Motor Rektefiye Fiyatları

Araç Motor Yenileme Motor Rektefiye Araçlarımızın motorlarını yenilemek istediğimizde, yeterli km yi bulup yeni bi motor edinmek istenildiği durumlarda aslında bir çok noktaya dikkat edilmesi gerekli. Motor rektefiye nedir, motor rektefiye nasıl yapılır . Araç motor rektefiye fiyatları 2023 yılında ne durumda neler ilgili yazımızda sizlere genişçe anlattık.  Bundan sonra sizde bu gibi noktalara dikkat edip, daha fazla bilgiye sahip olacaksınız, aşağıda inceleyebilirsiniz; Araç motorları belirli bir süre sonra ister istemez yıpranmaktadır. Aracın tekrar eski işlevini kazanabilmesi için belirli aralıklarla araç motorunun yenilenmesi gerekmektedir. Motor yenileme işleminin bir diğer ismi de motor rektefiyedir. Rektefiye , rektifiye , rektefe olarak telaffuz edildiği olur.

Motor Rektefiye Fiyatları 2023

MARKA/MODELREKTEFİYE FİYATI
Opel astra 1.6 motor rektefiye fiyat14000- 17000₺
Peugeot partner motor rektefiye fiyatları15.000 – 18.000 ₺
Renault 9 broadway motor rektefiye fiyatları10.000 – 12.000 ₺
Tempra sxa motor rektefiye fiyatları12.000- 13.500 ₺
Citroen c3 motor rektefiye fiyatı13.000 – 16.000 ₺
Fiat marea motor rektefiye fiyatı11.000 – 14.000 ₺
Fiat tipo motor rektefiye fiyatları9.000 – 11.000 ₺
Lada samara motor rektefiye fiyatları10.000 – 12.000 ₺
Passat 1.8 t motor rektefiye fiyatları14000 – 16000 ₺
Tofaş Şahin doğan motor rektefiye fiyatları9000 – 11000 ₺
Renault 19 motor rektefiye fiyatları10.000-13.000 ₺

Aşağıdaki motor rektefiye fiyatları ile ilgili yorumlar gerçek yorumlardır, aracını rektefiyeye sokup ücretini ödeyip forumlarda paylaşan insanların gerçek yorumlarıdır. 

Megane 2 1.6 16v Rektefiye Fiyatı 

Megane 2 1.6 16 V dinamik model aracımı 200 km önce rektefiye ettirdim. Araçta A dan Z ye tüm parçalar orjinaliyle değişti üstüne normal rutin bakımlarIda yaptırdım disk balata triger seti vs. Ortalama 7-8 bin tl para harcadım
 Ford Fiesta Rektefiye Fiyatı 

2010 Fiesta dizel aracım 160.000 km ile yetkili servise götürdüm. Araç yağ ikaz lambası yanmadığından , yağ değiştirmeyi ihmal ettim (tam bilmiyorum ama 20-30 bin çubuk son aşamada gittim galiba )hiç de bu uyarı motor arızası falan vermedi, bu yüzden motordan traktör gibi çok fazla ses geliyodu yağını suyunu değiştirken tabi ustanın da dikkatini çekti. Eksantriğinde veya başka parçalarda sorun olur olabilir dedi. Tamam dedim rutin bakımla 6000 TL masraf çıkardı. eksantriği değiştirme subaplar 6 taneydi galiba eksantrik mili 2000 tl onu görebildim. Daha sonra parçalar değişti ama yine ses devam ediyor. motorun altından dediler. Sonra da rektefiye yapmak lazım dedi 10 bin TL yi bulur o da seklinde konustu.

Gelen sorgular : Dizel motor rektefiye fiyatları 2023, Motor rektifiye kaç lira, Tofaş motor rektefiye fiyatları 2023, dizel motor rektefiye fiyatları 2023, Benzinli motor rektefiye fiyatları

Motor Rektefiye Nedir, Rektefe Ne Demek ?

Motor Rektefiye Nedir, Rektefe Ne Demek ? Motor yenileme yani motor rektefiye , araç motorunun içerisindeki zarar görmüş parçaların değiştirilmesine verilen isimdir. Motor önce tamamen dağıtılır ve daha sonra zarar görmüş parçalar tespit edilir. Bu parçalara sadece motorun iç kısımları değil, turbo sistemleri, hava emiş sistemleri ve yakıt enjektör sistemleri de dâhildir. Genel olarak motor içerisindeki krank mili, motor bloğu, siboplar, silindir kapakları, egzoz ve pistonlar elden geçirilir. İçten yanmalı bütün motorlar yenilenebilir.

Motor Yenileme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her aracın kullanım şekli, yeri ve kullanım koşulları farklı olduğundan, araç motorları için genel olarak bir süreden veya belirli bir kilometre kat etmesinden sonra motor yenilenmelidir denilemez. Motorun yenilenip yenilenmeyeceğine dair, yetkili servisler en iyi tavsiyeyi vereceklerdir.

Motor Yenilemenin Riski Var mıdır?

