Maaş

Memur Maaşları

memur maaslari 6075

TUİK tarafından yapılan açıklamalara bağlı olarak yıllık enflasyon oranlarının belirlenmesi söz konusu olurken Memur Maaşları 2021 için bu yıl 7,36 oranında zam yapılması planlanırken emekli memur maaşı açısından da bu oranların uygulanması münasip görüldüğünden hem emekli memur maaşları hem de aktif olarak görev yapan memurların maaşlarındaki zam oranları buna göre ayarlandı. En düşük memur maaşı bu durumda 4.230 TL’den 4.542 TL’ye çıkarılmış durumda. Unvan ve dereceye bağlı olarak belirlenen memur maaşları arasında en yüksek maaş 14.835 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu maaşlar belirlenirken dikkate alınan bazı unsurlar da olmaktadır. Bu unsurlar arasında hizmet yılı, eş durumu ve memurun çocuk sayısı ve yaşı yer almaktadır. Memuriyete bağlı olarak yapılan mesleğin taşıdığı koşullar da dikkate alınırken maaşlar belirlenirken doğu illerinde vazife yapan memurların maaşlarında farklılıklar olması söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Türk Telekom Bakiye Sorgulama

Memur Emekli Maaşları 2023

Memur statüsünde görev yapan çalışanların maaşlarına yapılacak zamların belirlenmesi ile merak edilen konular arasına Memur Maaşları 2023 ne olacağı yönünde sorular da girdi. Memurların maaşlarına yapılan zam oranları belirlenirken yıllık enflasyon değerleri göz önünde bulunduruluyor. Aynı zamanda memurun hizmet yılı medeni hali gibi birçok ölçüt de dikkate alınanlar arasında bulunurken emekli memurlar için yapılan ayarlamalarda da zam oranlarının memurların maaşlarına yapılan zam oranları ile aynı olduğu görülmekte. Buna göre emekli memurlara uygulanan zam oranı da 7,36 olarak belirlenmiş durumda. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak zam oranı ise 8.36 olarak tespit edilirken buna bağlı olarak da en düşük emekli maaşının 2.814 TL’den 3.021 TL’ye çıkması bekleniyor. En düşük işçi emeklisinin maaşı 1335 TL’den 1447 TL’ye çıkarken en düşük esnaf emeklisinin ise 1627 TL’den 1763 TL’ye çıkması söz konusu. En düşük çiftçi emeklisi maaşı ise 1534 TL’den 1662 TL’ye çıkacak.

Memur Maaşları Ne Zaman Yatacak ?

Memur Maaşları 2023 için yapılacak düzenlemelere ait rakamların netleşmesinin ardından maaşların ne zaman yatacağı da çalışanların merak ettiği konular arasında yerini aldı. Toplu sözleşmeye bağlı olarak memurlar için yapılan düzenlemede geçtiğimiz ocak ayının 15’inde maaş zamları ve enflasyon farkının yatırılması söz konusu oldu. Bu duruma göre memurlar ocak ayında ilk zamlı maaşlarını almış oldular. Memur maaşları her ayın 15’inde memurların hesabına yatırılırken bazı durumlarda resmi ve dini bayramların bu tarihlere denk gelmesi halinde çalışanların ve emeklilerin maaşları bayramlardan önce yatırılmaktadır. Buradaki temel amaç memurun mağduriyet yaşamaması ve maaşını gecikmeli olarak almamasıdır. Memur olarak vazife yapan bireylerin maaşları her ayın 15’inde hesabına yatırılırken maaşların belirlenmesinde memurun hizmet yılı, medeni hali gibi birçok unsur dikkate alınır. Bazı meslekler açısından ise görev alınan bölgeye bağlı olarak da maaşlarda farklılık oluşması mümkün hale gelmektedir.

Bir Yorum Yap