Nasıl Yapılır

Makrome Nasıl Örülür?

9 temel makrome dugum teknigi yeni baslayanlar icin makrome nasil yapilir

 Makrome nasıl örülür? Sorusu için öncelikle makrome malzemeleri neler konusundan bahsedelim;

 Makrome yapmak istiyorsanız öncelikle bir makrome ipine sahip olmanız gerekiyor. Genel olarak tercih edilen makrome ipi renkleri beyaz ya da krem renkleri oluyor. Ancak bu renkler dışında başka renklerin bulunması da oldukça kolaydır. Günümüzde çok ilgi gören makrome çalışması için kullanılan makrome ipleri, özel olarak hazırlanıyor.

 Çok ilgi görmesi sebebi ile makrome fiyatları da merak edilen konular arasındadır. Oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz makrome ipleri bulunuyor. Makrome çalışması ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bunun için çok yüksek bir bütçe ayırmanıza da gerek yok.

 Makrome malzemeleri arasında en önemli malzemelerden biri de makrome boncuğudur. Pek çok boyutta ve renkte makrome boncuğu bulunuyor. Makrome çalışmanıza kasnak, halka gibi malzemeler de ekleyerek dilediğiniz çalışmaları elde edebilirsiniz.

 Makrome malzemelerini satın almak istiyorsanız, makrome malzemeleri satın alınan yerlerden satın alabileceğiniz gibi daha pratik bir yöntem olarak internetten sipariş verebilirsiniz. Sayfamızdan dilediğiniz renkte, çeşitte ve modelde makrome malzemeleri bulabilirsiniz.

 Makrome Malzemeleri Nelerdir?

 Makrome çalışması için yüksek fiyatlı ve çok makrome malzemeleri ihtiyacınız olmuyor. Bu yönden avantajlı bir çalışmadır. En önemli malzeme daha önce de söylediğimiz gibi iptir. Ancak eğer daha profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız ip ile beraber birkaç malzeme daha temin etmeniz gerekiyor.

 Makrome tahtası size daha düz bir zemin sağlayacaktır. Makrome tahtası suntadan yapılmış olan ve düzgün kare şekiller ile bölünmüş bir malzemedir. Bu tahta sayesinde daha düzgün makromeler elde edebiliyorsunuz.

 Bir başka makrome malzemesi ise çözgü çerçevesidir. Çözgü çerçevesi, iplerin birbirine karışmasını önlemek için ve ipleri aynı boyda ve biçimde yapabilmeniz için kullanabileceğiniz bir malzemedir.

 Makrome Malzemeleri arasından ip askısı da makrome yapımı için önemli bir malzemedir. İp askısı makromenin daha düzenli durmasını sağlar.

 Makrome çalışmanız için kullanacağınız yardımcı malzemeler ise halkalar ve boncuklardır. İp rengi seçiminize göre halka ve boncuklar seçmeniz doğru tercih olacaktır.

Makrome Nasıl Yapılır?

Makrome malzemeleri teminatını sağladıktan sonra ilk olarak bahsetmiş olduğumuz makrome çalışmasını yapabilmek için düğüm tekniklerini öğrenmeniz gerekiyor. Düğüm tekniklerini de öğrendikten sonra yapmak istediğiniz makrome örgü uygulamasına geçebilirsiniz. Örgü içerisinde süslemeler yapmak için halkalar, boncuklar kullanabilirsiniz.

 Almış olduğunuz tüm makrome malzemeleri ile istediğiniz düğüm tekniklerini kullanarak hayalinizdeki ürünü oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta düğüm atma esnasında ipi iyice germeniz gerektiğidir. Daha iyi bir çalışma elde etmek istiyorsanız şiş ya da tahta üzerinde germe yöntemi ile iplere düğüm atarak makrome çalışmanıza devam etmeniz gerekiyor.

Makrome Salıncak Nasıl Yapılır?

 Makrome Salıncak Nasıl Yapılır? Sorusunu cevaplamadan önce makrome salıncak malzemeleri nelerdir bundan bahsedelim;

 -Masif panel 60×20 cm boyutlarında

 -4 adet 8 m,

 2 adet 3 m,

 2 adet 50 cm boyutlarında olan kalın makrome ipi

 -Karabina

 -Matkap

 -Metre

 -Kalem

 -Makas

 -Koli bandı gerekiyor.

 Makrome örgü çeşitlerinden biri olan makrome salıncaklar evinize kattığı muhteşem görüntü sayesinde hem yazın hem kışın kullanabileceğiniz makrome yapımı kolay bir aksesuardır.

 Makrome salıncak yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 – Masif panelin her kenarını 4 cm ölçü alarak kalem yardımı ile işaretleyin.

 – İşaretlemiş olduğunuz yerleri matkap yardımı ile delin. Bu deliklerin iplerin geçebileceği genişlikte olması gerekiyor.

 – Karabinayı uygun bir yere asın ve 3 m uzunluğundaki ipi ikiye katlayın. Daa sonra karabina içerisine geçirerek düğüm atın.

 – 8 m uzunluğundaki ipleri 3 m uzunluğundaki ipin sağında ve diğeri solunda olacak şekilde aynı düğüm yöntemi ile bağlayın. Ortada kalacak olan iplerin aynı boyda olması gerekiyor. Ortada kalacak olan ip yaklaşık olarak 1.5 m boyunda, en sağdaki ve en soldaki ip ise yaklaşık olarak 2.5 m boyunda olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor.

 – Ortadaki 4 ipi sabit tutun daha sonra en sağdaki ipi üzerine getirin. Sonra soldaki ipi sagdaki ipin arkasından geçirin ve düğüm atıp düğümü sıkın.

 – Örme işlemine bu şekilde devam edin.

 – İpiniz bittiğinde örme işlemini tamamlamış olacaksınız. Bununla birlikte sabitlemek için bir düğüm yapmanız gerekiyor. Bu düğümü de ipi ucundan ikiye katlayın uç kısmında küçük bir pay bırakın ve orgunun bittiği yere getirin. Daha sonra yukardan aşağı bir şekilde ipi dolayın.

 – İpi 9-10 sıra dolayın ve fazla kalan ipleri kesin.

 – Tüm işlemleri tekrarlayarak bir salıncak örgüsü daha elde edeceksiniz.

 – Ortadaki 4 ipi ikişer olarak ayırın ve uçlarını koli bandı ile bantlayın. Bu ipleri de daha önce matkap ile açmış olduğunuz deliklere geçirin ve alttan sıkı birkaç düğüm daha atın.

 Tüm bu işlemleri takip ederek makrome ipinden salıncak elde edeceksiniz. Elde ettiğiniz el yapımı salıncağı evinizin istediğiniz yerinde kulanabilirsiniz. 

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*