Advertorial

Meme Estetiği Psikolojik Açıdan Oldukça Etkilidir

meme kucultme

Temel görevi süt üretip bebeğin beslenmesi için kullanılması olsa da meme dişiliğin en önemli simgelerinden biri olduğundan estetik cerrahiye en sık konu olan organların başında gelir. Doğum ve emzirme süreçleri memelerin yapısında ve şeklinde ciddi değişikliklere neden olabilmektedir. Aynı zamanda memelerin büyük ve sarkık olması da kadınlarda ciddi boyutta öz güven sorunlarına yol açabilir. Bu tarz sorunların ortadan kaldırılması ve kadınların kendi vücutları ile uyumlu büyüklükte ve yapıda meme sahibi olma isteğinin karşılanabilmesi için uygulanan cerrahi girişimler meme estetiği olarak tanımlanmaktadır.

Mevcuttaki meme hacminin, meme dokusunun altına protez yerleştirilmesi yoluyla olduğundan daha büyük hale getirilmesi meme büyütme operasyonu ile mümkündür. Meme büyütme operasyonu sırasında eğer sarkıklık ve gevşeklik sorunu varsa eş zamanlı olarak meme dokusunun toparlanması işlemi de yapılabilir. 

Meme büyütme ameliyatı genellikle memelerinin boyutundan memnun olmayan kadınlarda uygulansa da başka nedenlerden dolayı da gerçekleştirilebilir. Emzirme ya da ciddi şekilde kilo verme sonrasında sarkıp hacmini yitiren memelerin toparlanması için meme büyütme estetiğine başvurulabilir. Yine göğüs duvarındaki anomaliler nedeni ile meme yapısı gelişmeyen kadınlara meme hacmi sağlamak için meme büyütme estetiği yapılabilir. Meme büyütme operasyonlarından önce oluşacak olan meme büyüklüğüne hasta ve doktor arasında tartışılıp ortak karar verilmesi operasyonun başarısı ve hastanın memnuniyeti açısından çok önemlidir. Meme büyüklüğüne karar verilirken; göğüs duvarının özelliklerinin, meme tabanının ebatlarının, memenin göğüs duvarındaki yerleşiminin, meme dokusunun kalınlığının göz önünde bulundurulması zorunludur. Ayrıca hastanın ameliyata karar vermesindeki motivasyonu karar mekanizmasında ve seçilecek olan protezin şekli ve ebatları konusundaki en önemli faktör olarak kabul edilmektedir. Hastanın istediği değişimin ne olduğunun ve değişikliğin ne kadar fark edilmesini istediğinin detaylı bir şekilde anlaşılması operasyonun başarısı için çok önemlidir. Bu aşamada gerçekçi ve estetik açıdan uygun sınırların belirlenmesi ve bu sınırlar içerisinde hastanın istediği değişimin sağlanması yoluyla memnuniyetin oluşturulması en önemli nokta haline gelmektedir.

Meme büyütme estetiği operasyonlarında öncelikle meme protezinin koyulacağı kesi belirlenir. Belirlenen kesinin kullanılmasıyla meme protezinin koyulacağı cerrahi cep hazırlanır. Hazırlanan cebe en uygun olacak protez cerrahi yöntemler kullanılarak yerleştirilir. Ameliyat sırasında genellikle tek bir ebat yerine belirli bir aralıkta kalacak protezler belirlenir. O protezlerin kopyası olarak nitelenen yalancı protezler cebe yerleştiriliyor ve estetik olarak en iyi gözüken tercih edilir. Son aşama olarak da aynı ebattaki gerçek protezin yerleştirilmesi ile süreç tamamlanır. 

Meme büyütme operasyonlarında kullanılan silikonlar dayanıklılıklarına ve vücuda olan etkilerine dair pek çok testten geçtikten sonra kullanıma sunulmaktadır. Günümüzde son teknolojik imkanlar ile üretilen silikonların vücuda herhangi bir zararının bulunmadığı bilinir. Meme büyütme estetiğinde kullanılacak olan silikonlar ömür boyu kullanıma uygun olacak şekilde üretilmektedir. Bununla birlikte on yıllık kullanımın ardından protezin silikon dış yüzeyi dolayısıyla nadir de olsa oluşabilecek sızıntı durumuna karşı yıllık olarak tetkik edilmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Estetik Operasyonlarında En Önemli Adım Doktor Seçimi

Meme küçültme ülkemizde kadınların yaşam kalitesini artırmaya olan katkısından dolayı sık başvurulan estetik operasyonlardan biridir. Memeden yağ, deri ve meme dokusu çıkartılması ile yapılan meme küçültme operasyonları ile daha hafif, küçük ve sıkı memeler elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede memenin büyüklüğü nedeni ile karşı karşıya kalınan boyun, bel, kol ağrılarının yanı sıra göğüs altlarındaki cilt dokularının tahriş olması gibi sağlık problemleri de ortadan kaldırılabilmektedir. Meme küçültme operasyonu için belirli bir kup ölçüsü bulunmadığı gibi tıbbi açıdan uygun bulunan herkes için bu işlem uygulanabilmektedir. Meme küçültme operasyonlarında kullanılacak teknikler; operasyonun uygulanacağı kişinin memelerinin büyüklüğüne, sarkıklığına, kişinin cilt ve beden yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte bu nedenle tüm planlama kişi özelinde yapılmaktadır. Ameliyat tekniği belirlenirken, operasyondan sonra kişinin emzirme süreci yaşayıp yaşamayacağının da göz önünde bulundurulması dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Meme ucu greft tekniği, çok büyük göğüslere uygulanmakla birlikte meme ucu alınıp memenin küçültülmesinden sonra yeni meme ucunun oluşturulmasına dayanmaktadır. Bu teknikte meme istenildiği kadar küçültülebilmekle birlikte meme ucunda duyu kaybı oluşması ve operasyondan sonra süt verilememesi söz konusu olabilmektedir. 

Flep tekniğindeyse meme ucu ve meme dokusu canlı olarak korunmakta, fazla dokunun çıkarılmasının ardından meme ucu yukarılara taşınmaktadır. Bu yöntemde meme ucunda duyu kaybı oluşmamakta ya da çok az olmaktadır. 

Op. Dr. Evren İşçi Kliniği’nde en son teknoloji cerrahi müdahaleler ile hayal ettiğiniz göğüslere kolaylıkla kavuşmanız mümkündür. Op. Dr. Evren İşçi Kliniği’nin alanında uzman ekibi her hasta özelinde en doğru çözümleri bulmak için ayrıntılı hasta görüşmeleri ve incelemeler yapar. Yalnızca hastanın memnuniyetini sağlamak adına vücut ile uygun olmayacak çözümleri uygulamayan Op.Dr.Evren İşçi Kliniği en uygun sonuçları alabilmeniz için süreci sizlerle iş birliği içerisinde yönlendirmeyi tercih etmektedir.

Bir Yorum Yap