Mübaşir Maaşı 2023 , Mübaşir Maaşı Ne Kadar ?

Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde görev alan mübaşirler, duruşmaların düzgün işleyişinden sorumlu kimselerdir. Temel görevleri duruşma sürecince hakime yardımcı olmak olan mübaşirlerin çeşitli görevleri mevcuttur. Halk arasında “çağırıcı” olarak da bilinen mübaşir mesleğinde mahkemelerde duruşma sırası gelen kişileri ve tanıkları çağırırlar.  Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile atanan mübaşirler, mesleklerini icra etmeden önce bazı mülakatlara tabii tutulurlar. Mübaşirler Adalet Bakanlığı bünyesinde görev almakla beraber bu kapsamda önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Adliyeler dışında çalışma alanları olmayan mübaşir mesleği, mahkemelerin temel yapı taşlarından birisidir. Bu nedenle bu mesleği yapacak kişilerin hukuk ve adalet konusunda ilgili olmaları gerekir. Mübaşir maaşı, kıdem yılı ve mezun olunan akademik seviyeye göre değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Dul Maaşı

Mübaşir Maaşı

Türkiye Cumhuriyeti’nde mübaşir olarak çalışmak isteyen kişiler öncelikle KPSS sınavına girmelidir. Ardından bu sınav puanlaması üzerinden en az 70 alan kişiler, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan sözlü mülakatlara katılırlar. En az lise ve dengi eğitim seviyesinden mezun olan kişiler bu mülakatları başarıyla tamamladıklarında mübaşir olarak görev alabilirler. Ülkemizde mübaşir mesleği adına kurs veya sertifika programı bulunmamaktadır. Mesleğin temel görevi duruşmalarda disiplini sağlamak olan mübaşirler hakim ile taraflar arasındaki ilişkiyi koordine ederler. Mahkeme ve duruşma esnasında hakime yardımcı olmak, tarafların belgelerini hakime iletmek gibi sorumlulukları da bulunan mübaşirler genel olarak hakimle taraflar arasında köprü oluştururlar. Mübaşir maaşı, çalıştıkları kıdem yılına göre şu şekildedir:

  • 13/3 Mübaşir Maaşı: 4.400 TL
  • 10/1 Mübaşir Maaşı: 4.500 TL
  • 8/1 Mübaşir Maaşı 4.750 TL
  • 2/1 Mübaşir Maaşı: 5.000 TL
  • 1/4 Mübaşir Maaşı: 5.500 TL

Mübaşir mesleğinde 13/3 adaylar mesleğe yeni başlayanları temsil eder ve en az 4.400 TL ücret almaktadır. 5 yıl kıdemli mübaşir 4.500 TL, 10 yıl kıdemli mübaşir 4.750 TL ve 20 yıl kıdemli mübaşir 5.000 TL maaş alırlar. Mesleği 25 yıl ve daha fazla süredir yapan mübaşir maaşı 5.500 TL ile en yüksek seviyededir.  Mübaşirlerin aldıkları ücretler aile yardımı ve ek ödemeler dâhil olmaksızın yukarıdaki şekildedir.  En az lise mezunu kişilerin başvuru yapabildiği mübaşir mesleğinde haftanın 5 günü 8 saat olmak üzere görev yapılır. Mübaşir görevleri şu şekilde sıralanmaktadır: Duruşmada sırası gelen kişinin beyanlarını ayakta vermesini sağlamak, hakimin kararını bildirme sürecinde salonda bulunan herkesin ayağa kalması için uyarmak, tarihi ertelenen duruşmaları taraflara bildirmek üzere belge hazırlamak, kapalı duruşma yapılması durumunda gizliliği belirten bildirileri salonun kapısına asmak, günlük yapılacak duruşmaların listesini asmak, arşivdeki evrakların düzenini sağlamak, yazı işleri müdürünün ve daire başkanının verdiği sorumlulukları yerine getirmek, belgelerin taranma işlemi bittiğinde gerekli dosyalara yerleştirmek, posta ve zimmet işlemlerini gerçekleştirmek. 2023 yılında bu görevleri yapmak üzere atanan yeni mübaşir maaşı 4.400 TL olarak belirlenmiştir.

KPSS ve Adalet Bakanlığının gerçekleştirdiği sözlü mülakatları başarıyla tamamlayan bireyler mübaşir mesleğini yapabilmektedir. Çeşitli sorumlulukların yanı sıra; evraklarla, duruşma solunun disipliniyle ve taraflarla ilgilenen mübaşirler aynı zamanda hakimlere yardımcı olmaktadır. Mübaşir, tarafların duruşma salonuna zamanında çağrılmasından, ayağa kalkmaları gereken yerlerde uyarılmalarına kadar her türlü düzeni sağlamaktadır. Mahkemelerin en önemli yapı taşlarından biri olan mübaşirler sadece adliyelerde çalışabilirler. Hafta içi 8 saat görev süreleri olmakla beraber günümüzde en az mübaşir maaşı 4.400 TL olarak belirlenmiştir. Yeni mesleğe başlayanlara verilen bu maaşın tutarında kıdem yılı etkili rol alır.  Bu noktada alınan en yüksek mübaşir maaşı 25 yıl hizmet sağlamış olan mübaşirlere verilmektedir. Çağırıcı olarak da tanınan mübaşir, hakim ile taraflar arasındaki bağlantıyı sağlarlar ve bir nevi köprü görevi görürler.

Mübaşir Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar ?

Mübaşir maaşı 2023 yılında 4.400 TL den başlıyor.

Mübaşir Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Mübaşir maaşı son güncelleme ile birlikte en düşük 4.400 TL en yüksek 5.500 TL olarak belirlendi.

Bir Yorum Yap