Bilinçsizce yapılan motor yenilemelerinde, motorun arıza çıkartma ihtimali çok yüksektir. Bu da tekrar motor yenileme anlamına gelir. Bu yüzden kesinlikle araç motorları, işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü motor yenileme işlemleri milimetrenin 1000’de 1’i kadar hassasiyet gerektiren işlemlerden oluşur. Bu hassasiyeti yerine getiremeyecek firmalarda motorların yenilenmesi büyük risktir. Motor yenileme işleri konusunda uzman yerlerde yapılan motor yenileme işlemleri, aracı ilk günkü seviyesine getirdiği için araç ömrünü oldukça uzatır. Ancak bilinçsiz yerlerde yapılacak olan motor yenileme, elbette araç ömrünü de kısaltacaktır. Motor rektefiye yapmak istemeyenler üzerine biraz daha para koyup sandık motor fiyatları alabilirler.

Motor Rektefiye İşlemi Aracın Performansını Arttırır mı?

Motor yenileme işlemleri aracın performansını arttırmaz. Zaman içerisinde yıpranan motorların performansı düştüğü için motor yenilemenin hemen arkasından ilk günkü performansına yükselen araç. sahibine sanki performansı yükseltilmiş gibi gelebilir. Motor rektefiye fiyatları 2023 yılında aracın markasına modeline ve yılına bağlı olarak ayrıca ustanın alacağı işçiliğe ve parçaların orijinal & yan sanayi olma durumuna göre değişiklik gösterir.

Rektefiyede Hangi Parçalar Değişir ?

 • Piston kafası
 • Segmanlar
 • Piston kolu (Biyel kolu)
 • Eksantrik mili
 • Supablar
 • Yaylar
 • Motor bloğu
 • Silindir kapağı
 • Krank mili
 • Manifoldlar
 • Parçalar arasında kalan sızdırmazlığı sağlayan contalar
 • Rulmanlar
 • Kayışlar
 • Dişliler
 • Külbütör mekanizması
 • Kaymalı yataklar (Burçlar)
 • Silindir gömlekleri (bazı motorlarda)

1.3 multijet motor rektefiye fiyatları

1.3 multijet motor rektefiye fiyatları 2023 yılında doların da artışı ile geçen yıla oranla çok fazla yükselmiştir. Genel olarak değişecek parçaların hangileri olduğu, orijinal mi yan sanayi mi olduğu 1.3 multijet motor rektefiye fiyatlarını etkiler. Ancak 2023 yılı için 1.3 multijet motor rektefiye fiyatları 4.000 – 20.000 TL aralığında diyebiliriz.

Komple Sandık Motor Fiyatları

Benzinli motor rektefiye fiyatları 2023

2023 benzinli motor rektefiye fiyatları ortalama 4-6 bin lira aralığında olmakta. Benzinli araçların motor bloklarının hafif olması ve daha az parçadan oluşması sebebiyle fiyat dizelden düşük olmaktadır.

Komple Araç Kaplama Fiyatları

Dizel motor rektefiye fiyatları 2023

Çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 6-10 bin lira aralığında, rektefiye işlemi işçilik ücreti ise 5-7 bin lira tutabilmektedir.

Motor Rektefiye Nedir, Rektefe Ne Demek ?

Motor yenileme, ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile rektifiye, aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, pistonlar, krank mili vb) çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak ve değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirilmesidir.

Motor Rektefiye İşlemi Aracın Performansını Arttırır mı?

Motor bloğunun çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile motorun ömrü uzatılarak aracın eski çekiş kaabiliyetini kazanması sağlanır. … Motor rektifiye işlemi, performansı düşen araçta belli bir düzeyde BG (beygir gücü) artırılmasına sebep olarak daha verimli sürüş keyfi sağlamaktadır.

1.3 multijet motor rektefiye fiyatları

1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 6-10 bin lira aralığında, rektefiye işlemi işçilik ücreti ise 5-7 bin lira tutabilmektedir.

19 Yorum

 • Merhaba,

  2010 Model Audi Q5 2.0 TFSI 179PS araçım fazla yağ yakıyor.Turbo ve yağ pompasında sorun yok. Fazla yağ tüketimi haricinde başka problemi yok. Bu Audi de sıkca rastlanan bir sorunmuş ve Segmanlardan kaynaklandığı söylendi bana. Sadece bu sorunu gidermenin (Segmanları değiştirmenin) maliyeti ne kadar olur?
  Ayrıca bu durumda sizin tavsiye edeceginiz tamir nedir? Tamirde hangi parcalar değişir, ne tür işlemler yapçlır ve fiyatı ne olur?

  Saygılar

  • Merhaba,
   2010 A4 1.8TFSI da da aynı problem var. Benim aracı işlemi yapıldı. Sadece segman değiştirmiyor Audi servis. Tasarım hatası olduğu için piston seti, piston kolları da değişiyor. Sadece parçalar 2000 euro civarında tuttu. Değiştiğinden bu yana yağ yakma sorunu kalmadı. 2000 euro ya yakın işçilik, yağ filan derken 4000 euro ya buldu.

 • accet blue 1.6 crdı 2013
  piston sekman nural 2000 tl
  ana ve kol yatak :450
  sübap supsan marka:550
  silindir kapağı kyoto marka:1500
  gezi ayı orjinal:250
  takım conta orjinal:850
  devirdaim orjinal:260
  radyatör yansanayi:380
  silindir kapak saplama orjinal 10 adet:300
  rektefiye işçilik:1300
  motor işçilik:1200 tl
  yağı filtreleri:220 tl
  toplam 9000 tl maliyeti olmuştur(15.12.2020)

Bir Yorum Yap