Otomobil Nasıl Yapılır

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır

mars motoru komuru bittigi nasil anlasilir 3983

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır ? Marş motoru kömürü biterse ne olur ? marş motoru kömürü fiyatı, marş motoru kömürü değiştirme. Marş motoru, diğer ve sık anılan ismi ile marş dinamosu arızası durumunda büyük oranda en sık yaşanan durumu marş motorunun kömürünün bitmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumun erken anlaşılabilmesi, olası yolda kalma durumlarının önüne geçecektir.

Söz konusu marş motoru kömürü bitmeye başladığında ve tamamen bittiğinde nasıl anlaşılabileceğini bu yazımızda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır ? Birkaç kontrol ile anlayabilirsiniz.

Marş Tepkisi Alınamaz 

Aracı çalıştırmaya çalıştığınızda kontağı çevirdiğinizde ufak bir çıt sesi hariç hiçbir tepki alamazsınız. marş motoru gelen akım ile harekete geçmez. Sadece akımın geldiği ufak bir çıt sesi ile anlaşılır. Araçta akü tepkisi vardır. Teyp Çalışır farlar yanar ama marş basmaz. Önemli Not : Eğer farlar zayıf yanıyor ise akü tepkileri zayıf ise sorun marş motorunda değil, akünüz de olabilir. Aldığınız tepki aynı alacak ve marş hiçbir tepki vermeyecektir. İkisi aynı sonuçlansa da farklı nedenlerden kaynaklanan farklı arızalardır.

Akım Kontrolü Yapılır

Bir diğer ve daha net sonuç alınabilecek yöntem ise akım kontrolüdür. Marş motoruna gelen akım kontrol edilir. Bu duruma ek olarak akü voltaj kontrolü de yapılır. Akım şarj dinamosuna ulaşıyor fakat araç marşı dönmüyor ise marş motoru kömüründen şüphe edilebilir. Bu tespit bir usta tarafından yapılmalıdır. Marş motoruna gelen akım kuvvetli bir akımdır ve tecrübesizce yapılan tespitlerde yaralanmalara neden olabilir.

Önemli Not : Marş motoru dönmüyor ama ince bir dişli sesi geliyor ise marş motorunu çalışıyor demektir. Bu durumda marş motorunun otomatik denilen dişli mekanizması arızası söz konusu olabilir. İki arıza arasındaki fark şudur. Birinde hiç marş dönmez iken diğerinde döner fakat dişli volant dişlisi ile temas edemez. Bu durumda da araç marş almayacaktır.

En net tespit akım kontrolleri ve diğer görsel kontrollerden sonra marş motorunda bir sorun olduğu netleştikten sonra parçanın sökülerek kontrol edilmesinden sonra netleşir. Bazı durumlarda kollektör arızası da aynı belirtileri verebilmektedir.

Oto Ekspertiz Fiyatları 2023

Marş motoru kömürü biterse ne olur Araç Nasıl Çalıştırılır

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır sorusundan sonra en sık sorulan soru aracın arızalı şekilde nasıl çalıştırılacağıdır. Genelde marş motorunda bir sorun olduğunda aracı çalıştırmak için akla ilk gelen yöntem aracın hareket etmesini şanzıman vasıtası ile motora aktararak aracı çalıştırma yöntemidir. Yani kısaca aracı vurdurarak çalıştırma dediğimiz yöntem. Fakat bu yöntem oldukça riskli, başka aracın aksları olmak üzere şanzıman aksamı, eksantrik mili, triger kayışı yada zinciri parçasına zarar verilebilir. Bu zarar her vurdurma olayında yaşanamayabilir fakat olma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca eksantrik mili yada triger zincirinde oluşabilecek bir hata fark edilemeyecek kadar küçük olabilir. Bu durumda araç kullanıma devam edilecek ve bu durumda da araç motoruna zarar verilebilir.

Bu gibi durumlardan en sağlıklı çözüm bir mobil servis çağırmak yada aracı çekici kullanarak yetkili yada özel bir servise götürmektir. Biraz daha maliyetli olacaktır fakat en güvenli yöntemdir.

Komple Araç Kaplama Fiyatları

Marş Kömürü Değişim Fiyatları

Bu Durumda Araç Nasıl Çalıştırılır konumuzda en merak edilen başlıklardan birisi de tamir maliyetidir. Genelde bu aracın marka ve modeli ile paralel olarak azalır yada artar. Bilindik yerli üretim araçlarda maliyet oldukça düşüktür. İthal ve lüks araçlarda maliyeti biraz daha pahalıdır diyebiliriz. İşçilik olarak ise durum marş motorunun araç üzerinde bulunduğu konumu ile alakalıdır.  Bazı araçlarda alt kısımdan kolay şekilde parçaya ulaşılabilir iken bazı araçlarda birkaç ek parçanın sökülmesi gerekir. Bu durum işçilik süresini ve maliyetini arttırır. Bize gelen sorular arasında toyota marş motoru kömürü fiyatları, tofaş marş motoru kömürü fiyatı, şahin marş motoru kömürü fiyatı, megane 2 marş motoru kömürü, hyundai accent marş motoru kömürü bulunmaktadır.

Bir Yorum Yap