Milletvekili Maaşları 2023

Milletvekili olarak adlandırılanlar oy verenin temsilcisi olarak parlamentoda görev yaparlar ve bu çalışmalarının karşılığında da kendilerine tahsis edilen maaşları almaktadırlar. Milletvekilleri farklı meslek grupları arasından seçilebilen kişilerdir. Bundan dolayı de parlamentoda görev alan milletvekillerinin çeşitli meslekleri temsil ettikleri görülmektedir. Her ülkede milletvekili seçilme koşulları mevzuatlara göre farklılık gösterebilmektedir. Milletvekili Maaşları 2023 belirlenirken bazı hususlar dikkate alınmaktadır. Milletvekili olarak görev yapan kişilerin bu görevi yapabilmeleri için çeşitli koşulların sağlanması gerekmektedir. Hâkim ve savcılar milletvekili olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir. Ayrıca TSK mensubu olanlar ve Yüksek Öğretim Kurulu’nda görev alanlar da milletvekili olmadan önce istifa etmek durumundadır. Halkın temsilinde görev alan milletvekilleri 5 yılda bir seçilmektedirler. Siyasi bir partiye mensup olabilecekleri gibi kişiler bağımsız olarak da milletvekili adayı olma hakkına sahiptir.

İlginizi çekebilir: GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Milletvekili Maaşı Ne Kadar ?

Milletvekili Maaşları 2023 yeniden düzenlenmiş durumdadır. Milletvekilliği yapmak isteyen bireyler siyasi partiye üye olduklarında bu parti tarafından seçimler sırasında aday gösterilmeleri gerekmektedir. Bağımsız olarak görev yapmak isteyen milletvekilleri İl Seçim Kurulu’na başvuru yapmaktadırlar. Kamu hizmetinden yasaklı olan kişiler ve askerlik hizmetini tamamlamayanlar milletvekili olamamaktadır. Milletvekili olarak görev alan kişiler 25.000 TL maaş alırlarken bu görevi yerine getirecek olan bireyler birçok meslek grubuna mensup olabilmektedirler. Yargıçlar ve savcılar istifa ettikten sonra milletvekili olabilirken avukatlar için böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Milletvekili olmak isteyenlerin mesleki becerilerinin yanı sıra iletişim konusunda da yeterli bir kabiliyete sahip olması gerekmektedir. Yüksek sorumluluk bilincine sahip olması gereken milletvekillerinin ülkeleri yararına çalışma azminde ve inancında olmaları gerekmektedir. Güçlü bir hitabet, soğukkanlı bir yaklaşım, krizleri yönetebilme becerisi milletvekillerinde olması gereken bazı vasıflardır.

Emekli Milletvekili Maaşı 2023

Milletvekili Maaşları 2023 18 yaşını dolduran ve T.C vatandaşı olan bireyler bazı koşulları sağladıkları takdirde milletvekili olabilmektedirler. En az ilkokul mezunu olan ve taksirli suçlar haricinde toplamda bir yıl ve üzeri hapis cezası almayan, kamu görevlerinden yasaklı tutulmayan kişiler milletvekili olabilmektedir. Milletvekili olmak isteyenlerin zimmet, irtikap, dolandırıcılık, hırsızlık, terör suçları gibi suçları işlememiş olmaları gerekmektedir. Bu ve benzeri bazı şartları taşıyan adayların siyasi partilere üye olduktan sonra partileri tarafından seçim zamanı aday gösterilmeleri gerekmektedir. Partilere üye olan adaylar aday adayı olarak değerlendirildikten sonra seçim zamanı çeşitli bölgelerden derece usulü ile aday gösterilmekte ve yeterli miktarlarda oy alınmasına bağlı olarak da bireyler milletvekili olabilmektedir. Emekli milletvekili maaşları 15.000 TL olarak ödenmektedir. Milletvekilleri 2 yıl görev yaptıktan sonra borçlanma usulü ile emekli olabilmektedir. Milletvekillerinin emekli olabilmesi için 5600 prim gününü tamamlamaları gerekmektedir. Kendileri için geçerli olan yaş sınırını tamamladıkları durumlarda ve 5600 prim gününü ödemeleri durumunda milletvekilleri emekli olma hakkını elde edebilmektedir.

Bir Yorum Yap