Motor Yağ Yakması Nasıl Engellenir ?

Motor Yağ Yakması Nasıl Engellenir ? Motor yağ yakması Nasıl Anlaşılır – Motor yağ yakmayı önleyen katkı – Yağ Yakan Motora hangi yağ konur gibi sorularınıza cevaplar vereceğimiz içeriğimize hoş geldiniz.

Motor yağ yakması , özellikle aracınız eski ise veya çok fazla kilometre yaptığınız bir arabaysa , genel olarak yaygın sorunlardan biridir. Peki Motor Yağ Yakması Nasıl Engellenir ?

Motorun yağ yaktığı nasıl anlaşılır

Bir aracın yağ yaktığını en kolay şekilde anlamanın yollarından biri egzozdan çıkan duman rengine bakmaktır. Eğer egzoz borusundan mavi ya da gri duman çıkıyorsa bu aracınızın yağ yaktığının işaretlerindendir.

Ancak, hiç duman görmeseniz bile, motorunuz hala yağ yakıyor olabilir. Bunun nedeni, arabada egzozu temizlemek ve duman gibi kirletici maddelerin dışarıdaki havaya ulaşmasını önlemek için tasarlanmış bir katalitik konvertöre sahip olmasıdır. Bu nedenle, yağ yakan arabaların çoğu (belki de çoğu) gözle görülür bir duman üretmeyecektir.

Egzozdan çıkan duman haricinde, arabanızın yağ yakıp yakmadığını nasıl anlarsınız?

Yağ seviyesini kontrol edin.

Yağ çubuğu motor yağınızın düşük olduğunu gösteriyorsa, sadece iki seçenek vardır:

Ya yağ dışarı sızıyor ya da araç yağ yakıyor.

Aracınızı gece temiz bir kaldırım parçasına park ederseniz ve sabah altında yeni bir yağ lekesi varsa, sorunun bir sızıntı olduğunu bilirsiniz.

Ancak yağ lekesi yoksa sorun aracın yağ yakıyor olmasıdır.

Motor Rektefiye Fiyatları

Motor Neden Yağ Yakar ?


Motorunuz daima “yanma odası” olarak bilinen bir alanda, silindirlerin içinde yakıt yakar. Her şeyi yağlamak ve sürtünmeyi önlemek için yağ kullanılsa da, motor yağı yanma odasından uzak tutmak için tasarlanmıştır. Arabanız yağ yakıyorsa, bu, yağın ait olmadığı yanma odasına bir şekilde girdiği anlamına gelir.

Yağın yanma odasına girmesinin birkaç yolu vardır: aşınmış piston halkaları veya silindir duvarları, aşınmış valf contaları veya kötü bir PCV (Pozitif Karter Havalandırması) valfi.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Aracın Yağ Yakması Ciddi Bir Sorun Mu ?

Bazen insanların bir motorun yağ yakmasının normal olduğunu söylediğini duyarsınız. Haklı olup olmadıkları “normal” tanımınıza bağlıdır.

“Normal” demelerindeki kasıt “ortak” anlamı ise, evet, motor yağı yakmak, özellikle eski arabalarda oldukça yaygın bir sorundur. Ancak yaygın olsa bile bu hala bir sorundur.

“Arabanız bunu yapacak şekilde tasarlandığı” gibi “normal” değildir. Aslında tam tersi: Arabanız yağın yanmasını önleyecek veya en azından gerçekten fark edecek kadar yanmayacak şekilde tasarlandı. Yağ değişimleri arasında seviye düşecek kadar çok yağ yakıyorsanız, bu iyi anlamda “normal” değildir.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır

Aracınızın yağ yakıyor olması görmezden gelmeniz gereken bir sorun değildir. Benzin veya mazot önemlidir; metal saniyede birkaç düzine kez metale sürtünürken motorunuzun kendini yok etmesini engelleyen şey budur. Yağ çok azalırsa, gerekli korumayı sağlamaz.

Düşmesini önlemek için sürekli olarak yağ ekleseniz bile, yanan yağ yine de büyük bir sorun olabilir. Katalitik konvertörün yanan yağdan çıkan dumanla uğraşması gereken kısmı hatırlıyor musunuz? Bu duman, sonunda katalitik konvertöre zarar verebilir ve değiştirilmesini gerektirebilir. Katalitik konvertörler platin gibi değerli metaller içerir ve bu nedenle ucuz değildir.

Duman ve kurum, egzoz emisyonlarınızı artırırken motor gücünü düşürebilir.

Motor Yağ Yakması Nasıl Engellenir ?


Motor Yağ Yakması Nasıl Engellenir ? Aracınızın yağ yakmasının üç ana nedeninden kötü bir PCV valfi, düzeltilmesi en basit olanıdır. Bunun nedeni, diğer nedenlerin – kötü piston segmanları, silindir duvarları ve valf contaları – düzeltilmesi hiç kolay olmaması ve çoğu zaman bir motor revizyonu anlamına gelir. Bu pahalıdır ve arabanızı bir süreliğine kullanım dışı bırakır (motor olmadan çok uzağa gidemezsiniz)

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023

Ancak deneyebileceğiniz daha kolay bir seçenek var. Motorunuzun içindeki parçaları yağa daha uyumlu hale getirmek için değiştirmek yerine, yağı mevcut parçalarla daha uyumlu olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Motorun yağ yaktığını nasıl anlarız?

Arabanın yağının eksilmesi, yani motorun yağ yakması durumunda bunu anlamanın en kolay yolu, egzozdan çıkan dumanı incelemektir. Eğer egzozdan mavi duman çıkıyorsa motor yağ yakıyor demektir. Motor kapağı açıldığında hava üflüyorsa yağ yakmadan bahsedilebilir. Kontak kapalıyken yağ çubuğu ile yağ seviyesi ölçülmelidir.

Motorun yağ yakması neden olur?

Yağ Yakma Neden Olur? Motorda en çok yağ yanmasına neden olan etken segmanlardaki gevşemedir. Segmanlar motor pistonlarının uç kısımlarında bulunurlar ve segmanların yan kısımlarından yukarıya yağ çıkmasını engellerler. Segmanlardaki en fak bir gevşemede dahi yap kolaylıkla yanma odasına yükselir ve burada yanar.

Araba yağ eksiltmesi normal mi?

Öncelikle aracınızın yağ eksiltmesi motorun problemli olduğu anlamına gelmez. … Ancak bilinen şey bir otomobil yaklaşık 1000 km’de 1 Litre civarında yağ yakabilmesinin normal karşılandığıdır. Ancak belirlenen oranın üzerinde bir yağ yakma problemi varsa, aracın motorunda bir problem olduğu düşünülmelidir.

Arabaya ince yağ konursa ne olur?

Kalın bir yağ soğuk hava koşullarında jelleşecek ve görevini tam olarak yerine getiremeyecektir. İnce bir yağ ise soğukta rahat akacak, ancak yüksek sıcaklıklarda motor ile silindir arasındaki film tabakası incelecek, ya da kopacaktır.

Bir Yorum Yap