Maaş

Memur Emekli Maaşları

memur emekli maaslari 6449

Emekli memurlar dikkate alınarak 2022 yılı için yapılan maaş düzenlemeleri geçen yılın enflasyon oranları dikkate alınarak hesaplanırken bu konuda çalışmalar yapan TUİK verileri baz alınmaktadır. Memur Emekli Maaşları 2023 hesaplamalarında en düşük memur maaşının 2.420 TL’ye yükseldiği görülürken maaş oranları unvan ve dereceye bağlı olarak farklılık göstermektedir. SSK emeklisi olanların 2000 yılı sonrasında emekli olmaları durumunda aldıkları maaş 1500 TL olurken, BAĞ-KUR aylıklarının da 1763 TL’ye çıktığı görülmektedir.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına yapılan zam oranları da 8,36 oranında belirlenirken en düşük işçi emeklisi 1447 TL almaktadır. Bunun yanı sıra en yüksek esnaf emeklisi ise 1763 TL maaş almaya hak kazanmış durumdadır. En düşük seviyeden maaş alan çiftçi emeklisi 1662 TL olarak maaşını zamlı alabilecektir. Emekli memur maaşları ve sözleşmeli personellerle, devlet memurları da zamlı maaş uygulamasını 2023 yılı ocak ayı itibariyle aldılar. Ayrıca geçici personeller için de zamlı maaşlar ocak ayında hesaplarına yatırıldı. Enflasyon oranları hesaplanırken 6 aylık dilimler halinde bu planlama yapılıyor. Toplu sözleşme uyarınca enflasyonun 6 aylık dilimler halinde hesaplanması mümkün olduğundan zam oranları belirlenirken de bu veriler dikkate alınır.

İlginizi çekebilir: Bekçi Maaşları

Memur Emekli Maaşları Ne Zaman Yatıyor ?

Memur Emekli Maaşları 2023 asgari ücret hesaplamalarının ardından memur emeklilerine yapılacak zam oranları da belirlendiğinden maaşlara yapılacak zam oranı 8,36 olarak açıklandı. Zamma bağlı olarak memur emeklilerinin aldıkları ek ödemelerde de artış olması söz konusu olurken zamlı maaşlar Ocak-Haziran dönemi için geçerli olacak. Buna göre zamlı maaşların 15 Ocak’ta yatması söz konusu olurken ek ödemelere de bu zamlar yansıtıldı. Ayrıca emekli memurların yanı sıra çalışanlar için de maaş düzenlemeleri yapılırken zamlı maaşlar tüm personel için geçerli olacak şekilde düzenlendi. Devlet memurları ya da sözleşmeli personeller ve geçici personeller de zamlı maaş uygulamasından yaralanabilecekler. Emekli memurların aylıklarında yapılan yeni düzenlemeye bağlı olarak maaşların ocak ayından itibaren zamlı yatması söz konusu. Zamlı maaşlar belirlenirken yıllık enflasyon oranları baz alınmakta ve hesaplamalar da 6 aylık dilimler halinde yapılmaktadır.

Memur Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Memur Emekli Maaşları 2023 Türkiye İstatistik Kurumu‘nun yaptığı araştırmaların sonuçlarının açıklanmasının ardından belli olurken 8,36 oranında maaşlara zam yapılmasına kara verildi. Bu zamların hesaplanmasında yıllık enflasyon oranları baz alınmakta ve ücretlendirmeler de bu veriler ışığında gerçekleşmektedir. Emekli memur maaşlarına yansıtılan zamlar ayrıca ek ödemeleri de kapsamakta ve maaşlar bu ilavelerle birlikte hesaba yatırılmaktadır. Geçtiğimiz 15 Ocak’tan itibaren maaşların zamlı olarak yatırılması söz konusu olurken yalnızca emekli memurlar için değil aktif olarak çalışan devlet memurları için de zamlı maaş uygulaması yürürlüğe konmuş durumda. Çalışan devlet memurları için uygulanan zam oranları ise %7,36 civarında.

Bir Yorum Yap