Dekorasyon

Masif Ahşap Parke Döşeme : Püf Noktalar , Nasıl Yapılır ?

Masif Ahşap Parke Döşeme 2023 | Masif Ahşap Parke Döşeme

Masif adı verilen doğal parke malzemeleri, ahşabın hiçbir kimyasal işleme uğramadan doğal haliyle döşeme haline getirilmesi sonucu üretilen malzemeleridir. Günümüzde Masif Ahşap Parke Döşeme dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Masif ahşap parke döşemesinde püf noktalar işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Buna göre diğer malzemelerden daha farklı bir işlem sürecine sahip olan masif ahşabın döşeme işlemleri konusunda da farklı özellikleri bulunmaktadır. Buna göre masif ahşap parke döşemesinin özelliklerine bakacak olursak:

Masif Ahşap Parke Döşeme : Püf Noktalar , Nasıl Yapılır ?

Malzeme 5 gün önceden döşenecek yere giderek odanın havasına ve nemine alışmalıdır. Daha sonra döşeme işini yapacak olan kişi zemine tutkal sürerek yapıştırma işine başlar. Yapıştırma işi bittikten sonra 1-2 gün beklemesi gerekmektedir çünkü ağaç malzeme ile tutkal iyice birbirlerini tutsun. Bu işlemlerden sonra birkaç kez sistre işlemi yapılır. Hatta 3 kez de yapılabilir. Bu işlemler süresince son derece dikkatli olunmalıdır. İşlem uygulamaları yapılmadan önce gerekli hazırlıklar yapılmış olunarak işlemlere başlanmalıdır. Her şeyden önce can güvenliği çok önemlidir.  Sistre dediğimiz şey zımpara işlemi gibidir ciladan önce yapılır çünkü yüzey pürüzlükleri bu şekilde giderilir. Önce kaba sistre daha sonra da ince sistre yapılır. Böylelikle ciladan önceki kısım tamamlanmış olur. Sistre işleminden sonra 1 gün beklenmesi gerekir. Cila işlemine geçildikten sonra öncelikle cilanın astarı atılmaktadır. Daha sonra da finishing cilaları atılır. Cila seçimi sizin masif parke döşediğiniz zeminin kullanım sıklığına göre değişebilir. Bu işlemler için ortalama 5-7 gün gerekir. Yeterli süre bekledikten sonra parkeniz mükkemnel görüntüsüne kavuşacaktır.

İnşaatlardaki önemli bir sıkıntı olarak zemin döşeme işleri hep en sona kalır bu da parke döşeme işlemlerinin gereken süreden çok daha hızlı yapılması anlamına gelmektedir. Böyle de olunca bahsettiğimiz gibi masif ahşap parke uygulamasında kaymalar ve kabarmalar gibi problemler olabilir. Bu sebeple uygun vakit ve iyi bir işçilik gerekmektedir.

Parke Döşeme

Incoming search terms:

  • evde parke cilası nasıl yapılır
  • masif parke nasıl döşenir
  • parkede tahta kurusu olurmu
  • tahta kurusu tirnak citlar mi
  • ahşap parke döşeme
  • MASİF PARKE DÖŞEME
  • parke bittikten sonra başlar mi hemen

Bir Yorum Yap