Nedir

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir

Moleküler Biyoloji ve Genetik, üniversitelerin birçok anabilim dalı ile ilişkilendirilen bil alan olmakla birlikte  ana temel bilimleri, Fen Edebiyatı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri alanı yer almaktadır. Bu alanlarda eğitime başlayacak kişileri dört yıllık bir lisans eğitimi beklemektedir.  Üniversite sınav sonuçlarına göre  bu dalı tercih etmeyi düşünen öğrenciler; Genel Biyoloji, Genel Kimya, Hücresel ve Moleküler Fizyoloji, Moleküler Hücre Biyolojisi, Moleküler Genetik, Veri Tabanı Yönetiminin Sistemleri, Biyoinformatik, Genetiğin Biyoetiği, Kök Hücre Biyolojisi, İmmunoloji gibi ana dersleri almaktadırlar. Bölümün öğrencileri üniversitelerinin belirlediği şartlara göre erasmus sisteminden de yararlanabilir ve çalışmalarını isterlerse yurt içi ve yurt dışı olacak şekilde akademik kariyerlerine devam edebilirler.  Moleküler biyoloji ve genetik bölümü bakıldığında fizik, kimya, biyoloji sistemlerinin ortak çalışmalarıyla yürütülen bir disiplindir. Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ? Diye baktığımızda birçok dal ile ilişkilendirildiğinden farklı bilim dallarına göre açıklamaları değişmektedir.

İlginizi çekebilir: Değerlik Elektron Sayısı Nedir ?

Mühendislik ve doğa bilimleri açısından inceleyerek cevap verdiğinizde, matematik ile işbirliği yaparak genetik ve mühendisliği birleştiren, moleküler düzeyde gen araştırmalarıyla ortak çalışıp ilişkili disiplinler arasında varlığını gösterir. Biyoloji de ise çeşitliliği oluşturan canlı sistemlerinin işlevleri üzerine araştırmaları çok yönlü olup birden fazla  disiplinli bir yaklaşımı ortaya koymaktadır. Moleküler Biyoloji ve Genetik, temelini biyoloji, fizik ve kimyadan aldığını belirtmiştik. Buna karşılık  gelişimini ise genetik teknolojilerden olan proteomik, metabolomik, genomik, ve biyoinformatik ile sürdürmektedir. Günümüzde artık bu alanın bilgi ve teknolojik dönüşümünün inanılmaz boyutlara ulaşması sonucu; tıp, eczacılık, veterinerlik, ziraat ve mühendislik gibi uygulama alanlarında göstermiş olduğu etkileşimi sonucu, bağımsız, disiplinler arası bir bilim alanı olarak varlığını sürdürmektedir.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ? Diye özetlersek; dal olarak geniş kapsamlı olup sürekli bilimsel gelişmelerin ışığında ilerleyen, diğer bilim alanlarıyla  birlikte interaktif iletişim halinde olan bir bilim dalıdır. Moleküler Biyoloji ve Genetik, moleküllerin temel niteliklerini, yapısını ve çalışmalarını, birbirleriyle girdiği etkileşimlerini, işleyişini, gelişim evrelerini, ve patolojik durumlarını; Aynı zamanda DNA ile RNA proteinlerinin daha da içerisine girerek en küçük yapılarını ve birbirleri arasındaki iletişimi ele alıp incelemektedir. İlişkili olduğu bilim dalları ve teknolojinin ilerlemesi ile de güncel olarak hastalıkların gen tedavilerini araştırmaktadır. 

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ? Başlığı altında,  Moleküler Biyoloji ve Genetik alanının iş imkanlarına değinirsek, bölümün diğer dallar ile çok ilişkili olmasından dolayı bir çok iş imkanı ve istihdam alanı bulunmaktadır. Ama genel olarak bakıp ana iş imkanlarını sıralarsak aşağıda ki gibidir.

  • Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olmaya aday olacak kişiler, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak eğitim ve kariyer hayatlarına başlayabilirler.
  • İlaç firmalarında ki ilaç araştırma ve geliştirme süreçlerinde görev alıp çalışabilirler.
  • Hastanelerde kök hücre, genetik teşhis, tüp bebek tedavi merkezlerinde ve adli tıp kurumunda istihdam sahibi olabilirler.
  • Biyoteknoloji firmalarında cihaz geliştirme programlarında işe başlayabilirler.
  • Kanser tedavisi merkezleri gibi yüksek önem arz eden kurum ve şirketlerde görev alabilirler.
  • Bu alanların dışında bitki genetiği ve hayvan genetiğini araştıran kurumlarda da çalışmaktadırlar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İlanları

Buraya kadar Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ? Sorunu ilgili başlıklarla gerekli cevapları verdik. Şimdi de son kısımda alan iş ilanlarının daha çok neleri kapsadığını belirtelim. Moleküler Biyoloji ve Genetik iş ilanları genellikle, tıp, eczacılık, veterinerlik, ziraat ve mühendisliği, kimya, kanser tedavi merkezleri, ilaç gibi sektörlerde istihdam sağlayan şirketler tarafından  verilmektedir. Bu ilanlar kariyer portallarında yayınlanmaktadır. İlgili sitelerden incelerek başvuruda bulunabilirsiniz. Kamuda da görev almak isterseniz KPSS sınavına girip atanabilir ya da devletin sözleşmeli kamu birimlerinde görev alabilirsiniz. Bu ilanlara da ulaşmak için devletin resmi web sitelerini takipte olmanız gereklidir.

İlginizi çekebilir: İnstagram Gizli Hesap Görme

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*