Aracınızın üzerinde herhangi bir ceza veya vergi borcu olmaması gerekmektedir, eğer varsa ödemelerini yapmalısınız.
 3. Eskiden Makine Mühendisleri Odası’na giderek LPG sızdırmazlık raporu almanız gerekiyordu ancak yeni gelen güncellemeler ile bu raporu alma gerekliliği ortadan kaldırılmış olup, LPG’nizi takdırdığınız LPG firmasının verdiği rapor eski sızdırmazlık raporu ile aynı değere sahip olmakta, TÜVTÜRK araç muayene yaparken bu belgeyi istememektedir.
 4. Tüm bu işlemlerden sonra sıra aracınızın muayenesine gelmektedir. Araç muayenesi için Tüvtürk internet sitesinden muayene randevusu alabilirsiniz.
 5. Yukarıdaki tüm işlemleri eksiksiz yaptırdığınızı ve herhangi bir sorun çıkmadığını varsayıyoruz, bu işlemlerden sonra elinizde sızdırmasızlık raporu ya da ruhsatı, fatura , garanti belgesi, LPG projesi,  ruhsat tescil belgesi olmalıdır.
 6. Tüm bu belgeleri toparladıktan sonra ruhsat sahibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yer alan Trafik Tescil bölümüne giderek evrakları teslim edecek.
 7. Evrakların kontrol ve onayından sonra işlemleriniz tamamlanmaktadır, büyük ihtimalle aynı gün, veya bir sonraki gün Lpg ruhsata işletme işlemlerini tamamlamış olarak yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Ruhsata LPGyi İşletme İçin Gereken Belgeler

 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
 • Trafik Tescil Belgesi
 • Nüfus Cüzdanınızın Fotokopisi
 • Araç Tespit Raporunuz
 • LPG satın aldığınıza dair fatura fotokopisi
 • LPG Tespit Raporu’nun Fotokopisi
 • Tadilat belgesi,
 • Tip onay belgesi,
 • Mühendis tescil belgesi,
 • Mühendis yeterlilik belgesi,
 • Araç sigortanızın fotokopisi,
 • Yazdığınız Dilekçeniz
 • Araç Muayene raporu,
 • Lpg işletme aşamaları 2021
 • Lpg ruhsata nasıl işlenir 2021
 • lpgyi ruhsata işletme 2021 fiyatı
 • Lpg proje çizim fiyatı 2021
 • Lpg işletme 2021 noter
 • Lpg dönüşümü ruhsata nasıl işletilir
 • Lpg taktırdıktan sonra yapılacak işlemler
 • Ruhsata lpgyi işletme nasıl yapılır 2021
 • Lpg sızdırmazlık raporu kalktımı 2021

İlgili Yazı:

LPG Dönüşüm Fiyatları 2021

Yorumla

 • ben aracımın muayenesını yenı yaptırmıstım lpg taktırdıktan sonra tekrarmı muayeneye sokmam gerekıyor?

Bir Yorum Yap